CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: gdah

[Belanja] Berapa saving korang setiap bulan>

lebih kurang senasib la kita. cuma aku ni ttp gatal nak g mkn angin gak...
gdah Post at 20-2-2011 00:28

bawak2 la berjimat......

waaa...ramainya yg saving 500 ke atas bila aku nak mampu saving bnyk camnih. aku saving ckit je.  ...
gdah Post at 20-2-2011 00:23

menyimpanlah, istiqamah walaupun sikit.

aku masa mula2 beli rumah beli kereta memang belanjawan ketat jugak, dengan 4 anak masa tu.  Agak lewat nak kumpul harta sebab sebelum tu aku surirumah dan husband aku sambung belajar.   Aku dgn husband tak fikir panjang beli 2 rumah dan 2 kereta serentak.  Gaji aku 2500 aje, tolak rumah 1100, kereta 700, parent 300, tinggal berapa ratus je untuk belanja sampai hujung bulan.  Bil2 lain husband aku bayar+rumah dan kereta dia.  Memang masa tu aku cuma mampu simpan 50 ringgit je sebulan.  Tp mesti menyimpan, tu yg diutamakan, walau minus macammana pun belanjawan hujung bulan tu.

Bila rezeki bertambah aku tambahkan  nilai simpanan, tambahkan duit parents, dan bukak akaun th untuk anak2 aku, setahun bukak 2 akaun sampai cukup 5 orang.  Aku simpan 50 je sebulan untuk setiap anak, tp tak penah miss.   Untuk anak2, husband ku masuk insuran pendididkan.

mcm saya...perbelanjaan rumah 90% on hubby'ssaya just byr utk astro......Keta plak...alhamdulillah dh abis...so maintain je ngan apa yg ada...anak tak de lagi...tu yg boleh saving sket...plus hubby mmg tak amek tahu bab gaji saya...

saya memang pentingkan savings sebab saya selalu pikirkan nasib anak-anak saya kalau saya takde. Simpanan untuk mereka dan juga kalau ada emergency. Dengan gaji bulanan saya, saya mampu untuk memakai kereta besar tapi saya resort untuk pakai Myvi aje yang saya bayar RM 600 sebulan. Baki duit memang saya simpan.....

Ada duit jangan simpan dalam bentuk duit semata, invest beli emas fizikal misal kata 50g, 20g dan emas dinar 4.25g. Emas fizikal tu kemudiannya bawa ke Ar-Rahnu Bank Rakyat or Agro Bank dan pajak utk tempoh masa 6 bulan. Duit yang dapat dari pajakan emas tu masukkan semula dalam saving account. Kebiasaan harga emas akan naik selepas 2-3 bulan, masa harga emas naik pergi ke bank dan minta bank buat overlap emas yang dah kita pajakkan sebelum ini. Bank akan value emas ikut harga semasa, ada lebihan RM tebus semula emas yang nilai kecil i.e. emas dinar 4.25g tu..... kalau nasib baik harga emas naik bombastik, maybe boleh lepas tebus 20g... repeat the same setiap kali harga emas naik. Investment mcm ni nak kena rajin monitor naik turun harga emas, rajin ke bank untuk buat overlap bla....

Jangan beli emas yang nampak tulis kat buku tu, leceh.... FYI, harga emas kebiasaannya akan merundum setiap tahun pd bulan July & August. So, ini masa untuk membeli....

kalau kita ikut resam lagi besar periuk, lagi besar la kerak nasi memang susah la nk saving byk!

Follow Us
Reply 25# sarahmirza

Good Info Gak ni....
Tak terfikir pulak..Selalu Simpan aSb & Public Mutual ja

kalau kita ikut resam lagi besar periuk, lagi besar la kerak nasi memang susah la nk saving byk!
R2D2 Post at 20-2-2011 17:47

sebab tu kena ada reasonable percentage for saving...tak kisahlah byk mana pun gaji kita

macam juga kita beli property, reasonable % is only 40% of income
kalo saving pun sama, selalunya dlm range 10-20% of income

nowadays, saving method pun dah macam2....bukan purely cash saja
insurans pun dikira saving...

Reply 28# my-alja

haah... i pun menganggap insurans part of my savings...although i tau i tak boleh dapat the cash in emergency situation...i think savings ni kena diversify pada a few things....cash, insurans, gold....ASB...

Reply  sarahmirza

Good Info Gak ni....
Tak terfikir pulak..Selalu Simpan aSb & Public Mutual ja
adorable10 Post at 20-2-2011 17:53

Investment ni long term, bukan sekelip mata dah nampak balik modal.....kena sabar ya.... sama mcm kita invest kat medical insurance, protection dpt ms skrg in case kita sakit/accident, return after 20-25y nnt...

gaji tak cukup nk wat savings..

Reply 31# plainjane

slow2 la...RM50 sebulan for a start pun ok...asalkan jangan belanja lebih dari kemampuan.....defisit jadinya

Reply  my-alja

haah... i pun menganggap insurans part of my savings...although i tau i tak ...
cn7 Post at 20-2-2011 18:19

me too...ada portfolio
ada saving utk emergency
insurans for safety net n saving
short-term saving for....kids wedding, contigency plan
long-term saving....for cruising upon retirement

aktif ke, pasif ke...terpulang pd kesediaan diri...
some people suka/rajin monitor turun naik $$ hari-hari...like me i dun like
so selalunya kami buang selonggok....haaa, duk laaa diam2 kat situ, up date ujung thn saja

Reply 32# cn7

tula pasai.. aku dh la takdak savings.. insurance kesehatan pun takdak.. dibuatnyer satu hari mak ayah aku sakit ker .. tak ker haru nk carik duet..

me too...ada portfolio
ada saving utk emergency
short-term s ...
my-alja Post at 20-2-2011 06:11

saving tuk travel
one of our saving akaun, 000 dollar per week tuk travel...
biar me tak dapat beli kerusi baru
cam jiran beli satu.. akaun ni takkan di usik sama sekali kecuali
time pi travel.

me too...ada portfolio
ada saving utk emergency
short-term s ...
my-alja Post at 20-2-2011 19:11

I did alja, simpan la kat satu account duduk diam2, hujung tahun update 7-8% jek dapat. Then bila I realize gold cepat naik, turun sekejap and terus naik, I ubah cara pulak. Bukannya kena monitor hari2 pun, ada sorang member kerja ar-rahnu Agro bank je dah memadai...... a call every 2-3 mths mcm pesan pizza jek...network zaman skrg..

Reply  cn7

tula pasai.. aku dh la takdak savings.. insurance kesehatan pun takdak.. dibuat ...
plainjane Post at 20-2-2011 19:15

You baru kerja ke?

Masa gue baru2 kerja pun gue ada kerisauan macam ni.... gaji kecik, nak bayar sewa bilik, nak makan lagi, tambang bas lagi, segala insurance memang takde sebab tak mampu pun nak adakan....nasib baik company ada provide medical insurance........kadang tu duit cukup2 je nak sampaikan next salary.....Tapi gue simpan juga rm50 sebulan....  nasib baik gue bukan jenis yang boros, sampai sekarang walau berduit gue tak rasa pulak keperluan nak beli blackberry or segala yang brand2 ni..... simpan duit utk anak & foya2 lagi bagus...

Reply 37# sarahmirza

adehh.. nk ckp pun malu ar.. aku ni dh 3 series dah.. mase tgh kayo dlu asyk berenjoy.. tak hengat dunie.. skrg ni plak asai aku nk simpan duit jek keta burok aku tu wat hal.. mase aku muder2 lg la teruk.. haper pun tak simpan.. simpan jap pehtu korek.. skrg ni biler rase nk kawen baru gelabah nk simpan bagai..

sepanjang aku keje dulu, 2001-2007,saving hanya rm9600. aku ingat lagi sebab time tu aku p update sbb aku nak guna duit untuk kawen.. n dulu masa zaman keje aku tak simpan monthly tapi simpan tiap ujung tahun masa dapat bonus..x cukup gaji kalo nak simpan bulanan

sekarang ni,dah xkeje,hsewife dan aku pun dah vote

sepanjang aku keje dulu, 2001-2007,saving hanya rm9600. aku ingat lagi sebab time tu aku p update sb ...
freshoren Post at 20-2-2011 07:37

masa me keja, me simpan gaji 80% gitu..
tuk pi travel.. balik travel kayap no simpanan

sekarang me kedekut guna elaun,
simpan membukit dalam bank...