CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5092|Reply: 16

Activity Announcement : Tempat Membuat Craft Kegemaran Anda??

Salam,
Saya nak buat survey & mintak pandangan semua di SKAC ni....

Di manakah tempat membuat craft kegemaran anda?? Rumah sendiri atau beramai2 di rumah kawan2 atau mana2 tempat?

Sekiranya ada craft centre yang menyediakan ruang untuk pengunjung duduk2 buat craft/needlework masing2 agak2 ada yang berminat untuk pergi tak??

Terima kasih...

Ada announcement nak kongsi dengan semua di sini... the Arts & Crafts Guild KL & Selangor akan mengadakan ECO CRAFT PARTEE pada hujung minggu ini 27-28 April & 10-11 May di Parkmaya, Fahrenheit 88... maklumat lanjut boleh didapati di : http://acgmalaysia.blogspot.com/2013/04/eco-craft-partee-parkamaya-fahrenheit88.html

Jom sertai beramai2!!
Last edited by milli_mind on 26-4-2013 07:32 PM

craft mcm mana tu ye?

Reply 2# rina79

lebih pada needlework actually... jahit manik, sulam tangan, quiltwork, soft toys, etc..

craft lain pun boleh jugak... yang penting penggunaan ruang bersama untuk aktiviti craft

ooo
klu mcm tu
sy selalu kahit kat umah jek
takde tpt yg specific pun

Reply 1# milli_mind

Saya adalah seorang peminat craft dan saya memang rajin menyulam xstitch, krusye, tatting, hardanger dll.  Mostly my time is occupied with these needlecraft dan biasanya saya membuatnya di rumah.  Pola/patterns saya peroleh daripada buku2 yg dibeli (mahal) ataupun download drp internet.

Saya tinggal di area KL dan di KL memang tiada centre yg boleh dijadikan tempat berkumpul untuk perajin2 craft.  Saya mengagak kerana kumpulan mcm tu tak akan mendapat sambutan untuk jangka panjang.  Pula tu bahan2 nak menyulam pun sekarang ni dah mahal.  Yg membelinya hanyalah mereka yg betul2 berminat dlm hobi tersebut.

Follow Us
Reply 5# rina79

ok.. tq bg feedback...

Reply 6# nolya

itu la yang saya notice jugak... tak sangka nolya ni otai lama.. tadi baca abt tulang belut terkejut jugak nolya dah start dr 1963... saya pun belum wujud lagi time tu...
i was thinking it would be good to have a common place to share our passion... like orang lepak @ cafe to berborak, kita lepak @ art/craft centre to do our stuff... mostly needlework la... kalau tak tau/tak paham boleh tanya2 each other... kat kl ni retail / gallery saja yang ada... semua for profit making... home based kurang sesuai sebab ruang sempit & banyak distraction...

so bagi yang berminat bila boring di rumah they can just go there & do it... takde orang kacau, more focused and cepat siap...

Reply 8# milli_mind

We Malaysian ladies, esp nowadays boleh dikatakan tak berminat dlm needlework cause these hobbies perlukan concentration.  Sibuk memanjang je wanita2 kita ni.  Mana nak jaga anak, mana nak check rumahtangga dan cek cik abang.  Baju pun hantar kat tailor.  Kalau wanita2 yg tak kerja or yg ada masa lepang suka lepak kat gym, brunch kat cafe sana, lunch kat rest sini setelah hantar anak2 sekolah.

Not like the westerners, they have groups to group together, ada yg tatting, ada yg buat quilting, ada yg crocheting and so on.  At one time saya masih ingat wanita ada group yg dinamakan WI (Womens' Institution).  Persatuan ini   akan mengadakan kelas2 memasak dan kraft seminggu sekali kpd ahli2nya.  Tak salah WI dianjurkan oleh Wanita UMNO.  Tapi sekarang aktiviti mcm ni dah tak de lagi.  I wish ada pihak NGO or  any society yg boleh wujudkan semula aktiviti mcm ni, at least needlecradt would not be a dying art.

Reply 9# nolya

WI tu so deja vu... my late grandma was an active member... i heard the textile museum has organized workshops and activities with one craft association.. a friend joined them.. nanti saya tanya boleh share di sini..

Reply 10# lilyallen
Zaman WI tu waktu saya masih kecik lagi but my neighbour memang aktif dgn persatuan ni.  Pe tak nya, kalau ada kelas buat kek, kita pun menyeboklah sama, ngendeng kuih yg dibuat.  Itu saja yg saya ingat.  Kenapa Wanita UMNO sekarang tak nak lagi wujudkan WI ni ye?  Saya ada dengar about KEMAS tetapi tak tau sangat matlamatnya.

Post Last Edit by lilyallen at 15-3-2012 11:10

Reply 11# nolya

rasanya WI masih ada... btw, organization yang dimaksudkan tu the Arts & Crafts Guild, KL & Selangor..
http://acgmalaysia.blogspot.com/

banyak jugak aktiviti mereka cuma course tu harga boleh tahan... still, aktiviti mereka berpindah2 mengikut tempat... tiada centre untuk berkumpul/berkunjung bila2 masa...

Reply 12# lilyallen

thanks for the info... betul la tu.. menarik aktiviti mereka

macam twin, twin suka buat kat rumah. twin nya craft lebih pada wire jewelry.

Ada masa tu twin gi kat kedai Beading.My sebab biasa beli supply lepas tu dia org ada provide class. Kalau dulu kelas dia tertumpu utk buat jewelry je. sekarang ni dia org dah ada instructor yg buat craft jahitan cam jahit bag lah, baru ni jahit anak patung burung hantu dari kain (twin tak gi yg ni sebab kat rmh tak de mesin jahit..karang penat attend tapi tak praktikkan). Sebab twin selalu gi kelas dia org, jadi ramai kawan kat sana..kalau tahap bosan duk rumah tu...twin saja duk sana buat jewelry kat sana.

seronok kumpul2 ni sebab ada masa stuck dgn idea, ada yg leh tolong bagi idea.

lagi satu kalau buat kat rumah ni, lepas siap satu..ambik gambar kemudian upload kat facebook tanya pendapat.

buat kat rumah je...
kalau jumpa crafter lain pun masa sy buat kelas... masa tu la baru share apa yg masing2 selalu buat...

Ada announcement nak kongsi dengan semua di sini... the Arts & Crafts Guild KL & Selangor akan mengadakan ECO CRAFT PARTEE pada hujung minggu ini 27-28 April & 10-11 May di Parkmaya, Fahrenheit 88... maklumat lanjut boleh didapati di : http://acgmalaysia.blogspot.com/ ... a-fahrenheit88.html

Jom sertai beramai2!!

Dengan RM35 kita boleh belajar buat satu craft.. tapi kalau bayar RM100 boleh belajar 4 craft..

boleh pilih dari satu session (4 craft) atau mix and match pada waktu/hari/minggu yang berbeza...