CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jeluwi

KENAPA ORANG SELALU BERPANDANGAN NEGATIF TTG MLM?

Reply 178# ronin

yup...agreee......(tgk..sampai 3 e...mmg setuju sangat la tu maknanya... )

aku pun tak bantah point ko....
cuma yg aku tekankan, kebanyakkan MLM yg setakat ni aku jumpa, adalah mempunyai ciri2 haram...seperti yg digariskan....
atau plan ok...cuma produk plak lahanat...overpriced dan overclaimed....

kalau ada yg ok....baguslaa...
tapi setakat yg aku dok perati...majoriti terselit yg haram...walaupun bisnes asal tu suci...

Reply  ronin
statistik aku takde...cuma ko boleh listkan berapa MLM halal ko kat sini...
dan aku cuba listkan plak yg haram...nanti kita tgk jumlah...

aku cakap tu berdasarkan yg pernah approach aku dan yg aku tgk marketing plan dia la...
Brutal Post at 28-7-2011 21:39

sebab cara ko terjemahkan peribahasa itu menggambarkan seolah-olah MLM itu kebanyakkan sistem piramid yg haram....sebab itu aku tanya pasal statistik...

adapun aku tidak menolak ttg adanya kewujudan sistem piramid MLM yg haram, tapi ada juga MLM yg produk2 nya dan plan pemasaran yg mengikut syariah, malah membantu ekonomi orang2 Islam, so tuduhan setengah pihak yg mengeneralisasikan MLM sebagai biz yg sgt negatif adalah tidak betul....

Reply 180# mhisfas88
nanti aku baca...
tapi yg pasti, SKN2U mmg aku dah tgk lama...mmg hancus bisnes plan dia...walau dia tak ngaku...tapi suku sakat uptrend la ni...kalau nak tahu la...

produk dia pun banyak yg diragukan...

Hai-O?? ni jangan citer la...penapis air mmg jahanam (maaf kekasaran bahasaku, sebab mereka terlalu tega mempermainkan air zam2)...korset? pun banyak overclaimed....
pembelian secara pukal yg menjurus pada skim piramid...dan panjang lagi citernya...

nanti ada masa, aku ziarah blog tu...nak sambung tgk bola jap...karang aku masuk balik...

thanx to all...

Reply 179# Brutal

Mmg ada orang MLM yg cari  kekayaan dgn cara tak betul.....

sebab cara ko terjemahkan peribahasa itu menggambarkan seolah-olah MLM itu kebanyakkan sistem piramid yg haram....sebab itu aku tanya pasal statistik...
ronin Post at 28-7-2011 21:59

yup...mmg tu maksud aku...aku tak nafikan ada yg halal....
cuma aku banyak jumpa yg haram dari yg halal dan jumlahnya jauh meninggalkan yg halal...

sebab tu aku mintak ko listkan yg halal
dan aku listkan yg haram...sebab mungkin ko lagi banyak pengalaman dari aku...so, tak salah rasanya kongsi sedikit pengalaman dan pengetahuan kat sini....

Reply  ronin

yup...agreee......(tgk..sampai 3 e...mmg setuju sangat la tu maknanya... )

aku ...
Brutal Post at 28-7-2011 21:56

kita bertukar-tukar pandangan, so ada yg kita setuju ada yg tak...... apapun pandangan ko aku terima....

Follow Us
yup...mmg tu maksud aku...aku tak nafikan ada yg halal....
cuma aku banyak jumpa yg haram dari yg halal dan jumlahnya jauh meninggalkan yg halal...

sebab tu aku mintak ko listkan yg halal
dan aku listkan yg haram...sebab mungkin ko lagi banyak pengalaman dari aku...so, tak salah rasanya kongsi sedikit pengalaman dan pengetahuan kat sini....
Brutal Post at 28-7-2011 22:02

aku tak boleh listkan sebab aku tak tau kesemua company MLM dan plan pemasaran mereka......kalau nak listkan sure unfair kan?

cuma aku boleh list apa MLM yg pernah aku masuk, semaada halal atau haram atau menindas orang terpulang kpd judgment masing2.....tadi aku dah listkan 1 MLM sistem binary yg pernah aku masuk....insyaAllah yg lain akan muncul.....

ps: Msia-S'pore, mesia main ok tak? Aku kat opis ni....he2...

Reply 176# Brutal

1 produk MLm mstilah dibeli dng tujuan yg sebenarnye. which mean,bermanfaat
produk yg di jual adalah produk kesihatan yang mempunyai kelulusan KKM . so selamat untuk semua orang nak guna produk yang di jual oleh  compeni ni.

2. produknya bukan emas dan perak yg boleh di beli secara tgguh.
memang tak pyh beli secara tgguh or buat pinjaman bank sebab modal tak besar mane pun.

3.komisyen di beri jelas untuk ahli untuk penjual n ahli bawahnye
orang kat atas pun kene buat kerja sekali, tolong bentuk org bawah die jadi seorg promoter yg bgus dan di komisyen diberi lebih kepada org bawah, sebab org bawah punya kerja, org atas tolong aje, so org atas cuma dpt sikit dari org bawah. peratusan aku tak tau sebab bukan aku yg join, plus, pernah diberitahu tapi tak ingat dah, aku tak amik port sgt.

4.keuntungan dn komisyen bukan berdasarkan kepala.
kompeni ni ada byk jenis produk. so mane jual yg tu lah untungnye. bukan atas berape org yg join. kalau takde org join pun tak pe,

5. tidak wajib utnuk si ahli buat belian sendiri
tidak ade jualan minima di sini.

6.setiap upline menaruh usha atas jualan org bawahnye.
memang ade training bagai,  kire org atas pun keje turun padang sekali

7.skim piramid.
tade skim gini, binary system. kire kalau upline kite nk out, die boleh out, kite boleh teruskan buat bisnes tu, dan terus boleh naik keatas.

8. sistem komisyen yg telus
setiap ahli akan ditengkan degn system marketing syarikat tersebut b4 join lagik.. bg fhm..

9.memang de kongsi untung same3 ngan org bawah, malah org bawah dpt lebih lagik

Reply 183# Brutal

ape maksud ko pembelian secara pukal ??  and skn2 u tu ce cite ce cite..
malaysia menang ke ?? adeh,, kalah bet la gini..

kita bertukar-tukar pandangan, so ada yg kita setuju ada yg tak...... apapun pandangan ko aku te ...
ronin Post at 28-7-2011 22:04

yup...
tu je tujuan dia..aku ada pendirian aku dan ko ada ko punya...
aku percaya kita takkan dapat ubah...melainkan ada turning point yg hebat...
cuma tujuan aku (sejak dulu), jika ada manusia lain masuk ke dalam forum ni dengan niat untuk cari info (nak berjinak2 ngan MLM), mereka dapat info yg sepatutnya...
info yg pro dan yg con...

u r doing ur part and i'm doing mine...kalau diorang kena tipu lagi after semua info dah diberi...nasib la...

Reply 187# ronin

kalau camtu, takpe...aku terima...
sambil2 aku berporem ni pun, rasanya aku dah listkan satu dua yg pada aku haram sebab menipu...

Malaysia seri 1-1 ngan singapore...maknanya kalah agg 4-6...
main tak best...passing out...stop ball pun tak bagus...
tapi tak pe la...team ni kiranya dah banyak improve dari team2 dulu...
dah nak kalah, nak wat camne...

Reply 189# mhisfas88

SKN2U tu pun amalkan skim pembelian pukal gak...ko boleh tgk kat blog kawan aku...sistem dia ala2 uptrend...
atau ko gi group "Say No to MLM" kat FB...banyak citer pasal ni...tak larat aku nak terang sini...

pembelian secara pukal ni, maknanya dia ada produk...
contoh, ko join MLM bawah satu2 group, ko kena beli 10 penapis air...kos semua RM20,000...
so, upline ko akan dapat bonus yg banyak dari pendaftaran ko sebab ko beli 10 penapis air...
ko plak la yg terkial2 nak jual nanti...upline ko pedulik apa...dia dah dapat bonus...

dia ala2 skim piramid gak...cuma, dia ada produk...dan pembelian pukal tu pun sebenarnya, ko tak kisah sangat nak jual ke tak...sebab bila jual, ko balik modal je (harga jualan RM2,000 seunit)...yg penting, ko nak cari ahli supaya masuk kat bawah ko...
sebab diorang pun akan kena beli secara pukal...dan bagi bonus besar kat ko dan upline ko....

maka....terjadilah sistem yg mementingkan kemasukkan ahli lebih dari penjualan produk seperti mana yg diharamkan mengikut fatwa...(rujuk e-fatwa, link dia aku ada post dalam post2 aku sebelum ni)...

belum lagi bercerita tentang penipuan penapis air yg sebenarnya berharga beberapa ratus je tu.......:@

Reply 189# mhisfas88

M'sia draw 1-1 kot, itu pun tgk lintas langsung dari CI....

Reply 190# Brutal

hohoho... aku tak lyn bola,, tak inchik tunang sudah kecewa.. die takde mood nak lyn aku mlm ni.. huaaa... nages teresak2 jap !! (off topic plak)
oho.. oke phm dah pembelian secara pukal tu.. fhm2...

Reply 188# mhisfas88
aku takleh komen banyak sebab aku tak tahu MLM mana ni...
kalau ko dah kata ok, aku nak cakap apa?

cuma nak tambah sikit...
bab produk....
walaupun MLM tu ada produk, belum tentu dia ok...sebab banyak produk MLM yg overclaim manafaatnya...sehingga harga jualan lebih tinggi dari harga sebenar...kopi sekotak sampai beratus ringgit? WTF...padahal tongkat ali yg ada dalam tu pun terlalu kecil untuk dikesan sperti yg didedahkan ppim dulu...

bab kita tak terikat dengan upline selama2nya dan boleh potong upline...kena hati2....skim piramid pun camni....kalau upline blah takpe...dan kio boleh potong upline ko kalau piramid bawah ko power...sebab sistem piramid pun dia ada had pendapatan upline hingga ke level berapa di bawah....
yg menjadikan sistem piramid, pendapatan tu diambil dari kemasukkan ahli...even ada produk pun, kalau amalkan sistem pembelian pukal cam aku citer tu...ia masih kategori piramid...

*p/s: jangan bet...haram wooo..... btw, malaysia kalah...

mhisfas88,

aku baca blog yg ko bagi link tu secara sekali lalu...
aku nampak dia seorang MLMer yg kaya...
tapi dia cuma ceritakan kekayaan dia...
takde cerita MLM mana dia masuk...camne bussiness plan dia...halal-haram dia dari sudut agama....produknya....dan apa2 yg patut...
yg dia cerita...
AKU KAYA...AKU KAYA...AKU KAYA...(ulang 8 juta kali)...itu je la yg diratibnya....

dan dia jual buku...maybe ni latest produk dia selepas kaya dalam MLM...
bab jual buku ni, aku takde masalah....cuma aku tak dapat apa2 info yg boleh membantu perbincangan kita melalui blog ni...

Reply 193# Brutal

maaf la bro, aku mmg tak boleh nk bgtahu sebab bukan hak aku nk bgtahu kot..  tapi setakat ni aku tgk begitu lah, masih algi mengikut syarat2 yg ditetapkan..
pastu, aku rase yg ekot sistem pukal tu, tak wujud kot dalam MLM ni, tapi ni aku tak sure, kne tnye org yg join dulu, tapi keyakinan aku 100% tak de belian secara pukal tu..

bab harge mahal: ni aku baru dapt info tadi.. kenape barang tu mhl nak di bandingkan kalau beli kat luar negara? sebab barang tu barang import, kalau beli banyak2 kan ade tax. sebb tu lah jadi mhl, govt akan baut barang tu jadi mhl sebab kalau jual murah, nnt brang buatan tempatan tak jalan.. contoh la, kalau kete honda kat jepun kire affordable la tapi bile masih negara kita jadi mhl ? sbb kalau jual murah nnt kete malaysia tak laku, plus kete hond tersebut ade tax..... sbb tu jadi mhl..

pastu sistem piramid tu, kalau kit atak de kaki3 yang kuat pun kita boleh go up. and tak de limit income, ko keje byk, byk la ko dpt, takde la ade limit. kalau de lyk dapt byk, byk la die dapt, kalau die tak keje, tak dapt ape3 la...

haha.. tak bet pun. incik tunang busy giler tgk bola... pastu frust.

Reply 194# Brutal

haha.. tu la aku kate aku tak de link mlm tu..  ko nk tau ko beli la buku tu,, (ops!! terpromote plak) haha..

Post Last Edit by Brutal at 29-7-2011 05:35
  maaf la bro, aku mmg tak boleh nk bgtahu sebab bukan hak aku nk bgtahu kot..  tapi setakat ni aku tgk begitu lah, masih algi mengikut syarat2 yg ditetapkan..
pastu, aku rase yg ekot sistem pukal tu, tak wujud kot dalam MLM ni, tapi ni aku tak sure, kne tnye org yg join dulu, tapi keyakinan aku 100% tak de belian secara pukal tu.. mhisfas88 Post at 28-7-2011 23:20

takpe la kalau gitu...
tapi aku tak paham, kenapa takleh dedah nama MLM tu? jika ianya halal, bukankah itu baik...sebab ia akan jadi promosi pada MLM tersebut...

bab harge mahal: ni aku baru dapt info tadi.. kenape barang tu mhl nak di bandingkan kalau beli kat luar negara? sebab barang tu barang import, kalau beli banyak2 kan ade tax. sebb tu lah jadi mhl, govt akan baut barang tu jadi mhl sebab kalau jual murah, nnt brang buatan tempatan tak jalan.. contoh la, kalau kete honda kat jepun kire affordable la tapi bile masih negara kita jadi mhl ? sbb kalau jual murah nnt kete malaysia tak laku, plus kete hond tersebut ade tax..... sbb tu jadi mhl..mhisfas88 Post at 28-7-2011 23:20

berapa % cukai import? kereta mmg la sampai 2-3 kali ganda sebab dasar kerajaan yg mendahulukan rakyat untuk membayar...
tapi barang2 camtu berapa % cukai dia? aku ambik contoh gelang hikmat artis kita jual dulu...
kat China dalam RM100...kat Malaysia jadi RM1000?? banyak betul kerajaan ambik cukai...
penapis air hikmat...dapat dari taiwan (harga bercampur cukai) bebeapa ratus je...jual sampai RM2000?? ada kes jual sampai RM3000 (jenama lain)...apa kes?? nak kata operating kos, yg jual RM700 ke bawah tu pun ada operating kos...kualiti sama...after sale service sama...apa hal? kalau nak kira, patutnya MLM lagi rendah operating kos dia...sebab ahli yg jual...bukan pekerja...

pastu sistem piramid tu, kalau kit atak de kaki3 yang kuat pun kita boleh go up. and tak de limit income, ko keje byk, byk la ko dpt, takde la ade limit. kalau de lyk dapt byk, byk la die dapt, kalau die tak keje, tak dapt ape3 la...
mhisfas88 Post at 28-7-2011 23:20

sama la ngan sistem piramid...ko boleh go up...selagi ko dapat rekrut ramai downlines...sampai la piramid tu tepu..ia akan hancur...

Reply 196# mhisfas88
malas aku nak beli buku gitu...dah banyak aku baca buku gitu (pinjam)...ceritanya sama je...yg penting downlines...

tapi maaf jika aku berpandangan serong..aku nampak blog tu sama je ngan MLM2 haram sebelum ni....sebab beliau cuma mengumpan kita dengan kekayaan beliau tanpa berterus terang apa yg dibuatnya...sepatutnya dia kena bagitau apa yg dia buat....details, baru la kat dalam buku...

dan catatan pun penuh riak...tak perlu seriak itu...cuma cakap je yg beliau dah berhenti kerja dan buat bisnes yg lebih bagus pulangannya...siap tulis besar2 tu MANAGER MAYBANK....hahaha...

aku pun ramai kenalan, sedara mara yg kaya raya ni...takde pun diorang nak riak2 cam mamat nih...

sebab apa orang kaya dok sibuk nak ajak kita jadi kaya bersama? sebenarnya diorang cuma nak duit kita untuk kayakan diorang....semua tu sebagai umpan...kita nak kaya, kita buatlah camne diorang buat...umpan orang lain....

psstttt.....jangan tak tahu...
mmg ada yg kaya dalam MLM ni...
tapi ramai yg gak yg tumpang bergaya ngan harta upline...tgk dalam FB....bergambor ngan kete upline...
susun duit dalam kotak...duit kumpul2 ramai...
pekajadahnya semua itu?? riak itu berdosa....
menipu lagi la berdosa...hehehe

psstttt.....jangan tak tahu...
mmg ada yg kaya dalam MLM ni...
tapi ramai yg gak yg tumpang bergaya ngan harta upline...tgk dalam FB....bergambor ngan kete upline...
susun duit dalam kotak...duit kumpul2 ramai...
pekajadahnya semua itu?? riak itu berdosa....
menipu lagi la berdosa...hehehe
Brutal Post at 28-7-2011 23:38

Kalau orang mcm ni approach aku, siang2 aku tolak.....aku tak suka orang riak. Dulu pernah ada perempuan datang kat rumah aku, masa tu duduk apt tingkat 2, siap dia panggil tgk melalui tingkap tgk merc dia.....aku jadi tak minat dengar penerangan dia....