CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 18597|Reply: 107

[Edisi Sains Am] Cinta Tumbuh Dari Otak, Bukan Hati?

Jadi, cinta itu berasal dari hati atau otak? "Pertanyaan yang selalusulit dijawab. Saya berpendapat, asalnya dari otak," kata Ortigue.

"Contohnya, suatu proses di otak kita boleh merangsang hati. Beberapa   perasaan dalam hati kita sebetulnya  merupakan gejala atas proses yang   terjadi di otak."Penelitian lain menunjukkan, peningkatan jumlah darah dalam faktorpenumbuh untuk saraf yang memegang peranan penting dalam cara orangbersosialisasi.Hal ini menghadirkan fenomena yang disebut dengan "cinta pada pandanganpertama". Hal ini disahkan dengan temuan Ortigue yang menunjukkanbahwa cinta boleh hadir dalam waktu seperlima detik.

Ortigue menjelaskan, dengan memahami cara orang jatuh cinta dan putuscinta, para peneliti boleh mengembangkan terapi baru. "Kita bolehmengerti penyakit putus cinta," kata Ortigue. Kajian Ortigue juga mendapati ada bahagian otak yang berbeza untuk tiap tiapcinta yang berbeza. Cinta tanpa syarat, contohnya cinta seorang ibuterhadap anaknya, dipicu oleh aktiviti otak di bahagian umum dan ditempat yang berbez beza, termasuk otak tengah.

Cinta yang antara kekasih pula melibatkan area  kognitif, bahagian  yang mengharapkan imbalan, dan penilaian fizik.

petikan dari sainsmystey blogspot
Last edited by midory on 4-4-2013 09:00 PM

Jadi, cinta itu berasal dari hati atau otak? "ertanyaan yang selalusulit dijawab. Saya berpe ...
chewan Post at 29-2-2012 22:22

secara logiknya.. dan teorinya...  memangla kan dari otak? kita semua tersalah sangka dan anggap.. macam erti kata MIND SET .. kalau kita tak mind set dalam otak kita.. kita tak kan dapat apa yang kita nak walau... menda tu senang je sebenarnya..

soal cinta ni pula.. kita sendiri pernah dengar kita..dikalangan kawan2 ada juga yang cakap

" aku dah block siap2.. aku buat dinding dan benteng.. remind diri aku.. supaya aku tak jatuh cinta pada dia.. dia dah ada somebody..."

kalau kita kata cinta tu datang dari hati... kenapa nak mind set? nak remind diri? dari situ kita tahu... cinta tu datang dari akal dulu... kita yang generate kan untuk keluar rasa sayang.. rasa rindu.. rasa cinta.. dan perasaan itu terbit pada hati...

Rate

1

Post Last Edit by pasuoren at 1-3-2012 11:40

Reply 2# hest

tumpang lalu...

" aku dah block siap2.. aku buat dinding dan benteng.. remind diri aku.. supaya aku tak jatuh cinta pada dia.. dia dah ada somebody..."

hehe...kata di mulut memang la..blok la..akan kutahan la...nak bagi 60 persen la....
tapi bila cinta yang tanpa diduga dan dipaksa tu dah menyerang....hilang sume tu..bila da putus kuciwa...frust jugak...rupanya cinta 90 persen kat dia...

tapi, kan..yang herannya, bila jatuh cinta macam at the first sight tu...rasa tu datangnya macam dari hati dan jantung...
debar dan degup makin laju..suasana hati pun macam lainnnnn jeeee....

sebab tu orang kata cinta tu dari hati...

Reply  hest

tumpang lalu...

" aku dah block siap2.. aku buat dinding dan benteng.. remind dir ...
pasuoren Post at 1-3-2012 11:38

ekekeke.. betul tu pasu..

hest pun cakap jerk.. in reality.. me pun one of them yg pasu cakap tu.. tp alhamdulillah... dia tak lah sekuat pasu kata..

pape puntindakan tu yang penting.. ekekekeke.. nak avoid tapi pegi selalu komtek sape suruh kan?

Reply 4# hest

hest pun cakap jerk.. in reality.. me pun one of them yg pasu cakap tu.. tp alhamdulillah... dia tak lah sekuat pasu kata..
teori is teori..fakta is fakta...tak boleh nak sangkal dari segi sains...

tapi, perasaan is perasaan.....sapa leh tahan-tahan kalau dah perasaan tu dah datang...kan?

nak avoid tapi pegi selalu komtek sape suruh kan?   
nama rindu...mana leh tahan-tahan..kalau keadaan mengizinkan, kontek jee...buang la ego tu...  

Reply 3# pasuoren

hehe...kata di mulut memang la..blok la..akan kutahan la...nak bagi 60 persen la....
tapi bila cinta yang tanpa diduga dan dipaksa tu dah menyerang....hilang sume tu..bila da putus kuciwa...frust jugak...rupanya cinta 90 persen kat dia...

Bermakna....cinta yang mcm ni datang dari hati lah pasu....
Sbb otak kata, "buat apa nak terima dia, dah lah tak hensem...jongoh pulak tu..selalu guna duit syiling je"...
Tapi hati kata,- " Tak pe...., tak baik kata dia jongoh...mana tau bila kaya nanti boleh cabut semua gigi gantikan gigi emas 24K".....

Mana lebih selamat....cinta yang ikut otak atau ikut hati?.....
Sbb kekadang hati ni boleh lawan otak....walau pun otak tu cerdik sesgt......

Follow Us
Reply  hest

hest pun cakap jerk.. in reality.. me pun one of them yg pasu cakap tu.. tp alhamd ...
pasuoren Post at 1-3-2012 11:56

miaaahaha.. no..no.. respect mesti ada.. bukan ego.. but sometime need to understand what was the pass she/he ..

motip aku melalut ni...........

Reply 6# jazaa

Bermakna....cinta yang mcm ni datang dari hati lah pasu....

keeennnnn kak jazaa....aik..rindulaaa...(tengok hesh..kalau rindu..teros terang jek kata rindu....)

Sbb otak kata, "buat apa nak terima dia, dah lah tak hensem...jongoh pulak tu..selalu guna duit syiling je"...
Tapi hati kata,- " Tak pe...., tak baik kata dia jongoh...mana tau bila kaya nanti boleh cabut semua gigi gantikan gigi emas 24K".....
hehe...gelak...gelak...mohtip kaitan bab duit syiling...?

Mana lebih selamat....cinta yang ikut otak atau ikut hati?.....
Sbb kekadang hati ni boleh lawan otak....walau pun otak tu cerdik sesgt......

bila dah cinta..dah tatau dah mana yang lebih kuat...

biasanya hati...tapi, kalau ikut hati, mati...
kalau ikut otak...aisehhh...sampai sekarang la dok abailable lagi sebab dok timbang timbang...

Reply 7# hest

respect mesti ada.. bukan ego

wah...ini boleh diklasifikasikan sebagai CINTA DARI OTAK....

Reply  hest

respect mesti ada.. bukan ego

wah...ini boleh diklasifikasikan sebagai CINTA DARI ...
pasuoren Post at 1-3-2012 12:23

ekekekeke yelah pasu.. dah rasa banyak kali cinta dari hati ni... end up.. samua pedih.. so now nak merasa cinta dari otak..

dulu kalau cinta.. nak buat benda salah.. walau otak kata.. JANGAN LA BODOH.. SALAH TU.. tapi hati tetap turutkan kerana sayaaaaaaaaaaaanng... kalau masa tu dengar cakap otak? haaaa.. laki tu pegi pun.. dalam hati akan kata... LANTAK KO LAH NAK PEGI KE IDAK.. ADA AKU KESAH???

erk...... betul ke

Reply 10# hest

dah rasa banyak kali cinta dari hati ni... end up.. samua pedih.. so now nak merasa cinta dari otak..

pasu tatau la pasu betul ke tak..
tapi, cinta dari otak ni, most kepada lelaki..sebab tu kekadang, lelaki ni takde perasaan..

cinta dari hati ni mostly kepada perempuan..sebab perempuan ni penyayang...

dulu kalau cinta.. nak buat benda salah.. walau otak kata.. JANGAN LA BODOH.. SALAH TU.. tapi hati tetap turutkan kerana sayaaaaaaaaaaaanng... kalau masa tu dengar cakap otak? haaaa.. laki tu pegi pun.. dalam hati akan kata... LANTAK KO LAH NAK PEGI KE IDAK.. ADA AKU KESAH???

kalau CINTA DARI OTAK...betul dah stetmen atas nu...

erk...... betul ke  
tapi, soklan ni adalah bertanyakan CINTA DARI HATI...

cinta otak ke..cinta hati kee..macam berbeza...tapi mana boleh dipisahkannnn.......

Reply  hest

dah rasa banyak kali cinta dari hati ni... end up.. samua pedih.. so now nak meras ...
pasuoren Post at 1-3-2012 12:43

setuju...

mana mood chewan ni.. apa komen2 dia

haha...

so cinte dr otak ke hati ni?

pada aku le..
ade turutan die..
mate ---> otak ----> hati

kalau kat otak tu dh stuck.. so tak smpai le ke hati..

Reply 12# hest

takpe..kita komen je..pastu tunggu je MOD bagi tacang....

secara logiknya.. dan teorinya...  memangla kan dari otak? kita semua tersalah sangka dan  ...
hest Post at 1-3-2012 09:01

yg mind set adalah pemikiran logik dr atas ape yg kite rase.. otak dh pikir ape impak n faedahnye kalau teruskn suke org tu..
so dari situ secara automatik kita akan cari penyelesaian, n buat benteng is the solution..

Reply  hest

takpe..kita komen je..pastu tunggu je MOD bagi tacang....
pasuoren Post at 1-3-2012 12:57

amboi pasu... ikhlas ke tak bg pandangan tu..

Reply 13# midory

so cinte dr otak ke hati ni?
ntah...ni lah yang tengah berbincang secara ilmiah ni...

pada aku le..
ade turutan die..
mate ---> otak ----> hati

kalau kat otak tu dh stuck.. so tak smpai le ke hati

tapi......kalau baru je sampai kat mate, tapi dah terus pangkah rejek....tu belum kira cinta lah, kan mid....

Reply 16# midory

Pandangan IKLAS dari HATI...

mintak TACANG dari OTAK kekdahnye mid....

Reply 15# midory

tapi...kalau cinta pakai otak..nasibnya, macam ni pulak : http://mforum.cari.com.my/viewthread.php?tid=616908&extra=page%3D7

{:4_227:}

yg mind set adalah pemikiran logik dr atas ape yg kite rase.. otak dh pikir ape impak n fae ...
midory Post at 1-3-2012 12:57

so.. jawapan dia? hati ke otak?