CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NURMIMIE

PINJAMAN ASB.

HI..
Sory mencelah sikit...sy dulu pinjam 20k dah habis pun bayar cepat dapat cepat lah..tu hari pinjam 100k (10thn) tapi dah jual..dapat lah 5500 aje tapi sy byr dlm masa 9 bulan je..cuba renung kan ada untung tak,,,

bayaran utk insurance =1200 kalu tak silap
1150 sebulan x 9 bln =10350
Dapat dividen tak penuh =6500 kalu tak silap
jual balik dapat =5500

Jadi jumlah semua yg sy dapat =12000
modal =1200+10,350=12350-..lebih kurang lah..

Lebih kurang sama je untung dia tak rugi ada untung sal tu hari sy congak2..hari2 sy kira utk pasti kan keutungan dia..kalu 10% kita da untung..

sekarang pulak pinjam 2 account 50k and 50k (byr RM62+RM62) jadi kalu tak dapat maintain bulanan boleh jual satu..tapi kalu nak pinjam biar kita ada duit buat byr 1 tahun terus tak yah pening2 ..hujung tahun ambik dividen je..kalu tak nak keluar duit tu simpan lagi buat byr utk tahun ke2..kalu diveden 10% tak yah tanbah lah tapi kalu kurang tambah sikit je..kalu nak nampak sikit yg tambah tu bahagi 12 bln jadi tak nampak byk le..
OK..

eise This user has been deleted
mimi..
Apa komen you mengenaai pendapat ini..
http://simpanduit.com/asbloan.html

Originally posted by eise at 26-2-2006 01:44 PM
mimi..
Apa komen you mengenaai pendapat ini..
http://simpanduit.com/asbloan.html

komen i.. pengira nih bias.. dia tak masukkan semua input yang ada..

Cara A - Gunakan dividen untuk bayar semula pinjaman

--> dia kira dividen jer.. dia tak campur bonos.. so, dia dah kurangkan jumlah income sebenar..

--> dia tak potong interest bank yang dikenakan iaitu sebanyak 20 tahun nyer interest sebab dia assume dia habiskan dalam masa 6tahun 7bulan sahaja sedangkan jumlah rm120k itu adalah termasuk interest bank selama 20tahun.. sepatutnya, kalau nak selesai selama 7 tahun, dia ambil kira interest bank selama 7 tahun lah jugak.. kenapa nak ambil interest bank selama 20tahun?

--> bila oran gitu kata Ini bermakna, anda terpaksa membayar RM 120,000 untuk mendapatkan RM 100,000 selepas 7-8 tahun. Untung atau rugi? mungkin dia lupa, yang kita bayar rm120,00 tuh, bukan semua dari duit kita sendiri.. tetapi duit dari dividen ASB.. so, kita bayar rm120,00 tuh pun, bukan duit kita sepenuhnya, tetapi duit dari ASB, tang mana pulak ruginya? kita just play atas angin jerk sini..

Cara B - Belanjakan Dividen setiap tahun dan maintain bayar bulanan kpd loan
- actually di sini, pengira mengira atas alasan : Tetapi, bila mengambil kira kesediaan dan keupayaan anda maintain bayaran bulanan RM 731 selama 20 tahun

saya tidak memberatkan cara B.. so, saya malas nak komen.. im not willing to pay the loan for time period.. thats why saya cadangkan kita guna cara A..

tidak kita nafikan KITA LEBIH UNTUNG kalau buat pelaburan denggan duit kita sendiri DENGAN SYARAT, KITA ADA DUIT UNTUK BUAT PELABURAN ITU.. hehe.. kat sini, apa yang saya tekankan, KEPADA MEREKA YANG TIDAK MEMPUNYAI DUIT UNTUK MELABUR sahaja.. sudah biasalah bank akan untung kalau kita boat loan, tetapi, KITA JUGA AKAN UNTUNG.. so, WIN WIN situation here..

Mimie, hang jadi proxy aku untuk buat loan tu nak tak? Aku nak around 300k RM

Originally posted by NURMIMIE at 26-2-2006 02:24 PM

--> dia kira dividen jer.. dia tak campur bonos.. so, d ...

Mimik... aku nak tanya sikit... kalau buat pinjaman ASB ni pertengahan tahun, contohnya bulan 6...dividend  ke atas pinjaman tu dikira dari awal tahun ke? atau dia akan pro-rate start masa kita buat pinjaman tu?

lagi satu nak tanya, bonus tu memang dapat yer?... maknanya kita akan dapat dividend + bonus ekk?... sebab aku macam tak berapa paham masa baru ni yang ASB umumkan dividend & bonus, dia ada mentioned bonus hanya diberi kepada pemegang saham yang dah melabur lebih drpd 10 tahun... katakan kalau aku amik loan ASB ni, aku entitle ke ke atas bonus jugak?

Leha, Gadis Klasik

Originally posted by Remy_3D at 26-2-2006 04:08 PM

ada limit utk pelaburan ASB.

ASB akaun dewasa (18 tahun ke atas) maximum= RM200,00.00
ASB utk anak2 (12 tahun ke 18 tahun) maximum= RM10,000.00
Amanah Saham Malaysia akaun dewasa maximum= RM50,000

Follow Us
Originally posted by Remy_3D at 26-2-2006 04:08 PM

tak boleh ar remy.. ASB limited to rm200k jer seorang..

Originally posted by NURMIMIE at 26-2-2006 02:24 PM

--> dia kira dividen jer.. dia tak campur bonos.. so, d ...

best nih!! penerangan yg details. keep it up Mimie.

Originally posted by Leha. at 26-2-2006 04:21 PM

Mimik... aku nak tanya sikit... kalau buat pinjaman ASB ni pertengahan tahun, contohnya bulan 6...dividend  ke atas pinjaman tu dikira dari awal tahun ke? atau dia akan pro-rate start masa kita ...

uik lehaaaa..

lama dah aku tak dengo khabar ko.. ada ok ker :love:

dia bagi dividen 6 bulan jer ler leha.. dividen n bonos dia akan bagi masa pembahagian dividen tuh.. selalunya, akan di buat masa hujung taun.. masa nih, kounter akan di tutup selama mungkin dalam seminggu gitu..

pasal bonos.. mesti dapat gak leha.. tak semestinya dah 10 taun baru ko leh dapat bonos..

Originally posted by shahgti at 26-2-2006 04:34 PM

best nih!! penerangan yg details. keep it up Mimie.

thank you

semalam dapat tahu yang BLR kat mana2 bank sekarang nie dah naik dari 6.25% kepada 6.50% so skarang nie burn punya interest untuk loan ASB dengan maybank dah jadi 6.90%...dividen dah lah 7.00% je ..bonus tu bukannya tak nak kira tapi tak banyak yang dapat pun sebab dia cara dia kira adalah berlainan sangat dengan dividen...

bonus adalah baki minimum dari tahun mula menyimpan hinggalah sekarang / dengan tempoh asb dibuka...(rasanya macam nileh lebih kurang cara pengiraannya) tak sama dengan dividen yang kita dapat darab terus dengan peratus dividen....

so kita sekarang ni hanya boleh amik kira dividen sahaja..kalau burn punya interest dah masuk 6.90% dan kalau dividen pada tahun 2006 ni masih lagi sama dengan tahun lepas iaitu 7.00% maka burn hanya untung sikit je...lebih kurang 0.10% je ....burn lagi risau kalau BLR naik lagi...BLR nie pernah naik sampai 14% tapi tak lama lah cuma untuk beberapa bulan je then govern control balik....

malah andai kata dividen lebih dari 10% pun burn tak dapat semua sebab ikut perjanjian dengan PNB segala pinjaman untuk ASB nie hendaklah tidak melebihi 10%..so max burn akan dapat untuk dividen ASB ni hanyalah 10%....

burn dah masuk tahun 3 amik ASB nie..dan burn bayar loan guna duit sendiri so dividen dan bonus memang burn tak usik pun sebab burn merancang untuk buat early settlement  dengan duit dividen yang dapat tu.. tapi lambat sikitlah...kalau betul pengiraan burn, burn akan dapat buat early settlement by year 2009 or 2010...depends on BLR gak...

tahun pertama dan kedua burn amik loan memang rasa untung sebab interest untuk burn hanyalah 4.50% untuk tahun pertama dan BLR - 0.50% utk tahun kedua... tapi masuk tahun ketiga nie burn dah  rugi skit sebab interest yang dikenakan untuk burn adalah BLR + 0.40% hinggalah habis...cuma skarang nie burn tgh mencari sesorang pakar ekonomi yang boleh predict ke apa untuk BLR ni...kalau masih nak naik sampai lebih dari dividen burn pikir nak jual balik je....

tapikan burn tak puas hati skit sebab sekarang nie kalau buat loan ASB dengan maybank hanya kira BLR ONLY tak payah tambah % lain macam burn tu....

sekadar pendapat burn je...

Originally posted by burning_ash at 27-2-2006 10:59 AM
semalam dapat tahu yang BLR kat mana2 bank sekarang nie dah naik dari 6.25% kepada 6.50% so skarang nie burn punya interest untuk loan ASB dengan maybank dah jadi 6.90%...dividen dah lah 7.00% je . ...

as expected, BNM naikkan OPR last week to 3.25%.. so memang betul prediction most  analyst yg BNM akan naikkan OPR this year.. hence dah ada bank naikkan BLR, tapi deposit rate tak naik lak..cheh!

sebelum last week pong ada analyst yg predict BNM akan naikkan OPR at least 50 bps tahun ni.. sebab last week dah naik 25 bps, thus mungkin  bulan May nanti BNM akan naikkan lagi at least 25bps.. (utk pengetahuan BNM ada monetary policy meeting on 22/05/06)..

kenapa BNM terpaksa naikkan OPR last week?.. sebab US federal funds rate naik pd 31/1/06 by 25 bps.. kalau BNm tak naikkan OPR, beza antara US FFrate dgn OPR makin besaq (150bps)..

dan this coming March/April, depa predict  US akan naikkan lagi rate by 25bps (US Federal Reserve  ada meeting  end of March).. dan tak mustahil jugak kalau BNM akan naikkan LEBIH DRPD 25bps lepas ni.. mungkin sampai 50bps (or even 75bps)..sebab depa try nak narrow kan lagi the difference b'ween kita punya OPR dgn US punya federal fund rate..( tapi ni sekadar prediction la, kalau betul BNM memang nak try narrowkan sampai 100 atau 75 pts)..  sekarang ni difference dia pong 125..which is considered high

just imagine kalau BNM naikkan AT LEAST 25bps lagi lepas ni.. BLR pong mungkin naik jadik 6.50% + 0.25 = 6.75% (assuming bank pong naikkan rate in  tandem dgn OPR)

Kalu BLR naik ..haku rasa ni akan affect  ASB loan's rate jugak.. dan kalau dia affect ASB loan, harap-harap ASB kasik dividend lagi tinggi la.. tapi kalau dividend ASB tak naik selari dgn inerest on loan, perit gak haku rasa..

warning: tu semua prediction.. yg penting bergantung pada  budibicara BNM dan paling teramat penting budibicara bank..keh keh..  haku cuma baca analyst report je

[ Last edited by August1957 at 27-2-2006 10:59 PM ]

Originally posted by Nora_Ismail at 16-12-2003 02:52 PM
ASB ni untuk diversify investment jer.... Insurance pun penting gak....

Tapi rasanya, tak der insurance yang kita bayar RM450 sebulan selama setahun, tapi boleh return RM50,000 dalam masa 10 tah ...

Nora,

Dengan RM450 sebulan you sign up the insuran/takaful, if you unexpetedly can't work.. lost both eyes,  or lost one right let and one left hand, etc instantly you can earn like RM500,000.00 for sure..but I do not think you like to exchange your eyes with that money, right..

If you still do not believe in me, just sign up with me for RM450 premium for  3 three month for takaful and and  unit trust indivdually,, then you just cross the busy street without looking at left or right lane, ..you get hit by cars.. lost any the above things forever, definitely you will get the money...less than 10 years.... but please tell me ..which one can you get RM500,000.00, you tell me later..

FYI, you can't compare insurance/takaful with unit trust...if you really understand the market segment..both insurance/takaful and unit trust do compliment each other.

Unit trust is located at the 2nd highest level of high potential return after shares (wealth accumulation category). Whereas takaful/insurance is located 2nd from the below after fixed deposit in term of potential return (Wealth management category).

Plus, insurance/takaful features is more on saving type . The benefit, even with less ROI, you are get a huge amount of protection. In the meanwhile, unit trust feature is more on investment type with the benefit of high ROI but with no protection instead

Sany

ace This user has been deleted
Originally posted by August1957 at 27-2-2006 10:57 PM

as expected, BNM naikkan OPR last week to 3.25%.. so memang betul prediction most  analyst yg BNM akan naikkan OPR this year.. hence dah ada bank naikkan BLR, tapi deposit rate tak naik lak..cheh ...

Nothing is permanent including our BLR. Whoever yang dah buat loan rumah lagi terasa bahangnya. Kena pulak harga minyak pun dah naik. So, anyone of you thinking of taking new loan/ASB with 'joyful' BLR, you might want to think again and again. Anyway, good luck guys. Saya sampai sekarang pun masih blurr pasal ASB ni..

beeque This user has been deleted
saya tak tau beeque mengira kat atas berdasarkan apa.. samada pinjaman dari maybank itu ataupun dari simpanan sendiri.. saya assume sebagai simpanan sendiri..

saya kira simpanan sendiri

tapi masalahnya sekarang nie dalam surat perjanjian ada mengatakan yang tempoh pinjaman kita itu adalah selama 20thn(macam yang burn buat) ATAU SEHINGGA PINJAMAN SELESAI...maksudnya masa kita amik pinjaman tu pengiraan untuk sebulan adalah berdasarkan BLR semasa dan jika BLR naik kadar faedah tang patut kita bayar mestilah meningkat..

so macam kes burn nie, burn rasa burn tak akan dapat langsaikan semua loan tu dalam masa 20thn dengan pihak bank tapi lebih dari itu....tapi dalam masa 20 thn yang dijanjikan itu MUNGKIN burn akan dapat RM 50k yang burn pinjam tu DAN MASIH MEMBAYAR BALIK PINJAMAN PADA BANK....ini adalah bagi pendapat burnlah...rasanya org yang keja dengan bank lagi arif pasal benda nie....

sekadar pendapat...

maxbiz77 This user has been deleted
aku penah ambik loan asb nih dulu. buat 10 thn.. tapi thn ke 2 aku cancel sbb blr nih lah. sib baik tak menganggung kerugian. tolak pi tolak mai.. untunglah seciput jer.

masa aku join dulu 1st 2 year punya interest fix rate. tak ingat berapa % tapi rendah jugaklah. thn ke3 yg tak thn tuh.. tetiba naik mencanak. huhu.. trus kluar. hehe.

begitulah burn kira2 nya..
memang benar,
beza interest untuk tahun pertama 4.5 % dan tahun kedua BLR-0.5% bg 50K untuk 20 tahun
ialah sebanyak rm 47 sebulan.
then untuk jual semula Bank akan letak penalty iaitu BLR untuk 3 bulan x balance loan.
Saya dah kuar suma ASB Loan pasal takut BLR mencanak naik lagi

simpan sindrik la semasa ekonomi hampir merosot ini rasanya adalah lebih baik.

peace_world This user has been deleted
invest dalam unit amanah public mutual, pulangan tinggi setiap tahun 10%-30%, samada melalui cash ataupun melalui pengeluaran duit kwsp akaun 1. melaburlah dalam dana unit amanah public mutual, sykt unit amanah No.1 di Malaysia, tahun 2006 ni je dah dapat 30 anugerah, pencapaian terbaik

DIVIDEN:
KWSP - 5% setahun
ASB - 7% setahun
UNIT AMANAH - 10%-30% setahun

berminat, contact i

wingcross This user has been deleted
semua cakep returns tinggi sampai 10-30% ??!?!?!?
betulke ni ? ataupun tu semua projection ?

kalau nak sampai 30% i pun nak melabur.

dalam polisi ada tulis perkataan GUARANTEE ?
semua mulut agen cakep ja.

TOLONG JANGAN PERCAYA.

sekalian, bila nak beli apa apa, tengok dan baca sijil polisi. make sure apa yang agen yang cakep tu ada dalam sijil polisi. Pergi verify dengan agen lain.