CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MATBAGERO

Kelebihan Si Tangan Kidal = Kelebihan Si Otak Kanan

wa kidal...tolak tambah..makan nasik je pakai tgn tangan tu pon kecik2 jenuh mak sedara wa ajar mkn guna tgn kanan

aku kidal ...
n aku rasa mcm bangga jek kidal sbb tk ramai org kidal ..
tgk keliling korang mostyl they r righthanded..
n indeed true.. org kidal paling senang adapt dgn bnda sekeliling yg menggunakan tgn..
sbrg rekaan kebykkn adalah for righthanded user.. tp org kidal leh jek adapt..
that is the power of using right side brain i guess..

Aku kidal tapi masa kecik nenek asyik marah..So,mama aku suruh ajar aku gunakan tangan kanan..Dah sekarang aku Ambidextrous...boleyh guna dua2 tangan...

Masa menulis guna tangan kiri..mostly semuanya kiri..Makan je pakai tangan kanan sekarang neyh sebab mama aku pernah cakap yang nenek aku malu sebab aku main pakai sudu tapi guna tangan kiri..Orang2 majlis tengok semacam jerk..(Masa aku kanak2 ribena lah..)

wa kidal...tolak tambah..makan nasik je pakai tgn tangan tu pon kecik2 jenuh mak sedara wa ajar mkn  ...
5229 Post at 19-8-2011 22:22

Samalah kita..5229...

x sangka limo mat kidal

dalam keluarga aku...5 orang adik beradik... cuma adik lelaki boungsu jer yang kidal... yang 4 orang termasuk aku sumanya right handed

mak dan abah lak both right handed

Follow Us
kalau macam aku, aku right handed..tapi boleh menggunakan tgn kiri masa.....nak guna mouse komputer je..menulis tu plak fail..

aku pon kidal, tp bila makan aku still pakai tgn kanan. belum pernah lg aku makan or pegang spoon ngan tgn kiri cam ada sesetengah org yg x leh tukar tgn time makan. rasa kekok plak klaau makan pakai tgn kiri, eventhough dalam kehidupan seharian byk gunakan tgn kiri.

worang kidal kantoi  masa mkn steaksetaw haku,kidal neh bmaksud worang yg mmg mlakukan mcm2 pka ...
bluezink Post at 19-8-2011 11:46

ape maksud ko,org kidal kantoi masa mkn steak?pegang pisau guna tgn kiri ke?

aku seorang yg kidal.

korang salah letak board nih. aku move ke dalam board Epistemology yek.

wa kidal...tolak tambah..makan nasik je pakai tgn tangan tu pon kecik2 jenuh mak sedara wa ajar mkn  ...
5229 Post at 19-8-2011 10:22 PM

kes ko sama dengan aku. mak sedara jenuh ajarkan suh guna tangan kanan.     

Post Last Edit by midory at 21-8-2011 03:33

boleh menulis gune tgn kiri or kanan.. tp tulisan tgn kanan lg cantik compare dgn tgn kiri..
ni ade sikit fakta pasal lefthanded.. tp tak semua betul la especially yg no. 4 tu..

Rate

1

tapi leonardo da vinci boleh melukis dan menulis kedua3 belah tangan sekaligus...

aku lahir kidal, tp bila sekolah rndah,mak aku ubah aku guna tgn kanan..so,dua2 tgn aku bleh guna...so,aku ni kidal ke x sebenarnye?aku konpius..

Post Last Edit by loQlaQ at 23-8-2011 18:49

Reply 35# shiraloveyou

erm seropa jugak la ngan situasi ceq. kalu nak taw cenderung hang lagu mana, ca peghrati taim hang diuji ngan situasi terdesak/ waktu dlm cemaih/ kelam-kabut/ emosi tertekan/ memerlukan kederat lebih drpd paraih biasa/ certain tindakan refleks bila taim dlm keadaan tidak bersedia,ralik,tarkajut dll. especially taim ngadap tugasan mustahak ato delicate job yg memerlukan daya fokus yg tinggi + sebarang kesilapan adalah tidak dibenarkan pasai muleh mengakibatkan fatal + terkinja-kinja hambat deadline ka...
so, tangan hat belah mana yg ceq brasa lebih konfiden lebih selesa secara otomatiknya aktif terlebih dulu?

Rate

1

Reply  shiraloveyou

erm seropa jugak la ngan situasi ceq. kalu nak taw cenderung hang lagu mana, ...
loQlaQ Post at 21-8-2011 19:18

klau cmtu rasanye aku ni mmg kidal la kot sbb bnda2 yg aku x biasa bwat/klau nk capai ape2 barang,mmg tgn kiri yg gerak dlu...perkara yg dh dilatih dr kecik guna tgn kanan mmg kekal guna tgn kanan smpai skrg...ko pnye situasi cmne?ko lahir kidal ke tgn kanan?

Post Last Edit by loQlaQ at 23-8-2011 18:44

Reply 37# shiraloveyou

haa oklah tu, maknanya hang masih lagi geng tangan kidal. so, welkam back to da club

ceq pun sama la jugak situasinya. dari kecit sejak lahir lagik dah memang asainya kidal. then bila dah besaq cikit, mak-pak dok paksa latih guna tangan kanan, esp. bab makan-minum, pegang/selak helaian Quran, kitab YaSiin/wirid/zikir dll. hat pembukaannya bermula dari belah kanan.
erk bab nak 'asyuh eyak' kalu memang guna tangan kiri laa keh keh keh itulah advantagenya kalo kita asai kidal. hang jangan tak taw ada jugak sesetengah budak kecit guna tangan kanan waktu nak 'asyuh eyak' tuh, haa jenuh mak-pak depa keriau

Tajuk thread nih tulih 'Kelebihan Si Tangan Kidal", muleh dak ceq nak kata equation dia selaraih dgn tajuk: "Kelebihan Si Otak Kanan" ??? pasai penggunaan tangan kiri tuh mostly mendapat signal/arahan/ransangan/kawalan dari otak kanan. kan kan kan?    

Lagi pun, ceq lebih selesa paham ginih.., fenomena kecenderungan tangan kiri ka atau kanan ka, ianya berpunca dari gelombang otak belah mana hat yg dominant selalu or aktif terlebih dulu. anggota tangan kiri/kanan tu hanyalah sebagai tools/penanda luaran saja.

Reply  shiraloveyou

haa oklah tu, maknanya hang masih lagi geng tangan kidal. so, welkam back to ...
loQlaQ Post at 23-8-2011 18:40

eh same la,sbb masa kecik mmg berat kiri,asyuk eyak guna tgn kiri,mkn pn guna tgn kiri...cmne tuh..hahaha..habis semua bacteria masuk mulut blktu yg mak ayah ubah skit demi skit..kadang2 org kidal ni mcm kena diskriminasi skit...klau potong sayur/bnda2 lain guna pisau tgn kiri,orang semua tnya,knp pegang pisau guna tgn kiri..maybe dorang rasa geli kot....barang peralatan hmpir semua sesuai dgn tgn kanan..so,org kidal ni,nk xnak,kena sesuaikan diri dgn keadaan..so,org kidal ni kiranye dia boleh menguasai hmpir dua2 belah otak la kn?so,org kidal ni mmg byk kelebihan sbb dorang bleh guna dua2 belah tgn..org tgn yg lahir tgn kanan slalunye x biasa guna tgn kiri..nmpak kekok..

Rate

1

kenapa sunnah mula apa keje belah KANAN?

napa berjabat tangan kanan..tak tangan kiri?

kenapa manusia global dominately by tangan kanan?

pada saya otak kanan tu subsconscious..berperanan INJIN utama , berperanan BLUEPRINT esp aspek IMAGINATION

manakala kiri tu berperanan conscious mind or kesedaran, BE PRAGMATIK..control subcon tu supaya jangan terlalu imaginative sampai melampau, be praktikal dan alami pengalaman kendian teliti, be prepared TO CHANGE, to adapt to surrounding

so kita dominately kanan sebab kita mesti realistik and the same time kita holistic i.e struggling to become sempurna , perfect , insan KAMIL

sebab itu nilai SABAR sangat2 penting..the virtuos of all virtues yang ada pada manusia ialah sikap sabar. sebab itu sangat penting pegang tali bergantung cuma pada Allah swt

omputeh niii ilmu depa separuh masak jek..sebab depa takmo rujuk QURAN..dan salah kita gak orang islam takmo dakwah depa..semua nya sudah sempurna dalam quran tu..the proof of the existence of GOD

Rate

1