CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kazman

Pengalaman Arwah Datukku semasa Bintang 3 bermaharajalela

Reply 16# kazman

Masa zaman saya kecil RM1 besar.Bukan mcm sekarang.Kalau dpt RM0.50 pun pun dah kira besar.Ingat lagi masa darjah 1 ada bank BSN datang sekolah.Buka buku dengan duit RM1 je .Sekarang ni kena RM10.Pastu lain kali BSN dtg sekolah top up lagi RM3.Masih simpan lagi buku tu sampai sekarang walaupun buku tu dah ditutup oleh BSN.

kisah yang menarik...teruskan tt

Reply 18# immortallez

Yup..betul tu. Tak dpt tali, akar pun berguna. Tak dpt ketua keluarga, anak isteri jd mangsa. Saya nak sambung lagi..

Al kisahnya arwah datuk saya dapat tahu ada komplot utk menculik & membunuh ketua kampung (org sana panggil Tuk Empat). Maka dia pun ambil langkah proaktif dgn berjumpa dgn geng bintang tiga tu sambil menjemput diorg utk makan malam..mcm kendurilah..tapi dia buat kt padang sekolah, bukan kt rumah.

Ketua geng bintang tiga ni pun setujulah. Sebabnya mudah aje makan free siapa tak nak kan?

Malam tu arwah datuk jalankan operasi dia. Arwah bapak saya nak iktu tp dilarang org tua tu. Katanya dok rumah diam-diam jgn ikut ayah. Arwah bapak saya ni boleh tahan jugaklah deil dia..nak juga tahu apa yg org tua dia buat. So malam tu dia kluar senyap-senyap tanpa pengetahuan sesiapa dgn niat nak intip apa yg ayah dia buat.

Mengikut cerita arwah bapak, memang ada geng bintang tiga tu kat sana. Ramai yg dtg. Arwah datuk masak sorg2 aje tanpa dibantu sesiapa. Dia dok layan semua hadirin kt situ makan2..yg peliknya kita semua taukan zaman tu semua serba susah. Beras sikit, lauk bercatu dll. Tp malam tu cukup semua org dpt makan dgn banyaknya sampai ada yg tertidur kekenyangan. Arwah bapak saya heran..
1. Dari mana dtgnya pinggan mangkuk byk tu?
2. Dari mana arwah ayah dia dpt lauk & bertanak nasi sampai boleh bg makan ramai org?

Pagi esoknya, arwah bapak saya bgtau, geng bintang tiga tu tak jadi nak buat onar kt ketua kg & bersetuju meninggalkan kg tu & tak lagi mengacau/ganggu org sana sampai bila-bila.

Reply 21# zuraida8177

Wah tak sangka ada lagi yg simpan buku akaun BSN tu ya..maknanya kita ni sebayalah..hehehehe! sebab saya masih ingat lagi bila bukak akaun tu dpt tabung gajah..zaman dulu bawak 30 sen aje dah kenyang makan. Nasi lemak 20 sen air 10 sen..skrg ni bg anak 2 ringgit pun muka dah kelat semcm aje..tak cukupp!

Assalamualaikum & salam sejahtera

Setelah sekian lama menjadi SR & membalas thread org kali ini s ...
kazman Post at 24-5-2011 20:13

Kelainan! bagus TT bukak cerita yang tak melibatkan hantu,jin mahupun setan tapi tetap ada unsur misteri dan mistik...terbaik!

Reply  zuraida8177

Wah tak sangka ada lagi yg simpan buku akaun BSN tu ya..maknanya kita n ...
kazman Post at 24-5-2011 22:33

Saya simpan buku tu sebagai tanda kenangan pd arwah mak.sbb arwah mak yg bagi sy duit untuk menabung.Siap dia tolong kumpulkan dan tanya ada org BSN datang.Dia nak suruh saya menyimpan.
  Agaknya kita sebaya.Umur saya 30thn.Tak der apa nak sembunyi pun.Zaman saya sekolah paling banyak bawa duit belanja 20 sen.kadang2 10 sen.Maklum la ada 3 org yang belajar.Zaman tu ok bawa 20 sen atau 10 sen.Kuih 10 sen pun besar dan kenyang klu makan time rehat.Air dah bawa dari rumah.Sebelum ke sekolah arwah mak dah hidangkan sarapan jemput2,lempeng,karipap atau apa2 jer la yang mengeyangkan perut.Minum pulak air susu.Kalau tak bawa duit saya gi library baca buku.Lagi pun saya pustakawan masa sek.Maaf la cerita ni menyimpang dari tajuk benang ni.Jangan marah TT.AMPUN

Follow Us
Kita semua sedia maklum zaman penghujung 40an memang ramai org susah..rompak sana sini, bunuh, culik perkara biasa sampai dh lali..tak taulah dulu diorg kena juga masalah PSTD (Post Traumatic Stress Disorder) mcm kita skrg ni..but that's beside the point..

Hampir keseluruhan org kg arwah datuk kenal dia dan ada nama gelaran dia..tp saya je yg panggil dia Tok Dong. The best grandfather I have ever had..even for a short while. Al Fatihah utk arwah datuk..

Ok..sambung lagi..

Dulu arwah datuk saya ni guru silat. Jgn ditanya silat apa yg diajar sbb saya tak tau..tak sempat tanya dia. Arwah bapak pun kalau dia tahu pun tak dibgtaunya saya ..pernah sekali tu, arwah bapak nampak begitu ramai sekali yg dtg kt depan halaman rumah dia. Semua org asing yg dia tak kenal. Semua berpakaian ala org dulu-dulu berbaju melayu, bersamping bertengkolok dan semestinya berkeris sbg pelengkap. Dia dpt dgr org ramai bercakap tp tak tau butiran percakapan tu..mungkin sbb masa tu dia kecik kot..

Arwah datuk buat kenduri malam tu + majlis pengijazahan(?) sori ya..saya serkap jarang aje ni..yg saya tau bila tamat belajar silat akan ada majlis utk meraikan semua pelajar yg tamat..mcm konvokesyen laa skrg ni kan? Maaf ya kalau tersilap fakta..
Ramainya yg dtg sampai penuh halaman rumah..yg peliknya tiada seorang pun tetamu undangan yg arwah bapak saya kenal. Maknanya semua yg hadir tu bukan org kg tulah..

Majlis berlangsung sehingga lewat malam. Bila habis je..arwah bapak saya nampak semua tetamu berjalan balik ke seberang jalan dan masuk ke hutan sebelahnya. Ghaib..Hilang begitu aje. Esoknya baru arwah datuk cerita..

Dia mengajar silat kepada org bunian yg tinggal dalam hutan seberang jalan tak jauh dr kg tu. Memang dia rapat dgn masyarakat org bunian dlm hutan tu sampai dpt beberapa ilmu yg bermanfaat. Contohnya ilmu elak serangan serangga berbisa spt lebah dll..mandi dgn batu sungai utk elak patah tulang..mcm2 lg. Yg sedihnya bila arwah bapak saya nak ilmu2 ni, dia kata, "Tak payahlah belajar ilmu ni..zaman korang dah lain dah tak pakai dah ilmu ni..kelak akan menyusahkan korang juga.."

Sebenarnya arwah datuk ada juga turunkan ilmu kt arwah bapak saya..tapi taklah semua sbb dia perhatikan arwah bapak saya ni krg keyakinan diri..yelah dah British educated..pernah belajar kt England dan balik..mana nak percaya ilmu-ilmu mistik ni kan..

Dari situlah arwah bapak saya tau dr mana dtgnya pinggan mangkuk yg digunakan utk menjamu geng bintang tiga tu..lauk-pauk yg banyak, beras dan sebagainya..rupa2nya ada 'org' yg dtg bantu arwah datuk malam tu (refer pd citer saya sblm ni). Bayangkan ya..nasi ditanak guna periuk yg boleh muat segenggam beras aje tp boleh makan ramai org sampai kenyang. Masih lg ada periuk tu kt rumah org tua saya di kg tu..cuma skrg ni jd bahan sejarah ajelah..tak berani nak guna..kot2 lain pulak jadinya..

Pendek kata byk persoalan telah terjawab dgn penjelasan arwah datuk hari tu.

Zaman bintang tiga mengganas seluruh Malaya mmg dahsyat tp kg Dong bertuah krn ramai 'penjaga' nya. Bukanlah bermakna takde langsung kejadian buruk berlaku kt kg tu..ada jugak cuma tidaklah se tragik mcm kt tempat lain.

Rate

1

cerita yg best..

Reply 26# zuraida8177

lerr.. apa yg nak dimarahkan..best klu kita kenang zaman kita kecik dulukan..Semuanya murah, roti pun jenis roti benggali yg besar tu..bukan mcm srkg rapuh semcm aje..

Dulu kat sekolah ada skim bantuan susu. Kami siap beratur turun ke kantin dan diberi minum susu dlm cawan. Bukan mcm skrg ni yg bg susu kotak aje..terkdg dpt yg expired. Klu anak sy dpt dr sekolah, saya tak bagi dia minum. Bg kucing aje..tp kucing pun taknak sbb susu berperisa tembikai susu..
saya suka sekali nak berkongsi cerita mcm nilah..tapi bukan kt thread ni..nanti momod marah..off topic lak kata dia..

Reply  zuraida8177

Wah tak sangka ada lagi yg simpan buku akaun BSN tu ya..maknanya kita n ...
kazman Post at 24-5-2011 22:33

ni mesti buku warna biru muda tu..hehe

best!sambongla citer lg

tq for sharing tt...
keep it up...

komunis la penjajah paling teruk. same cam DAP

Rate

1

Sebenarnya apa yang TT ceritakan ini boleh kita jadikan pengajaran, maaf jika ada termasuk sedikit hal politik dalam komentar saya ini tapi itulah hakikatnya...

Selagi tampuk kuasa pemerintahan didalam tangan kaum peribumi, insyaALlah, takkan berlaku pertumpahan darah... Kekalkanlah YANG SATU ini (yakni kuasa eksekutif), jikalau hilang yang ini, akan berulanglah peristiwa sepertimana BINTANG TIGA ini... Itu mereka cuma ada masa yang singkat sahaja untuk berkuasa meskipun tidak rasmi, Jika berkuasa 100%? Anda fikir-fikirkanlah sendiri...

yg sedihnya tu bintang 3 tu ada antaranya org bangsa kita gak
pedajal & aniaya bangsa sendiri
serupa la dgn tali barut jepun dulu

Emm...niat saya utk kongsi pengalaman arwah datuk semasa zaman bintang tiga mengganas..byk pengajaran yg kita boleh ambil dr situ..betul.

Tp saya harap pihak pengunjung tak perlulah libatkan politik semasa dlm hal ini cthnya membangkitkan kebencian terhadap parti politik tertentu/kaum tertentu ya..

Yang penting di sini kita mengambil iktibar bahawa suasana aman damai skrg ni adalah hasil drpd pengorbanan org2 tua kita zaman dulu kala yg ingin melihat keturunan mereka hidup senang, bebas drpd ancaman luar/dalam, hidup harmoni saling bertolak ansur saling faham memahami. Tu aje.

Peace brother!

Tp saya harap pihak pengunjung tak perlulah libatkan politik semasa dlm hal ini cthnya membangkitkan kebencian terhadap parti politik tertentu/kaum tertentu ya..
kazman Post at 25-5-2011 09:54

setuju dgn TT.. seeloknya cuba elakkan drp libatkan hal2 perkauman/politik dlm perbincangan..
bkn apa.. benda dah lepas penting utk djadikan pengajaran.. dan perlu diingat...
wp majoriti bintang 3 tu kaum yg 1 tu.. tp tetap ada juga org kita yg menyertai mereka..
dan spt org2 kita jugak.. dkalangan kaum mereka juga kedapatan yg loyal kpd negara..
yg menentang gerakan bintang 3... wp x seramai bangsa kita.. ia masih perlu d ambil kira..
cubalah elakkan bibit perkauman.. sbb ia xkan mbawa kpd kebaikan..

so TT.. pe lagi.. tambah lagi cete..

Bukak BSn tabung gajah? bukak tabung warna kelabu bentuk logo dia tu ke? want andaikan TT dalm umur 30 lebey ni... ekekekeke...

suke bace buku pasal panglima salleh.. cite time zaman bintang 3 gak.. b'kali2 bace pon x jemu.. huhu.. tumpang lalu yer..

serpihan bintang tiga ni ialah dap ler..

Rate

1