CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8804|Reply: 31

Minta Pandangan & Pengalaman Kengkawan.

Aku nak tanya pendapat dan exp mereka yang pernah atau tinggal kat Uk skrg.

Kemungkinan besar aku akan mengikut wife aku ke UK sebab dpt offermelanjutkan pelajaran kat Manchester Memandangkan aku keje sekarangterpaksalah aku berhenti kerja sebab aku kerja swasta dan wife aku akanberada disana selama 4 tahun inshaallah kalau xde apa2 hal. Masalahsekarang bagaimana peluang kerja kat sana? wife aku disponsor oleh IPTAtempatan jadi takda masalah sangat bagi pihak dia, pihak aku ni problemsket kena atas duit sendiri sebab ada jugak jumpa borak2 ngan lect diackp boleh bawak husband tapi husband you own expenses. Skang ni kepalaaku mmg pening sikit pikir pasal benda ni. Benda 1st yg aku PK skang niadalah apa kerja yg aku nk buat kat sana bila aku sampai sana..Takkisah la keje apa pun (halal) asal aku boleh survive dan tanggungkehidupan kami kat sana..memandangkan klau ada rezeki bulan petengahannov ni kami akan menyambut kelahiran baby sulung kami and awal jan 2012kami akan terbang ke sana..aku terpaksa pergi ngan 3beranak ngan babyyg berusia 2bln tuk pergi kat sana yg mengatakan jan 2012 tghwinter..So sapa2 ada exp aku amat mengharapkan jasa baik kalian untukmemberi panduan or sokongan moral untuk membantu. Macam mana kehidupan? Taraf hidup?Kerja?

Tolong kami bantu kami....

insyaallah... ada lah yg tolong tu.. aku mmg lah tak tau sgt bab ni.. apa kata u belek2 thread UK kat sini. maybe boleh mambantu

Reply 1# fayros

http://forum.cari.com.my/viewthr ... &extra=page%3D2
ada sesiapa stay kat uk?

Thanks Lilo_kill....dah bc thread sblm ni almost 06/07...takut ada beza ngan 2012..

assalamualaikum incik fayros,
manchester welcome you.....
1stly mekacih pd kak lilo direct saya ke sini

saya jawab soklan incik berdasarkan ape yg saya tahu ye
1. pertama skali saya cdgkan incik mendaftar ngan MCCH website http://www.angelfire.com/ma4/mcch/

persatuan ni membantu org2 mesia yg baru/akan ke manchester terutamanya
utk carikkan rumah etc
2. pasal kerja.... ermmmm skang agak payah kot kalo utk keje professional. keje cleaner mungkin ada, tapi incik keje banyak berkwn ngan org MCCH sbb diorg sll pass info keje ni between ahli2. insyaallah ada keje cleaner. keje mekdonal, or fast food skang dah susah nk dpt.
3. utk baby sitter, rasanya ada juga org MCCH buat. saya agak dlm sejam £2 utk sorang budak (saya agak jer)
4. bulan jan2012 mmg winter. saya sll ngelakkan naik kapal terbang end dec to jan sbb saya takut turbulent (camner nak eja angin kuat kt atmosfera tu). saya takut kapal goyang2. takut kalo bebudak tak biasa.... nanti diorg tak selesa. (saya yg tua ni pun pegang Quran jer. org lain  rilek jer.... so mungkin saya yg over kot)
5. tarap idup. errrr manchester ni murah juga. halal fool depan pintu umah. take away heaven!!!!

ape pun MCCH sgt membantu. cuba awak email/contact MCCH ye. gud luck! dan tahniah. jgn risau2 ye

Reply 5# penmerah

Thanks a lot Penmerah...sgt2 membantu..jasamu dikenang....

Follow Us
hai pen..pekabo? masih kat bukit che tam ker? lama sungguh hang bertapa.. hahaa..

to fayros,
setahu saya ipta/kem. pengajian tinggi akan menanggung sara hidup pasangan & anak2 (up to 3 children). takkan dah berubah??? lagipun exchange rate masih murah sgt ni..

elaun yg diberi (setakat tahun 2010 dulu.. la ni saya tak sure kalo policy dah bertukar) adalah dalam GBP1200. Tiket pergi & balik satu keluarga ditanggung. elaun penempatan, baju sejuk dll juga akan diberi sebelum bertolak. So, memang takkan ada masalah langsung untuk you dan anak. Elaun bulanan tu utk makan pakai satu family kecik  mmg cukup, lebih2 lagi di manchester sbb murah berbanding di tempat yg lain. community islam sangat besar di sana, so no problemo.. melayu pun bersepah.. rajin2lah join aktiviti komuniti melayu aka mcch.. after 4 years, i can guarantee you tak mo balik malaysia dah!! hahaha..

ttg kerja, kalo profesional, mmg sgt2 sukar.. almaklumlah economy uk ni masih x elok. tapi kalo nak keje bese2 cam cleaner ok.. gaji pun not bad, boleh buat shopping moping tau.. simpan utk boxing sale kekekeke... bab2 shopping, you tanya penmerah, dia pakar..

eh pen, kucing still kat sana ker weh?? aku ni ketinggalan betul la sejak2 balik malaysia ni.. blurr jer rasa..

nak balik ukkkk balik!!!

halluuuuu ninik

amboi amboi... dok dendiam jer ye skang. mentang2 dah balik malaya
kucing dah balik juga kot. senyap jer skang
aku dok bukit chi tam lah... mana lagi.... senang nak oder take away bagi aku yg malas ni

best dok UK ni. tapi skang aku rasa cam tak besh plak. mungkin pala otak dah set nak balik malaya taun depan kot.

bila ko balik malaya? errrr sempat ko experience BERSIH kt malaya la ye. aku tgk dari kejauhan jer. macam hari raya gamaknya

incik fayros,
jgn lupa bawak ikan bilis, kopok ikan etc dari malaya tau (walopun sebenarnya takleh bawak naik kapal terbang poultry bagai ni)
bungkus la bebaik. pastu lalu kt imigrisen dgn kompiden jer

Reply 8# penmerah
aloooooooooo pen.. long time no see aaa.. (cakap kena style malaysia tau..)

weh, await hang nak balik malaya? jangan balik la.. jadi pr kat sana. best! frankly, malaya is no longer the best country ever! tengokla nak buat bersih pun x boleh. demokrasi yellek. kalo ko balik nanti menyesal cam aku, terkenang2 uk and bukit che tam tu tau.. kalo teringat kat jazeera mau meraung aku laki bini. haaaa.. ko takkan jumpa dah jazeera kat malaysia ni tau. Saba, hadramawt, aramsya?? (aku bantai sebut je la..) tak best.. haaa.. sorry mod melalut! happy dpt jumpa balik si pen ni..

cik fayros, betul tu.. bawak stok ikan bilis yg cantik2 kat malaysia tu banyak2 sbb ikan bilis uk mahal dan keras kejung, x elok langsung. keropok ikan? kalo you suka, you bawak, tak suka tak payah sbb boleh makan kopok udang kat sana.. tasty gak. rempah serba sikit bawak la tp cukupla sepeket dua sbb kat sana dah berlambak.. kat kedai cina, ada babas, ada adabi dll.. jangan sesekali bawak beras ke, tepung ker, gula ker.. buang karan! cam aku dulu le (early 2001).. kikikiki.. nasib baik terlebih muatan, so aku kena buang semuanya. kalo tidak sia2 jer berat2 bawak semua tu, dah la nak carry anak lagi. apa lagi ek.. pokok kata segala macam mak nenek gajah rimau ada kat kedai cina or thai. daun kesum, pegaga, selasih, belacan, cencaluk, kicap cap kipas udang dll semua ada. don't worry..

baju2 sejuk pun JANGAN BELI banyak2.. cukup sekadar sehelai seorang, nak pakai masa datang uk sbb kat uk lagi murah2 dan banyak choices. long john (seluar you nak pakai kat dalam during winter time) pun you boleh beli senang2 je kat kedai pakistan kat jalan cheetam hill tu hehhee.. bila sampai uk, minta tolong kawan2 bwk gi primark ke, asda ke, tesco ker (gi tempat yg murah2 dulu) utk beli baju2 sejuk dll. jangan membazir.. simpan duit nak shopping portmeirion, royal2, burberry etcs bila boxing sale nanti haahahaha...   

sekian untuk kali ini.

pen, kalo hang pi jazeera,  bungkuih kat aku empat!

aku teringin gak nak pi bersih tapi tak boleh.. sana sini roadblock, sampai kat kg aku pun ada!

en. fayros..
janganrasa takut. kalau dah dapat peluang untuk berhijrah (walaupun sementara) ke luar negara, grab it.. jangan lepaskan peluang tu. di negara luarlah kita akan dapat belajar banyak perkara dan dapat melihat negara kita dalam perspektif yang berbeza. as for me mmg seronok sangat hidup di uk dulu.. bila balik malaysia, culture shock! no longer dengar org cakap thank you, takde org nak tolong bukakan pintu walaupun kita terkial2 dgn anak kecil walhal depa tu duk sebelah jer.. percakapan rude adalah biasa. org2 yg berpangkat2 ni pulak sombong nak mam.... aiseyy. sad but true.. tak terluah rasanya. mungkin ni bahana sbb duduk di uk lama sangat, almost 10 wonderful years.. hahaha

mula2 nak adjust hidup tu mungkin you rasa tertekan dan rumit sikit sbb suasananya lain dan hidup tanpa family, unless you dah pernah duduk oversea. tapi insyaalllah it will be a great experience to you & ur family.. nanti tengok la, lepas 4 tahun u sedih giler nak tinggalkan uk. and tambah anak lagi tau sbb health services kat sana semuanya free dan layanan midwife first class!

dengan elaun yg wife you dapat, insyallah dah mencukupi makan pakai you sefamily utk sebulan. kereta terpakai murah.. makanan pun murah.  

so, good luck kay!

thanx so much for the info ninik n penmerah....wife aku g under uitm tpm,awal2 lg dekan da btau kalo nk bwk family at ur own expenses...tp dr cte korg mmg wat aku bersemgt n teruja nk g sne..kalo ktorg da smpi sne,cmne nak cntact korg ek?..

thanx so much for the info ninik n penmerah....wife aku g under uitm tpm,awal2 lg dekan da btau kalo nk bwk family at ur own expenses...tp dr cte korg mmg wat aku bersemgt n teruja nk g sne..kalo ktorg da smpi sne,cmne nak cntact korg ek?..

thanx so much for the info ninik n penmerah....wife aku g under uitm tpm,awal2 lg dekan da btau ka ...
fayros Post at 13-7-2011 08:35

masa ko dah sampai sini aku dah berangkat balik malaya agaknya

bini ko under tpm ye. errmmm takde gaji mesia la ye... mungkin ko kene keje kot
takpe keje clear ada janji ko ramai kawan2 kt manchester tu

meh aku buat breakdown sikit
sewa umah: 500 (paling murah bole dpt 300 kot tapi payah nak cari)
utilities      : sebulan 50
baby ciken : 3 ekor 6 pound (ada org tahan seminggu, ada org kuat makan mcm aku)
beras brasmati : 10kg 9 pound
sayur,buah, eskrim: murahhhhh giler

ni peberet take away ku
1. 2 fried ciken + chips + drink = 2 pound
2. donner kebab with nan         = 2.50 pound
3. beef briani                           = 4 pound
4. piza ayam daging  7"          = 1.50 pound

marilah dtg mencester..... bessssssst

Reply  penmerah
aloooooooooo pen.. long time no see aaa.. (cakap kena style malaysia tau..)

weh ...
ninik99 Post at 13-7-2011 01:18

aku baru lepas pi al jazeera. kat situ gak aku moncong sampai abes makan
sebab ape? sbb nasik dia sikitttttttt sgt. dah bertambah sikitttt. sakit ati aku

aku suka dok UK. tapi laki ckp marilah balik.... dok dekat2 ngan mak pak, boleh jengok2 diorg -gue ikot je lah
lagipun exchange rate dah murah skang ni
barang pun dah mahal kan,
tapi yg paling aku sakit hati... ari2 kt sokkabor tunjuk gambar org dpt benefit beranak ramai, tak keje bagai... ni sakit hati sgt.
kita bayar 25% tax kasik dia makan. (cehhh dulu tak kesah pun... dah nak balik malaya ni memacam plak aku jadikkan alasan)

aku dah bayangkan kt mesia nanti petang2 order pisang goreng, kueh keria, kueh koci bagai
memalam order char kuew tau plak..... fuhhhh meleleh air liur ninikkkkkkkk!!!!!!!
balik malaya nanti aku takmo baca utusang, metro sume.

ko rindu manchester???? mestilah. negara org ni mmg banyak pengalaman manisssss... sgt indah kat ninik
anak2 ko dah settle kt malaya nun? speaking london lagi kah?

glad to hear ninik ngan pen bagi penerangan lengkap kat fyros.. hehehe.. cam aku lak momod kat sini.. dh pencen buat cara momod pencen yer..

iyo lah.. aku dh 6 tahun diperantauan... walaupun tak duk lama satu2 tempat2.. tapi seriously, aku lum sedia nk balik malaya for good...

mcm2 pengalaman dapat kat negara org..

Terima kasih bebyk diatas kesudian kalian berkongsi pengalaman dan info2 yang sangat berguna....sgt2 menarik..
ada benda lg yang aku nk tanya tapi nnti aku post lain kali...masjid senang x nk cari kat sana???..

heran juga bila org Mesia dtg pasti tanya
kat mana ada makanan Halal
kat mana Masjid
dan pasti cakap.....
Rindu nak makan roti canai dan nasi lemak
ada diskaun tak ( pusing satu hari beli kasut je)
eh mahalnyanya
macam mana nak gi pos opis
nak kol mesia mahal tak
agak agak berapa kena bayar luggage ni
teh tarik kat mana ada jual
kat mesia pukul berapa sekarang ni
kalau ada nasi kandarkan best
rindukan mak abah
sejuknya panasnya

last sekali nak berak susah nak basuh ekk
takde paip dlm jamban.

maaf ye lepaskan geram je

Reply 18# bizsarii

Hehehe..betul gk tu..X de hal lah Bizsarii tapi ayat mmg betul2 geram tu...ada masalah dalaman ker....
bawak2 berubat nnti jadi barah..hehehehe.

Reply 15# penmerah

dulu aku mcm hang gak pen.. imagine semua makanan2 yg tak boleh nak makan kat sana tp bila dah balik ni.. jadi tak lalu pulak. lebih2 lagi tengok harga yg dijual tak berbaloi dengan kesedapan dan kebersihannya. segala benda kat sini duk naikkkk jer harganya, tak pernah turun.. aku boleh sinonimkan malaysia = duit. kakaka..
mcm2 perkara kalo nak di comparekan malaysia ngan uk boleh diibaratkan cam langit ketujuh ngan teras bumi.. hahaha perumpamaan terbaru ni! kalau balik malaysia for vacation mg seronok giler tp kalo balik for good... mmm.. ntahla.

12Next
Return to list New