CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: petitemumy

Menyewa rumah teres atau apartment??

Post Last Edit by auntieagony at 28-9-2011 17:45
5 hari lepas kami ada house visit,
sekarang duk bincang nak pindah ke tidak..
dilemma betul... ...
faraway1 Post at 28-9-2011 01:30

Hi Faraway,

Auntie nak tanya, apa istilah 'house visit' tu? Sorry auntie ni tak tau. Does it mean your owner had advertised your house to be rented out to others. And the potential new tenant is checking the unit? Does that mean you + hubby hv to move out? Pls enlighten me.

Jika Fara terpaksa berpindah tetapi Fara suka tinggal di kawasan tu, auntie boleh cadangkan beberapa alternatif tapi tak pasti its feasibility:

1. Counter offer owner dgn kadar sewa lebih tinggi sedikit drp mkt rate. Tanya how you can satisfy their requirement.
2. Engage 2/3 aggressive real estate agents to look for a house for rent/sale in that same area.
3. Tengok dekat papantanda nearby residence hall/community centre hall whether there's any advertisement on house for sale.
4. Word of mouth - tanya any jiran2x samada ada yg nak jual unit rumah diaorg. Tanya jiran yg paling kepoh (ada pro/con) or head of rukun tetangga @ residence association pasal house for sale.
5. Tanya tuan rumah unit2x lain yg disewa samada mereka berminat nak jual tak? Mcm mana nak dpt list tu, drp head of residence association, itupun kalau dia nak disclose sbb some owners want to keep the details p&c.
6. Periksa ada tak penyewa lain yg dah nak hampir expiry of their leasing term.
7. If u r okay, u boleh menyewa dgn jiran terlebih bujang yg berdekatan...hahaha Joke jer...

Tak perlu stress Fara... Simple issue jer ni... Kalau all efforts fail to produce the desired results, redha ajer.. Itu maknanya, ada peluang baru yg diberikan utk  Fara & en suami utk menikmati rumah baru yg lebih baik. Don't even dare to have an emotional attachment to any assets especially if it's not yours! Jgn marah Fara... Bukan warning, nasihat jer.. Maklumlah auntie ni old skul!

Buka hati dan minda. Think positive. Take it as an opportunity for you to venture into a more exciting new housing area. Dulu auntie pun berdebar2x bila kena pindah rumah sewa lain, tapi bila dah pindah masuk, hilang semua kegelisahan, timbul kegembiraaan baru... Of cozlah, bila cari rumah baru, carilah yg lebih selesa, lebih memuaskan dan lebih menepati citarasa... If not, adakan citarasa baru... Mana tau, pindah rumah baru, dapat rezeki baru, boleh dpt Fara Jr or hubby Jr. Amin.

Dulu semasa auntie nak cari rumah, bila auntie melawat rumah tu, siap ada buku utk catitkan kawasan, jenis rumah, kadar sewa, house details (brape bilik/bilik air) dan last but not least advantage/disadv. Auntie suami isteri suka buat write up dulu semasa membuat keputusan. Sbb kadang2x kalau tak tulis, auntie terlupa kebaikan/keburukan sesuatu rumah tu. Then redha/tawakal, sbb dah berusaha kan,  Allah lebih tahu apa yg lebih baik utk kita. Kita rancang jer....

Kan Fara dah graduate drp your "early childhood" @ kindy classes, so ada masa nak buat house hunting. So use all the extra time to look for a home for both of you. Moreover, semasa Fara tgh buat house hunting, boleh tengok rumah org lain, boleh tengok mcmmana style diaorg decorate rumah. Auntie suka buat house hunting sbb tengok citarasa orglain decorate rumah dan boleh bagi newer ideas/knowledge.

All the best to you. Happy house hunting dear...

Thanks mod Nury.

TT, jgn ambil pusing sgt kata orang..ada certain yg boleh diterima pakai, certain tu dengar jela.. rumah ni depends on kemahuan dan kemampuan jugak sebenarnya.. Kalau kau dan hubby nak duduk apartment, pedulikan lah nasihat mereka yg lain. Mungkin point yg diberi tu ada benar nya. Tapi nak buat apa klu kau menyewa for the sake of 'ikut nasihat sedara mara'? kan?

Macam aku dan isteri. Kami tinggal hanya berdua. Jadi kami mahukan tempat tinggal yg besaiz sederhana,selamat dan tenang. Jadinya kami menyewa low-rise apartment(5 tngkat), ada security dan tiada penyewa student. Alhamdulillah kami dah duduk sini selama 3 tahun lebih sejak kami bernikah dulu. Walaupun my father in law ada belikan 2 storey house utk my wife, kami lebih suka duduk rumah kecik dan rumah tu kami sewakan. Buat apa duduk rumah besar tapi duduknya berdua je. Betul?

Apa apa pun, segala keputusan kau dan suami yg patut putuskan. Korang lebih kenal dan tahu kehendak/keperluan korang. Again, pedulikan kata org lain.

Rate

1

rumah teres.....

Saya takkan sekali2 menyewa rumah mahal2.. Kalau saya dah sewakan rumah dekat orang, pastu nak menyewa yg mahal jugak.. Saya akan make sure beli rumah lain plak. So every month saya bayar 800++ tu rumah sendiri.. Bukan rumah org.. Tapi lain org lain pendapat..

b4 kahwin suami dah beli rumah apartment 900sqf tingkat 3..tunggu rumah siap slps 2thn berkahwin..lps kahwin duduk rumah mak mertua dulu...tahun 2008 baru pindah rumah sendiri...sebenarnya lebih suka rumah teres tp belum ada rezeki so duduk dulu rumah ni. Alhamdulillah..seronok sbb kecik so x penat mengemas..tp yg x seronok kurang bergaul dgn jiran..tingkat sy ni 1Malaysia..cina, india, kristian sabahan dan sy melayu...kalau dpt beli rumah lain rumah ni akan disewakan..jadikan aset jer..sayang plak nak jual. lokasi plak mmg x jauh dr opis sy dan suami...kalau saya 20minit perjalanan ke tempat kerja..kedai2 ada kat blkg ni jer..shopping complex pun 5 minit perjalanan naik kereta..giant, tesco, econsave pun dekat..lokasi mmg strategik dgn kemudahan2 asas yg hampir lengkap..

Rate

1

Follow Us
rumah semua dah naik harga sekarang, rahman putra tu usah ckp la, mesti 500k dan ke atas, sib baik akk dah beli rumah, kalau tak memang akk tak mampu punya,

obviusly kebanyakan akan prefer rumah teres... tapi factor kos, kedudukan dan sbgnya akan menyebabkan org menerima seadanya...

buat pe dgr ckp org...lantak piii....bkn diorg suapkan nasi ke mulut kita....
aku pilih kondo 1k ke atas...heheh...tingin dok tmpt yg ada privacy...selesa...
tp memandakang income x berlebey...berangan di angin lalu je laaa....
hurmmm tgh berangan lg ni....syiokknyyyaaaa....

Sy pun nk mintak advise gak psl rmh ni..... eceli sy fr KB, balu ank 4... skrg tgh dlm proses cri kerja kat KL ada la attend i/view kat area subang jaya. Just nk uols nyer opinion mana yg trbaik bg sy n ank2..... arwah suami ada tinggalkn duit skit tp dh trguna sikit sbb dh sethn lbh sy x kerja... skrg ni ingt nk 'migrate' ke kl/selangor cri kerja..... sy ingt ada lg belen duit tu nk beli aprtmnt/flat murah dlm RM70k ke bawah (ada tgk dlm mudah.com aprt area Putra Perdana dlm RM68k 700sqf) blh byr cash, so nnti duit gaji tu x ssh nk byr sewa lg, klu x duit tu nti hbis cam gitu jer, byr sewa rmh lg (rmh jd hak org)... mkn pakai ank sekolah.. susu... pampers..... klu beli rmh sndiri sekurang3nya xyah kuar duit byr sewa.... lg pun sy plan bila hdup dh stabil nk further studies part time (ambik degree, skng ada dip) bila dh grad blh la upgrade kerja, gaji pun ok sikit..... masa tu blh la cri rmh yg ok sikit, teres @ lain2.....

caner ngan pendpt uols ngan plan sy ni........?
Sy perlu nasihat coz sy xde xperience lg bab2 sewa/jual/beli rmh ni esp kat kl....... mayb leh bantu sy...... Thanx.

Member aku pernah gaduh dgn tunang dia time nak cari rumah sewa sebulan sebelum diorg kawin. Member aku nak duk apartment jer sebab jimat coz tp tunang dia ndak duduk rumah teres sebab senang family dtg katanya. Gaduh-gaduh-gaduh last-last putus tunang dan kawin pun tak jadi.....

Post Last Edit by cmf_iddine at 9-12-2011 12:14

saya suka sangat dengan topik ni...saya ada apartment yg sekrg ni dah pun ada penyewa duduk. masa mula2 letak iklan nak sewa dulu ada kapel ni datang umur dlm lingkungan awal 40-an anak 3 org dtg nak sewa apt saya..apt kat situ kadar sewa Rm1k sebulan. rumah saya ni partly furnished ada kitchen cabinet, wardrobe, aircond, water heater dan plaster ceiling satu rumah..dia mintak letakkan sofa dan dining table. i cakap ok. lepas tu dia mintak kurang Rm800. i cakap tak dptlah. so nampak derang frust sbb i tak turun harga. dlm hati, saya berkata dah umur awal 40-an, napa nak sewa mahal2 macam ni? ada sesiapa boleh jawab kemusykilan dlm hati saya?? klu saya sendiri saya akan menyewa rumah maksimum RM400 sebulan. tak rasa rugi ke menyewa mahal2?? anyway apt tu saya dah sewakan pada chinese kapel yg baru kawen..
saya ada usha kondo di bangsar dan kondo tu tenant duduk so klu beli dah ada penyewa. rental sebulan Rm2500 dan klu bayar loan pun cover..napa org sanggup bayar sewa sampai Rm2500 sebulan?? saya jadi heran. sebenarnya saya tak perlu pikir tahap tu janji ada sewa boleh bayar loan cuma saja je nak tahu benak pikiran org yg sanggup menyewa mahal2 ni...

Post Last Edit by cmf_iddine at 9-12-2011 12:35

saya pulak masa mula2 kahwin duduk dengan mak 3 tahun. duk dengan mak tak payah bayar sewa takat tolong bayar api, air dan lepas tu tolong beli barang dapur.sebab tak payah bayar sewa duit tu kita org simpan tuk buat duit muka beli rumah. alhamdullilah, developer launching projek baru rumah teres dua tingkat di shah alam.cuma bayar 10 % duit muka. kita bayar duit muka 10% pakai duit simpanan lepas tu keluarkan dari akaun 2 epf.ingat lagi masa mula2 pindah rumah baru, barang yg kita org bawak dari rumah mak ke rumah baru cuma katil kawin dan lemari baju..tu saja harta yg ada pakai satu lori je.. lepas tu dalam beberapa bulan berdikit dikit mula membeli barang pakai duit epf yg dpt dari akaun 2 tu..the first thing yg saya buat ialah kitchen kabinet dan beli fridge, buat grill dan lampu satu rumah.pada aku sangatlah mustahaknya kitchen cabinet ni sbb  rimas klu periuk belanga bersepah sepah..meja makan dan sofa rasanya dah 6 bulan pindah baru beli..sblm beli tu bila org dtg atau nak makan duduk atas lantai jelah..tak rasa malu pun sbb org pun faham baru beli rumah mana nak dpt nak beli segala barang melengkapkan rumah...pelan2 lah...

Rate

1

Reply 70# HotOven

akak, bukak thread lain ya

jgn dengar ckp org. yg penting kita mampu & x minta duit diorg.
dok kt area mahal lebih privasi. awk pn bleh compare sendiri kan mentaliti org dok flat murah & dok kondo mahal.
tepuk dada tanya selera. yg penting ati senang.

iye, saya pun sama. jgn peduli kata org.
kita nak tinggal rumah tu, bukan diorg,
kita yg bayar, bukan diorg.
fikir kebaikan dan keburukan diri kita dan keluarga kita.
jgn fikir pasal kata2 org.

kalo ikut hati saya mmg saya nak sewa rumah teres atas tanah bilik tiga. skang sewa ngan dbkl, rumah kos sederhana dgn dua bilik tapi murah. mmg tak selesa (bagi saya). masa apply tu tak sangka dapat umah mcm tu (amber ni baru duk kl jadi ikut jah laki nok sewa kat mana2). anak dah tiga, dan saudara selalu datang rumah saya, mesti la saya kena fikir keselesaan mereka jugak.  tapi kena sabar dan pandai susun atur dlm rumah la. kesian kat anak nak main2 pun susah (sbb duk tingkat 1), kalo saudara mara datang pun tak selesa sgt sbb bilik 2 jer. ruang tamu pun sempit. tapi saya kena fikir masak2. bukan senang nak dapat rumah dbkl (sewa murah), dekat ngan pat kerja, semangat kejiranan bagus, selalu buat kenduri jemput saya (hehehe), kemudahan banyak (masjid, lrt, shopping kompleks, klinik, pasar, semua lengkap la senang cakap saya duk taman melati, gombak ). target kami, thn depan nak beli rumah ni nga dbkl, pas tu bagi sewa kat sesapa nak sewa n then cari rumah yg selesa utk family kami (mungkin kawasan tu jugak), i love taman melati . skang ni kena sabar dulu dan simpan duit utk masa depan. lagi satu, target kami nak buat rumah kat kg, dan pencen kat kg. insyaAllah.

jadi rumah yg selesa tu penting bagi saya, tapi dah dapat rumah yg ok dan sewa murah mengapa saya nak lepaskan. lg pun anak2 masih kecik dan rasa ok lg ngan umah dua bilik tu. tapi bila anak dah besar rumah kami ni tak sesuai lagi rasanya (anak lelaki dan perempuan kena tidur bilik asing).
jd TT kalo TT rasa mampu dan selesa duk umah tu apa salahnya.

saya tak suka org atur hidup saya dan keluarga, kalo baik kita ikut kalo kita rasa tak selesa jgn ikut. sedikit nasihat dari saya.

aku dok nyewa k uma flat ni dh hampir 4 thn..pas kawin trus je sewa kt sini..area bandar kinrara, de ...
suehanna821 Post at 27-9-2011 21:59

Alhamdulillah...impian kami termakbul juge....lepas je dpt rumah lelong tu, hubby interested plak nk beli uma teres...dan kami dah dpt sebuah...now just waiting for disburse.... excited nk masuk rumah baru ni... hopefully bln januari ni dah boleh dpt kunci sume... Syukur sesangat atas rezeki yg Allah berikan kpd kami ni....

Boleh x nk ckp org yg kata mmbazir tu jeles sb mmpu sewa umah teres.
Btw, kalo dh decide n ada sb apa yg kite buat knp nk rs bersalah plak.
Pndpt aku org yg suke komen ni jeles tgk kelebiham org lain dan nk memgorek cara kehidupan org. Cnth..kalo ko sewa flat tetibe org ckp kesian anak ko x selesa dgn harapan ko akan ckp mcm ni...mane mampu. Gaji sy bukan byk. Tanggungan byk bla bla bla...secara xlgsung dh tau thp gaji ko mcm mane...

jauh di sudut hati sangattt teringin nak duk kat kawasan yang kejiranan ada mentaliti kelas menengah sikit.. tapi apakan daya.. pendapatan tak seberapa

kalau cuma 2 orang je yg baru berkahwin, baik sewa apartment. lagi murah.