CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kjk_2006_256

Social Anxiety Disorder

Reply  kjk_2006_256

salam my friend. utk pengetahuan ko kita senasib. berdasarkan apa yg ko ...
parklah Post at 14-5-2011 21:30

di mana ko belajar vokasional masa usia 28 tahun...setahu saya ia lepasan spm saja...???

easy... tarik nafas pepanjang..
mana tau dgn apa me tulis, buat dia tersedar yg jika ada  ...
faraway1 Post at 14-5-2011 22:03

ia bukan isu negatif or positif, sebab kita berbincang untuk menyelesaikan masalah kalau nak overcome problem kena kaji punca masalah bukan buat satu kesimpulan umum..meletakkan diri org lain pada dirinya...jika pergi psikitri mereka akan tanya soalan yg banyak tentang masa kanak2 dan hubungan kekeluargaan ...setiap org berbeza...jika mahu wujudkan +ve kena disesuaikan dengan punca masalah dia.......harap kamu berfikiran luas..jgn sempit cos kamu kan sudah melancong ke negara org...so saya wonder bagaimana kamu mahu tiupkan semangat positif tanpa mengkaji subjek terlebih dulu....dia bukan mcm kamu, maybe???so ni kan lagi stress......

easy... tarik nafas pepanjang..
mana tau dgn apa me tulis, buat dia tersedar yg jika ada  ...
faraway1 Post at 14-5-2011 22:03

ko lahir tak cukup bulan dan  tak der sakit SAD....mungkin berbeza dengan org yg lahir tak cukup bulan dan ada sakit SAD

sakit dia ialah SAD bukan sakit lahir tak cukup bulan

org yg ada sakit SAD ni memang pandai menulis kot hinggakan org tak percaya.......sebab tu  "dengarnya" ada forumer  yg kuat melahar dalam porum tapi bila jumpa pendiam pula...mcm ada dua personaliti...dunia realiti dan maya

ko lahir tak cukup bulan dan  tak der sakit SAD....mungkin berbeza dengan org yg lahir tak c ...
my^fluffy Post at 14-5-2011 09:28

ok..................

ia bukan isu negatif or positif, sebab kita berbincang untuk menyelesaikan masalah kalau na ...
my^fluffy Post at 14-5-2011 09:11

so sila ambil apa me tulis dgn hati terbuka.....

so sila ambil apa me tulis dgn hati terbuka.....
faraway1 Post at 14-5-2011 22:31

u cakap u praktis first...adakah ko ambil apa yg TT tulis dengan terbuka...dengan mengatakan dia menarik perhatian

Follow Us
u cakap u praktis first...adakah ko ambil apa yg TT tulis dengan terbuka...dengan mengatak ...
my^fluffy Post at 14-5-2011 09:44

yepp... sbb tu menasihatkan org tak lahir cukup bulan cam dia
pun boleh ada good life..

dan jika u hanya membalas sekadar hati panas..
me tak berminat sama sekali..
so jika tulisan me menganggu hidup u..
maaf yea...

Reply 61# my^fluffy

adalah satu tempat tu

yepp... sbb tu menasihatkan org tak lahir cukup bulan cam dia
pun boleh ada good life..

dan  ...
faraway1 Post at 14-5-2011 22:52

tapi kamu ada SAD kah????

tapi kamu ada SAD kah????
my^fluffy Post at 14-5-2011 10:04

untuk mengelakkan cita ini berlanjutan..
jadi tak perlulah me jawab,
baik me masak tuk makan tengahari...

mungkin ada yg kata. engkau ni perasan sgt jadi center of attention. tu sebab jadi camtu.

bagi aku ada betulnya kata2 diatas tu. cuma ianya lebih dari itu. aku takde masalah utk berjalan sorang2 depan khalayak ramai, aku takde masalah makan semeja dgn orang lain. selagi orang tu aku tak kenal. aku OK ajerr. cuma bila nak bercakap, aku akan jadi gugup gila2.

anyway counsellor aku pernah cakap, dia pernah dgr ada kes SAD 1000x lagi serius drpd aku. budak tu sampaikan tak keluar bilik langsung. makan pon mak dia hantarkan.

Reply 43# archilless

yes sure. dia ada SAD

bagaimana pula rawatan spritual???

jika ingin melancarkan lisan...ada doanya....

Reply  kjk_2006_256

salam my friend. utk pengetahuan ko kita senasib. berdasarkan apa yg ko ...
parklah Post at 14-5-2011 21:30

Betul tu.. masalah nak berinteraksi dengan org...
Kita always rasa yg org pandang negatif kat kita, org tak suka kita, and aku realize, yg sebenarnya semua tu memang tak wujud pun. Tapi tak taulah, otak aku da di "setup" supaya pergi mana-mana pun, org mesti pandang negatif kita...

And lagi satu, aku memang cepat terasa bila org mengata hal-hal yg tak elok kat aku, sampai ke tahap salah faham... Aku pernah terasa hati dengan one of my lecturer kat U, dia sikit pun tak pernah tegur aku, tak pernah nak kaitkan aku dalam setiap lawak dia, even lawak dia sangat lazer (dia suka buat lawak), aku terasa, eh, dia ni memang anti gilerr ke kat aku, teruk sgt ke aku di mata dia sampai dia tak pernah nak tegur aku... But Alhamdulillah, bila check carry mark, boleh lah nak lulus subjek tu... Maybe fikiran aku je kot...

Bab presentation, Alhamdulillah, memang xde masalah.. Aku boleh present dengan baik, tapi mungkin sebab presentation skrg, hanya melibatkan classmates yg sekadar 32 orang tu je., muka dah kenal, hari2 jumpa, so takde masalah la nak present, perasaan gemuruh tu hilang... Tak taulah kalau present kat beratus2 orang yg kita tak kenal... memang lingkup la aku....

Lagi satu, kalau aku pergi shopping complex ke, tunggu bas nak balik kampung ke, berada kat tempat ramai org ke, earphone sentiasa tersumbat kat telinga ni, kekonon nak mengelakkan perbualan dengan org la, buat2 busy dengar lagu, padahal lagu langsung x pasang..

mungkin ada yg kata. engkau ni perasan sgt jadi center of attention. tu sebab jadi camtu.

bagi ak ...
parklah Post at 14-5-2011 23:06

Center of attention for the negative things...
Bukan positive... Rasa org kutuk je....

bagaimana pula rawatan spritual???

jika ingin melancarkan lisan...ada doanya....
my^fluffy Post at 14-5-2011 23:42

Lepas solat aku sentiasa berdoa agar "penyakit" ni hilang secara beransur-ansur....

9) Tolak peluang yg datang, aku pernah dapat interview masuk maktab perguruan, interview SPA, tapi aku tolak sebab aku rasa AKU TAK LAYAK JAWATAN tu.... AKu tak layak jadi cikgu... yada yada yada... bla bla.... sampai mak aku seminggu tak cakap ngan aku sebab diaorg kata peluang depan mata, tapi tak reti nak amik... Aku jugak ada perasaan rendah diri melampau, tambah2 time balik kampung, jumpa cousin2 yg semuanya study kos2 yg grand, mcm engineering, medic, law, account, tapi aku?? Dahlah diploma je.. pastu study kos yang langsung tak membantu ekonomi negara, aku malu sebab aku tak setaraf dengan diaorg..... BTW, Negara tak perlukan pustakawan, pegawai maklumat, pegawai arkib apa segala tu... Hish! budak tak habis SPM pun aku rasa boleh buat semua tu.... Memang teruk dan terbalik pemikiran aku ni... tapi tulah yg aku rasa.... Aku jugak pernah cakap kat org yg aku ni belaja sampai takat PMR je... adehh..... teruk sungguh la...

warghhhHHH!! senget tul. nie cita2 tak kesampaianku. nak jadik pustakawan. pedulik hapa tak glemer ke ape ke..yang penting minat. tapi takde rezeki...sedeyyyy

Post Last Edit by cinta_ungu at 15-5-2011 03:12
Banyak benda bodoh yg aku buat pasal penyakit ni, antaranya ;

1) Suatu masa dulu, Time kenduri, org lain seronok2 makan, aku?? menyorok dalam bilik, berlapar seharian, sampai tahap nak pengsan, makan pun da tinggal sisa2... puncanya sebab malu nak menghadap org... Skrg ni, aku dah malas nak pergi kenduri, even beraya rumah org pun aku akan pergi bila MAK AKU PAKSA AKU.. gilerr kan...

- syukurlah pegi gak walau dipaksa. wa nie bleh kira dengan jari bape kenduri yang pegi. Kalo nak pi amik makanan pun malu. kalo nak amik lauk tue, cth nak amik 2 ayam ke memang malu berdas2. nak amik air pun malu. nak carik tempat duduk lagi laaa malu sbb semua orang pun tak kenal. kalo orang ramai teramat malu sampai rasa nak balik je terus!

2) Masa kat U, punya nak elak lalu koridor yg dikatakan "hot" area la, ramai org lalu lalang kat situ, aku gigih dan sanggup amik jalan jauh pergi kelas.... habis badan berpeluh apa segala...

- masa kat U, selama 4 taun majoriti duduk kat belakang je. malu duk depan sbb rasa org tengok. pastu sokmo datang lambat sbb nak masuk lalu pintu belakang. kat apartment lak kalo member2 ajak keluar makan breakfast ke hape ke mmg tak keluar. sbb malu nak jumpe org. duk berkurung je dalam bilik makan megi sambil ngadap porum. kalo beli mknn pun cecepat nk balik sbb malu org tgk. rasa semua org kat U tue cun2 pahal plak wa sesat kat hutan tuh! wa siap pernah cakap banyak kali kat kawan wa yg 3 org tue, terima kasih sbb sudi kawan ngan wa yg tak cantek dan tak bijak nie. wa terharu diorang sudi kawan ngan wa dan kekal kawan sampai ari nie. padahal kawan wa tue cun2 tebaboom. rendah diri sangat kalo g jenjalan ngan diorang. rasa kesian pun ade diorang kena kawan ngan wa.

3) Aku tak pernah langsung joint aktiviti kokurikulum, tak kiralah persatuan ke, apa ke.. puncanya sbb aku rasa TAK LAYAK nak masuk benda2 camtu... Aku serious dalam unit beruniform pun masa kat U, sbb kewajipan yg da ditetapkan oleh pihak universiti dan benda tu akan effect CGPA aku, masuk dalam result lagi..... Tu pun, bila masuk, aku saje buat2 lemah, sakit2 la, padahal takde apa pun.. sebab aku malu nak joint aktiviti... time kawad pun aku buat2 mcm bodoh2 je... sbb aku tak minat padahal aku rasa aku boleh je buat yg terbaik, tp SAD bengong tu punya pasal, aku jadi camni...

- tak join aktiviti ko-q gak. even sukan pun tak masuk. main bola jaring pun tak pernah seumur hidup! duk pustakaan je baca buku. unit beruniform lagi laa hampeh. memang tak pandang pun. rasa tak layak nak join. kat skolah kalo lalu tempat org ramai cam kat hall tue mesti jalan tunduk je pastu jalan lelaju padahal org x amik port pun pasal kita. tak tgk pun. perasan sendiri. kat U pun x masuk aktiviti pape. kalo masuk just duk senyap2 je. nak share bakat, wa mmg xde bakat mende pun. satu hapa wa tak reti.  

4) Aku memang tak ramai kawan, serious, kawan aku memang boleh kira dengan jari je. AKu rasa aku tak layak berkawan dengan org, yelah, and aku bukan bersikap bias ye... Aku memang segan nak berkawan dengan bebudak yg stylo2 ni... yg dari KL ke.. sbb aku rasa diaorg memang GRAND gilerr dari aku.. aku ni org kampung cabuk je.... dan tak setaraf nak kawan dengan diaorg. Diaorg good looking, pastu plak tau bergaya, aku ni langsung tak reti bergaya.. ala2 budak skema la, cakap pun tak berapa pandai (maybe aku bodoh kot) even my lecturer pernah kata, even u org kampung, tapi English u memang far more better dari diaorg tu.. (dalam hati aku kata, yelah tu puan.. cukup2 lah nak sedapkan hati saya).... Kawan-kawan aku pun selalunya yg memang aku rasa masuk dengan perangai aku, and prinsip aku, kawan hanya setakat di bilik kuliah je, balik hostel, tutup buku. Teruk kan aku... Sampai org salah tafsir, cakap2 belakang kata aku kerek la, sombong la, padahal diaorg tak faham yg aku ni pemalu... sakit  hati btol!

- kawan pun bleh dikira dengan jari. sehingga hari nie ade 3 org je yg betul2 keep in touch. dlm kawan2 nie seme wa paling x berharta. rumah pun kecik macam setinggan. rumah 2 bilik je. wa selalu tido kat hall yg kecik tue walaupun ayah ade buat bilik kecik xtra utk wa lps wa abes u dulu. wa tak pernah ajak kawan dtg umah sbb selalu rasa rumah kecik nak ke diorang jejak nanti kalo x best mesti ngumpat. so, kawan yg dtg selalu terjah je. tue pun wa kemain sungguh2 melayan supaya diorang x rasa duk kat umah setinggan. surau pun lagi besar dari umah wa. kawan forum pun wa ade berapa kerat je. dibandingkan dgn classmate lu yg 32 org tue. konpem kawan wa lagi sket dari lu. kwn2 wa xde nya nak tanya pape kat wa sbb wa tak bijak cam diorang. jiran2 sebelah umah pun wa x kenal sbb malu nak tegur. baru2 nie dpt tau rupanya anak jiran sebelah umah nie 1 opis ngan wa. motip wa tatau padahal ade je tertegur dia. tue sbb wa sangat menghargai kawan2 beberapa kerat yg wa ada skang, samada kat dunia luar mahupun alam maya nie. wa hargai kesudian diorang bagi wa kawan ngan diorang..kalo x mesti wa sebatang kara skang nie

5) Aku tak pernah bercouple! Keinginan tu memang tinggi.... and kekadang aku jealous dengan kawan2 aku yg berkali-kali couple tapi aku ni?? habuk pun takde... 20 tahun hidup, tapi zero! And yg paling memeritkan, bila pompuan yg aku minat tu "dirampas" org lain, aku frust gilerr2... padahal salah sendiri, tak nak approach dia... last2 aku yg merana..... semuanya sebab malu tak bertampat dan merasakan aku ni hanyalah seorang insan hina di mata dia.... adehh...

- sepanjang 25 taun nie tak pernah bercouple gak di dunia realiti. takde laa terasa perit bila angie kebas brad pitt ke hape..sbb tau diri nie tak sesuai utk sesape. part nie mmg bleh terima. sbb wa mmg x cantek dan byk kekurangan. kalo ade org nak pun sekadar wat memain je

6) Rasa diri ni langsung takde kelebihan.. memang betul pun dan aku rasa kelebihan yg aku ada tu hanya akan menyusahkan org lain... dan tak membantu langsung dalam kehidupan aku... and aku admit, aku bolehlah dikatakan agak "ok" dalam study... dapat dean list, CGPA maintain 3 pointer, tapi aku still rasa benda tu tak berguna sebab aku langsung tak joint aktiviti kat universiti, so, nanti bila aku grad, sijil tu jadi habuk dan bolehlah dibakar di tepi parit jelah sebab susah nak dapat kerja.. Even aku pernah kena penampar ayah aku sebab aku kata kat dia, buat apa susah2 belaja, dapat dean list la, last2 keje tak dapat, tak dapat tolong ayah dengan mak, terus ayah aku kasi penampar kat muka aku... Hurmm... And aku sedih, aku anak sulung, Laki plak tu, tapi memang tak membawa erti apa2 kat family aku.. aku rasa aku USELESS sangat....

- seumur hidup x pernah dapat dean list. CGPA pun biasa2 je. wa lagi useless dari lu. sblm dapat keje menggangur hampir setaun. time tue siap ckp kat mak...suwei wa punye CV tuh.

7) Paling melampau, menyalah kan family aku, aku kata sebab aku lahir tak cukup bulan la, sebab lahir pakai vacuum la, tu yg aku jadi camni... Patut lahir Januari 1992, tapi aku "degil" gak nak kuar December 1991, so, aku kata, nilah hasil budak tak cukup bulan... Nak kata diaorg salah didik aku, memang langsung tak.. Diaorg elok je didik aku, apa aku nak semua dapat... semua diaorg kasi, kasih syg pun diaorg bagi, bergaduh, langsung tak... tapi aku still tak faham kenapa aku kena SAD ni....

- tak pernah salahkan family, tapi kesian kat family sbb dapat anak serba kekurangan mcm wa. anak orang lain sume cantek2 bijak2

8) Tak menghargai rupa diri sendiri.. Aku memang benci gilerr bila tengok cermin, and aku nak buat pengakuan, dah sebulan AKU TAK TENGOK CERMIN. Semuanya sebab aku rasa aku hodoh sangat, kepala besar, rambut tak lawa, muka tak handsome, pompuan tak suka, badan aku gemuk, bla bla bla.. Even org kata aku ni tinggi, putih, good looking la gak, cuma aku yg tak reti nak bergaya, tak reti guna kelebihan yg ada, diaorg jugak cakap, kalau aku "normal" memang hidup aku sangat heaven,  tapi aku tetap kata semua tu pembohong je, nak sedapkan hati aku je... nak menipu pun agak2 lah.... Aku admit! AKu nak jadi pendek... aku benci jadi tinggi sebab aku rasa tak sesuai dengan fizikal dan perangai aku ni... Skrg tinggi aku 178CM, aku pernah kata nak wat operation, bagi tinggi aku 160CM je.... aku nak jadi pendek.... Huhuhu... Pokoknya aku ni memang antara seteruk2 manusia kat Malaysia ni...

- tak tengok cermin dah bape lama gak. tapi tadi time amik selimut sempat tgk jap. wa adalah sangat pendek dan sekarang tlh menjadi sangat kurus. dah laa x cantek..pendek lak tue, kurus lagik. kurus tahap tulang temulang bleh rasa okeh. kalo wa tak bongkok pun org pegang belakang badan leh rasa tulang tue timbul yg amat. tue x masuk lagi tulang2 kat pinggang nie haa!

9) Tolak peluang yg datang, aku pernah dapat interview masuk maktab perguruan, interview SPA, tapi aku tolak sebab aku rasa AKU TAK LAYAK JAWATAN tu.... AKu tak layak jadi cikgu... yada yada yada... bla bla.... sampai mak aku seminggu tak cakap ngan aku sebab diaorg kata peluang depan mata, tapi tak reti nak amik... Aku jugak ada perasaan rendah diri melampau, tambah2 time balik kampung, jumpa cousin2 yg semuanya study kos2 yg grand, mcm engineering, medic, law, account, tapi aku?? Dahlah diploma je.. pastu study kos yang langsung tak membantu ekonomi negara, aku malu sebab aku tak setaraf dengan diaorg..... BTW, Negara tak perlukan pustakawan, pegawai maklumat, pegawai arkib apa segala tu... Hish! budak tak habis SPM pun aku rasa boleh buat semua tu.... Memang teruk dan terbalik pemikiran aku ni... tapi tulah yg aku rasa.... Aku jugak pernah cakap kat org yg aku ni belaja sampai takat PMR je... adehh..... teruk sungguh la...

- course yg wa amik sngat tak glemer. ade bape kerat je pelajar dalam tu. wa nak jadik pustakawan tapi tak dapat. ayah suh amik bidang lain. sbb wa amat pemalu dan penakot. seme keje yg berjumpa ngan org wa tolak. kalo interview sengaja failkan diri sbb tak yakin. wa benci interview sbb wa ade hyperhidrosis. kang mula laa sweating bagai nak rak tangan kaki tuh. pastu wa mcm cacat sket kalo dalam bilik interview. macam kena kunci mulut tue.tetibe je mcm x reti ckp pape. skang wa keje duk depan computer je.

10) AKU PALING BENCI bila org cakap, "setiap org ada kelebihan, ada kekurangan"... Pleasela! AKu selalu kata, cuba dia rasa apa yg aku rasa, surely dia pun akan rasa camtu....

- meh cuba rasa mende yg wa rasa skang. wa ade pyrophobia. sepanjang 25 taun ni wa x pernah nyala mancis, lighter, lilin, main bunga api/mercun or bukak gas memasak. cer lu cite sket camne nak atasi masalah nie. wa x kan kawen selagi wa tak pandai masak. wa rasa wa adalah pompuan paling hampeh di dunia sbb masalah nie. wa ske je tgk org masak tp sgt tak berdaya bila bab2 api nie. kalo kawen nnti cemana? blackout? nak g umah jiran suh pasangkan lilin? wa x reti bawak kete padahal dah ade lesen 7 taun lebih. kalo ayah mak wa sakit camne. tokleh bantu nak bawak g sepital. wa x reti bawak beskal. tak reti bersukan. lembik. tokleh lari nanti wa sakit perut mcm nak mati! makan mende pedas pun x leh..nnti sakit perut guling2 mcm nak pengsan. nyusahkan mak lagik kena masak portion2 makanan yg inesen utk wa. wa lagik xde kelebihan...sekurang2nya lu dah dapat dean list okehhh...

Sape lagi pathetic skang nie. wa kan? so, sila bersyukur sbb lu lagi up sket dari wa.

Rate

1

aku ada kawan macam kau. serius.

sebenarnye berbuih la mulut aku nak nasihatkan die utk up skit self esteem die tu, yeah be positive a bit. tp payah gak...

yg plg haru bile kawan aku ni ade sorg lelaki cukup perfect nak sunting die tp die boleh berbelah bahagi. apekah?????  aku rasa mcm nk marah jugak, but she's my fren kan....

pengalaman aku lah deal ngan org mcm ni, mmg kene 'keras' skit. kalau die start nk give up aku dah tinggi suara dan push die ke arah yg lebih positif.  takde maknenye aku nak ikut berendam air mata ngan die. kekdg aku rasa la kan, mcm ni punye org pun ade ke?

ko fikir situasi ko mcm ni jelah, u have one life, live it. ko nak ke sok ko dkt2 nak mati br ko teringat eh banyaknye benda aku tak wat lagi, oh terlepas la peluang aku nak wat itu ini bla bla bla.  ko nak ke jd mcm tu?

Rate

1

semangat dan doa saja x menjamin ko dapat pulih.kau mesti berfikiran positif dan sentiasa ceria dan aktif.mesti luaskan pergaulan juga.jgn jadi oversensitip.