CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: taupo

kereta aku fail inspection puspakom

workshop tu takde hal....yg patut kena sekeh adjuster tuh...pandai2 buat keputusan jer bley repair... mmg 100% tanggungjawab insurans sekrg nih...

Dalam hal nie....

bulih tak kita sebagai Pemilik keta berkeras utk tuntut insurans (total lost) atas kenderaan tersebut, walaupun insurans kata kete tuh leh diselamatkan lagi... dan macam2 ikhtiar diorg utk menyelamatkan keta terbabit...??

so ada  perkembangan x?

Reply 83# hisyam5789

sori guys, lama tak update, anak aku masuk hospital plak.

anyway, nak citer sket, last tuesday rasanya, runner workshop tu ada ctc aku, dia ckp owner workshop suruh dia ctc aku.
dia nak bwk kereta aku pi puspakom lagi sekali untuk inspection.
sudah pastinya aku ckp aku tak nak solution yg mcm tu.

runner tu jgk ckp, dia nak reapply kat bahagian teknik JPJ, untuk bagi pass kete aku.
nak tanya korang yg bijak pandai, setahu aku, kena apply dulu baru boleh repair kan?
krg ni terbalik plak, repair dulu, dah fail baru nak apply.

aku syak, memang ada ciri2 rasuah kat sini.
in fact, aku dah ctc SPRM lagi sekali, ada sorang officer ni plak suggest kat aku, biar je dia bwk kereta aku pi puspakom bagi pass, pastu baru buat official report kat SPRM.

itu je update buat masa ni, kena tunggu anak aku keluar hospital dulu baru boleh proceed dgn kes ni.
kebetulan tadi dalam the star ada citer pasal 'insurance fraud'
aku pun dah email kat the star pasal kes aku ni.
tunggu je la kot2 reporter the star nak ctc aku.

doakan anak aku cepat sembuh guys

tadi dapat 1 PM dari sorang kawan kita kat sini.
rupanya dia pun senasib dgn aku.

kepada encik wan, kalau ada masa, pls update perkembangan kes u kat sini ye.

konsep kenderaan total lost ni macam mana, boleh sapa2 terangkan? kalau kenderaan declare total lost maknanya kita tak perlu bayar ansuran bulanan kepada bank lagi ke? dan pihak bank menanggung kerugian dengan baki bayaran ansuran, atau syarikat insuran yg bayar baki ansuran kpd pihak bank. patutla pihak insuran bersunguh-sunguh luluskan repair, rupanya tak mahu kerugian, tak gitu.

Follow Us
Reply 86# gbam

bro, mcm kes aku dulu, insurans aku ckp untuk declare total lost,  repair cost mesti more than 40% sum insured.
let say mcm aku, sum insured 50k, so repair cost kena sekurang2nya 20k baru boleh declare total lost.

even dah declare pun, dia tak kan bayar 50k, dia akan just byr 80% of sum insured ATAU market value kereta tu, whichever is lower. kalau statement aku ni salah, tlg betulkan ye

Post Last Edit by mrsakit at 15-1-2011 10:21
Reply  gbam

bro, mcm kes aku dulu, insurans aku ckp untuk declare total lost,  repair cost mes ...
taupo Post at 15-1-2011 09:57

mmg betul pon kata ngko tuh...
hari tuh haku ada tanya salah sorg forummer dan dia sendiri declare dgn bangganya dia dr agent insurans...
tp bila haku tanya kaw kaw...mcm biasalah mcm mana ngko deal dgn agent insurans yg lain...
mesti serupa jugak kat dlm forum nih

http://mforum.cari.com.my/viewthread.php?tid=522570&extra=page%3D1

Moral of the story, taupo...ngko tak profesional..sebab tu diowang tak layan ngko...diowang leh layan bila ngko profesional...

nak tergelah haku baca stetment dr org2 agent insuranse weh.....

Haku rasa semua kakitangan agent insurans kena attend business communication part 1 laaa bersaing dgn bebudak ipta/ipts
masuk kelas dgn bebudak Bachelor of Business Administrator major in insurans

mmg betul pon kata ngko tuh...
hari tuh haku ada tanya salah sorg forummer dan dia sendiri decl ...
mrsakit Post at 15-1-2011 10:16

bro, aku dah reply kat thread lagi 1 tu.

btw, pasal tak profesional, memang masa 2005 tu aku tak profesional.
sebab masa tu aku tak tau my 'right'
skrg ni baru aku sedar n tau, mcm agak terlambat jugak, tapi takpe, aku usaha je sehabis mampu.

aku jugak harap, kes aku ni menjadi iktibar kepada forumer yg lain.
know ur right and fight for it
apa2 yg tak tau, google je.
jgn risau, setakat ni, semua agensi kerajaan yg aku ctc memang sgt mesra alam and nak menolong.
yg jadi problem kat aku skrg ni yg swasta je (insurans n workshop)

aku ada tanya membe ex puspakom kalo kereta selagi x potong 2 body memang boleh lepas kalo buat b5 untuk tukar nama..tapi kalo buat b2 untuk check condition kereta atau tukar enjin memang x lepas kalo potong pillar lebih dari satu..kalo nak lepas kena apply surat dr jpj untuk repair mana bgn yg kena potong..mungkin masa apply yg first dlu ada yg x masuk bhgian yg di potong..aku pun x brape paham sgt law jpj ni..cam pelik skit..tapi bro da tanya ke kat bhgn teknikal jpj pasal problem ni..mungkin lg senang kalo pegi terus jpj minta pendapat diaorg..

you'll never walk alone mr taupo!

Salam semua,
Aku ada masalah bila nak jual kereta n nak minta pandangan forumers sekalian.

Ceritanya mcm ni, bulan lepas, aku bawak kereta yang aku nak jual ke puspakom. Bila sampai kat inspection, diorang bagitau yang keter tu kereta potong. untuk pengetahuan, kereta ni aku beli dari used car pada tahun 2008. bila dah jadi mcm tu aku xtau nak buat ape?

Soalan aku : Perlukan aku wat report polis atau pun just report kat tribunal rayuan pengguna?

Harap Forumers sekalian dapat bantu aku dalam hal ni.

Salam semua,
Aku ada masalah bila nak jual kereta n nak minta pandangan forumers sekalian.

Cerit ...
alimcb4 Post at 18-1-2011 16:37

Kereta jenis apa...tahun berapa...ngko dah pakai baper lama...???
mmg ngko bawak tak penah eksiden ke sampai ngko nak jual tuh??
betul ke keta yg ngko beli tu dah register atas nama ngko sebelum nih???

apa citer kes ni??? kasi update skit...

TS sibuk kot...

kalau ikutkan cerita TT ni.. kereta kemalangan tahun 2005.

Kalau mengikut prosuder pada tahun 2005 hingga tahun 2007 @ 2008 apabila ke enam - enam pillar dipotong keputusan pemeriksaan adalah gagal.. ( Kalau tak silap lah). cas dia sama dengan kereta potong dan sambung.

tapi selepas itu keputusan bagi potong ke enam - enam pillar sama dengan pembaikan yang lain.. boleh lulus sekiranya memohon di bahagian kejuruteraan automotif JPJ. (as known as kawalselia bahagian teknik).

Pada pemahaman saya, TT nak jual kereta tu, so memang akan dibuat pemeriksaan di puspakom, sama ada untuk tukar nama atau kewangan. Apabila status kerosakan tidak dipohon sebelum ini, jadi pemeriksa kenderaan di puspakom terpaksa menggagalkan kenderaan tersebut.

Ini tak bermakna, kenderaan itu gagal selamanya.. sekiranya bengkel tersebut masih menyimpan gambar semasa proses baik pulih, rasanya boleh lagi memohon untuk kelulusan daripada bahagian teknik JPJ tu.. tambahan pula kalau terdapat kesan pembaikan pada ke enam - enam pillar..

kerosakan yang gagal ( boleh pohon) kalau dulu2 istilah dia lulus bersyarat:-

#  Pembaikan pada bahagian ‘Wheel House ‘ depan dan belakang, dimana’ wheel house ‘ kiri dan kanan ditukar.
#  Pembaikan pada bahagian “cowl Panel’ biasanya yang terdapatnya no.casis pada cowl panel. (membuka cowl panel lebih daripada separuh)
#  Memotong dan menyambung semula Ke enam – enam pillar.
#  Terpaksa Menukar bumbung, disebabkan kenderaan terbalik.
#  Pembaikan pada Lantai.

jadi, TT jangan terkejut pula kalau kenderaan TT boleh LULUS pula selepas dapat surat kelulusan dari bahagian automotif JPJ, sebab memang boleh lulus.

Jadi kalau pillar depan tu potong , bahagian bawah lantai ada potong dan sambung, mungkin kenderaan TT tu potong 2, kalau keputusan  yang dibuat oleh puspakom tu mengatakan " Terdapat kesan potong dan sambung bahagian depan @ belakang " ni memanglah confirm gagal dan disenarai hitam.. selalunya kes macam ni akan dirujuk kepada JPJ berdekatan.. PUSPAKOM akan tahan geran dan diserahkan kepada JPJ untuk tindakan lanjut..

selalunya yang gagal macam ni :-
1. potong sambung membabitkan bahagian depan kenderaan.
2. potong sambung membabitkan bahagian belakang kenderaan.
3. menggangu no. casis ( ketuk )
4. membuka casis panel ( tempat letaknya no. casis tu) - kes tukar kereta. pasang no. casis lama pada kereta baru..

kenderaan akan digagal @ disenarai hitamkan, tak selamat digunakan atas jalan raya setelah bahagian kimia @ forensik JPJ mengesahkan..

jadi bila kemalangan, seeloknya lepas repair, chek dekat puspakom terlebih dahulu, bila macam ni, selalunya used car akan ambil kesempatan.. beli murah pada owner, jual ikut harga pasaran. sebab bila dah lulus, dah endos kat jpj takde masalah dah..

tapi rasanya boleh pergi puspakom berdekatan, tanya balik status kenderaan tu, memang boleh lulus atau tak.. buat masa sekarang memang kereta TT ni blacklist kat PUSPAKOM..

kalau ikutkan cerita TT ni.. kereta kemalangan tahun 2005.

Kalau mengikut prosuder pada tahun 200 ...
akudonjuan Post at 14-2-2011 17:18

wahhh!!! sungguh informative. abg ni mesti keje puspakom atau yg relate dgn puspakom nih! apa2 pun thx bro....sbgi panduan.

tempat paling wa takot..puspakom jpj,,jabatan alam sekitar,,kalu bersepadu wat tepi jalan amhu mencirit aku lari tggal kete

apa apdet kes ni?

hmm...takde update ke? nk tau apa jd pd TT..sian sgt