CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eazzad

Negeri Perak penuh misteri

oo itukan keturunan pak kadok... tapi tu belah opah aku... belah lambo... tapi atok aku belah panglima tok harimau... orang besar sultan perak gak... tah aku pun banyak tergantung kat situ..

Reply  eazzad

insyallah..aku akan cuba..mana yg tahu je la..tapi sebenarnya, ayah aku sdiri ...
ekjoz_double Post at 25-5-2011 15:21

yang aku tahu dari cerita family aku.. diorang cakap memang diorang sorokkan identiti diorang tu sebab takut diburu... jadi diorang nak tutupkan terus nama2 keturunan tu.. cuma tahu macam tulah jelah... tapikan kenapa ye?? family aku ni semua duk dikalangan raja2 perak..?? tu yang aku pelik tu...

pastu opah aku selalu usik mak aku dan selalu panggil mak aku puteri tualang.. lebih kurang macam tulah...

Reply 121# eazzad

erkk? keturunan pak kadok..arrghhhhh laie bertambah poning palo den ni ha...series aku makin confius...duhai..

Reply 29# eazzad

pasal volkswagon kuning tu memang dah lama sesangat dah citer tu.... tapi kalau ada sesiapa baca thread SukeSuke... dia ada citer yg husband dia kejar keter kuning tu... sebenarnya bukan kuning... tapi warna karat... bila kita tengok sekali-imbas jer nampak kuning..

oooo.. kereta tu dah karat??? kesian xada cat nak catkan dia... tu yang dia asik nak kacau je kete orang lain... hehehehee

hahahaha....ingatkan nak rahsiakan nama tempat tu.....
ctaz Post at 25-5-2011 10:51

nak rahsia macamana .... sbb citer pasal kes santau kat gopeng tu memang famous sangat.... sy sampai sekarang tak pernah singgah minum2 kat situ... lagi satu kat gerik (kalau ada orang gerik kat forum ni mintak hampun...).  kami ada site office kat sana, memang tak berani nak singgah makan minum kat gerai2.... sanggup tunggu sampai area Kuala Kangsar baru berhenti....

Follow Us
Reply 32# eazzad

eazzad dah lama dok perak kan?  biasa dengar citer pasal jalan lama Ipoh-Taiping yg ada jalan keretapi kat atas, dibawahnya ada traffic light ?  kat situ pun angker gilerr tu... kawan kolej saya dulu pernah kena.. balik raya dari Rawang ke Taiping tengah2 malam...   kat situ Cik Lang....

Reply 122# eazzad

haaaa kalau cerita yg ini aku tau la sikit2....kalau nak tau detail boleh refer kat mandailing.org .... org2 mandailing bykn lari sebab masa tu tgh berperang dgn belanda+orang2 jawa(majapahit) yg nak menguasai seluruh tanah indonesia...jadi berdondong lah mereka lari membawa diri..yg lari ni mostly royal family...so dorg punya pengikut/rakyat pun ikut skali lah...marga atasan/royal family antara nya Nasution,Lubis dan Batu bara..
Orang mandailing ni mmg terkenal dgn kehandalan dalam berniaga...kira minded dorg ni money making la...bila sampai tanah malaya, dorg pun bukak la penempatan dorg...dorg bukak lombong2 bijih sama2 dgn cina...so kaum2 melayu yg lain ni cukup menyampah la dgn mandailing masa tu...dan mandailing tau untuk survive, they should have some huge power to cover their back...antaranya rapat dengan cina dan orang2 istana...di sebabkan org mandailing ni asalnya memang kerabat diraja, jadi tiada masalah bg mereka utk bergaul rapat dgn org2 istana di malaya...so tak pelik lah klu ramai sedara mara ko orang2 besar..

kalau tak silap aku la abg aku cerita...di selangor, sampai terjadinya perang untuk mengusir org mandailing ni...perang plak bukan kecik2...sampai melibatkan kerbat diraja selangor tu...kalau tak silap namanya 'porang kolang'...kerabat selangor di api2 oleh kaum melayu yg lain utk mengusir org2 mandailing ni yg makin lama makin berpegaruh dan kaya...

thats all yg aku tahu la..klu ada mana salah silap mintak dibetulkan...sebab aku sdiri pun masih mencari...

ohh, kg kepayang ke?
teman ingat kg kepayang tu yg dkat2 dengan fairpark.. adehh..
dune1989 Post at 25-5-2011 11:56

memang betul.... itu namanya Kg. Kepayang Fair Park....
Kg. Kepayang yg kat Gopeng ni lain ....... jangan confius...

Reply  eazzad

haaaa kalau cerita yg ini aku tau la sikit2....kalau nak tau detail boleh ref ...
ekjoz_double Post at 25-5-2011 15:40

haah betul tu.. pas perang tu org2 mandailing turun ke Tanjung Malim... bila Sultan Perak dpt tau pasal hal ni... Sultan Perak pun beri tanah jajahan di papan... perjanjiannya bila ada peperangan .. org2 Mandailing ni akan membantu Sultan Perak dengan askar2 derang.... sbb tu akhirnya org2 mandailing settle down di Perak..

oooo... yeke?? barulah aku tahu bab2 kenapa keturunan aku ni hidup dengan kalangan2 raja2... eehhmm dan semua kelaurga aku belah kadi dan belah moyang perempuan aku pun ada keris dan peti2 emas semua bagai...

tapi semua tu xada dengan kami... sebab bila moyang aku tu kawin dengan pak sedar sultan idris tu moyang kami ni macma kuar dari pengaruh istana macma tulah... sebab moyang kami ni dah xnak ada libat lagi dalam protokol istana... itu je yang aku tahu...

Reply  eazzad

eazzad dah lama dok perak kan?  biasa dengar citer pasal jalan lama Ipoh-Tai ...
twins Post at 25-5-2011 15:37

jalan lama ipoh taiping ye?? xpernah pulak aku dengar... kat situ ada ciklang.. hehehe.. tah kalau masa aku kecik2 pernahlah naik keretapi ni dari taiping ke KL.. tapi ko paham jelah aku ni bukan tahu pun dulu tu hantu...

haah betul tu.. pas perang tu org2 mandailing turun ke Tanjung Malim... bila Sultan Perak dpt ta ...
Arissa_Adaj Post at 25-5-2011 15:48

oooo yeke?? tapi aku tahu jugak pasal perang dulu tu.. tapi orang2 mandahiling ni memang orang2 besar2 dan kaya2.. semua suka berdagang... tapi sultan perak ni setahu aku ape yang aku siasat2 ni... dari keturunan raja kat tg.malim diorang cakap diorang tu mandhailing... dan berdarah raja perak dan pahang... diorang cakap semua raja2 perak dan pahang adalah berdarah mandhailing... itulah yang aku tahu betul ke tidak aku pun xberapa tahulah.. tapi yang aku tanya pun dia ni raja belah raja musa... dialah bagitahu kat aku...

mungkin sultan perak dapat tahu kisah ni tu yang dia bagi penempatan pada orang2 mandhailing x??

Reply 130# Arissa_Adaj

ada yg lari tapi ramai jugak yg masih menetap di kawasan seperti selayang,gombak,ampang dan ada yg sampai ke ulu langat...mereka ubah identiti skali lagi,padamkan nama marga dan hidup dalam kesederhanaan...sebab tu bila tgk balik nama2 moyang2 sampai ada 2-3 nama/nama gelaran...Kesian dorang..di tanah asal diburu,lari ke tanah melayu pun tetap diburu...

oooo... baru aku tahu... tah2 aku pun ada kait dengan ko x?? sebab diorang pun tutup nama diorang tu dari orang tahu siapa diorang... dan lari... katanyalah...

Reply 133# eazzad

yg pasal sultan perak dgn pahang aku tak berapa pasti..yg aku pasti sultan selangor memang pure bugis..heh

oooo... baru aku tahu... tah2 aku pun ada kait dengan ko x?? sebab diorang pun tutup nama diorang tu ...
eazzad Post at 25-5-2011 16:01

boleh jadi jugak..sebab orang2 mandailing yg kat KL ni cukup payah nak bercerita pasal asal usul dorang...contohnya maca ayah aku, arwah atuk,atuk2 sedara etc...agaknya dorang masih trauma kot sebab diburu...tapi dorang kalau jumpa, even dorang cakap melayu pun bunyi minang nya bukan main kuat lagi...wak ang2 la dorg klu bersembang..mula2 tu aku igtkan dorg ckp minang tp mak aku ckp org mandailing bercakap mmg bunyi mcm org minang pun

yelah sultan selangor memang bugis... tapi diorang cakap sultan perak dan pahang adalah mandhailing... itulah yang aku tahu... kata pak raja di tg.malim tu...

sebab tulah diorang orang pahang makan tempoyak... masa aku jumpa cicit mat kilau dia cakap dia pun mandhailing...

boleh jadi jugak..sebab orang2 mandailing yg kat KL ni cukup payah nak bercerita pasal asal ...
ekjoz_double Post at 25-5-2011 16:05

itulah pasal.. aku pun jadi confius sangat.. tapi sekrangkan dah maju xmacam dulu... masa2 berniaga... xada masalah lagi kan??? bab ko cakap hal sultan selangor ni... ni yang aku jadi terkejut ni... dulu masa aku duk kat shah alam... aku jalan2 malam2 dari alam sentral ke seksyen 9 umah aku masa tu... jalan kaki je.. baru balik dari shoping... hehehehe.. pastu aku nampak kereta sultan selangor lalu sebelah aku... masa tu aku tengah bergayut bertelifon sambil berjalan kaki... masa tu dah kat masjid shah alam lah... dalam kul 10 mlm macam tulah...

tetiba kereta tu berenti dan pengawal polis tu turun dari motor.. terus ke arah aku.. aku jadi takut sangat... pastu aku masa tu tengah bercakap.. dengan telefon kawan aku tu.. pastu sultan tu toleh kebelakang tengok aku dalam kereta... aku dah kecut.. pastu aku pun takut pusing kebelakang pastu aku jalan laju2.. pastu pengawal dia pun belah dari situ... balik ke motor dia balik... pastu sultan selangor tu pandang je muka aku... wwwaaahhhh !!!! takutnya aku masa tu...

kalau kat perak.. ni nama2 tempat ni semua berkaitan dengan sejarah... kalau kat kampar nak ke telok ...
eazzad Post at 25-5-2011 14:59

namenye mambang di awan