CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nurdiha

pinggan pecah ms tgh makan

bykkan amalan.. semoga kesannya tak kena pd tt insyaallah.

Nak share cerita jugak TT.

Aku pegi majlis tahlil orang kampung dgn mak ayah and akak aku waktu malam lepas isyak( bila aku sebut kampung, memang ia kawasan kampung). Dalam rumah tu kitaorang duduk kat kawasan belakang yang dekat dengan dapur. Mak aku duduk jauh dari aku and akak aku. Aku duduk bersebelahan dengan sorang pakcik ni, dia sorang je lelaki kat kawasan perempuan. Pakcik ni jenis macam mulut chef wan, riuh orangnya and lembut sikit. Dia jugak yang nolong tuan rumah masak2 hidang2

Dah selesai tahlil semua yang hadir dijemput makan. Aku dok tuang nasi, pastu aku tengok pinggan pakcik tu kosong lagi, so aku offer la nak nasi ke? Dengan gaya aku nak cedok nasi ke pinggan dia. Tapi dia tolak, dia tak nak, katanya sbb nasi tu dah sejuk dia nak nasi yang panas. Sebab nasi yang aku dok cedok tu dah lama duduk depan kitaorang kat hidangan tu. Memang tak panas mana, aku heran apa tengok lauk dah sedap aku bedal je nasi tak panas pun, suam kuku pun jadi laa.

Semua orang sibuk makan, ruih hiruk pikuk. Majlis kampung kan meriah dia lain sikit meriah yang best la. Dalam hiruk pikuk tu, aku pun nak mulakan la makan. Aku mulakan suap pertama, tengah aku kunyah2 tu aku dengar 'kriiuuk kriuuukk'. Perlahan je bunyi nya. Aku tengok pakcik tu, dia tengah khusyuk borak sambil makan, aku toleh kiri, akak aku makan macam tak de apa2. Dalam hati aku dah pelik bunyi apa aku dengar tu?

Tengah dok confuse, aku tengok nasi aku sambil aku gaul2 dengan kuah yang aku tuang. Tengah gaul2, aku pun nak tarik segumpal nasi nak makan, erk?! Bahagian aku tarik tu tengah2, aku nampak ada satu garisan kat pinggan aku, panjangggg. Aku dah panik! "mampus! aku dah pecahkan pinggan tuan rumah! mampus!" dalam berpikir nak buat apa, aku teruskan suapan tadi tu. Nak suap lagi dah rasa cam tak best, karang nasi aku clear mmg kompom akan nampak retak tadi, lalu aku bisik pada akak aku "rasa nya orang dah pecahkan pinggan la". Aku cam bingung, aku tarik nasi aku ke tepi bagi dia tengok retak tu. Then akak aku dengan relak je, "takpe la kita mintak pinggan lain", terus dia pegang pinggan aku dengan niat nak angkat. Elok dia angkat, WOWW, separuh pinggan je yang dia angkat. Separuh lagi elok kat lantai. Terkejut makcik2 kat situ. Rupanya pinggan tu retak sampai terbelah dua! Aku ingat takat retak tengah je. Keh3 lawak plak aku rasa.

Pak cik sebelah aku yang awalnye ceria, terus berubah muka dia. Macam dia terpikir sesuatu. Nak alihkan perhatian semua orang, pakcik ni riuh2 kan balik suasana "ni bagi pinggan baru ni, ni adik ni nak makann. nasi dia panass kot tu yang pecah pinggan tu". Cepat2 dia alihkan pinggan 2 belah tu.

Balik dari kenduri, aku cerita kat mak aku. Mak aku tak perasan pasal scene pinggan aku terbelah dua tu, khusyuk benar borak ngan member le tuh. Bila aku abis cerita, mak aku diam sejenak. Kata mak aku, "orang2 tua dulu kata tu petanda sihir tak jadi. Nak hantar, tapi tersalah orang, sihir tu patah sendiri." Hushhhhh. Mak aku tanya aku ada makan nasi tu ke lepas tau pinggan tu retak. Kata aku sesuap. Masa aku jawab ni aku betul2 harap sihir tu patah. Kehkehkeh.

Takut pada sihir itu tidak, tapi tawakal pada Dia je la. Aku yakin nasi aku tu tak panas. Yang itu aku pasti.

tahun 2007 time cuti sekolah aku join kawan aku melepak di rumah kawan dia kt Bagan Datoh, Perak. Malam tu kawan aku ni keluar dari toilet. Masa dia lalu kat dapur tiba - tiba je cawan kaca atas meja makan tu meletup sendiri. kawan aku apa lagi, menjerit la terkejut. then aku kol mak aku. dia kata cawan pecah tu petanda kehadiran sesuatu dan makhluk tu nak bagitau yang dia ada di situ. maybe sebagai petanda bahawa jangan buat something yang pelik - pelik kat situ...kot..

Nak share cerita jugak TT.

Aku pegi majlis tahlil orang kampung dgn mak ayah and a ...
esbok Post at 14-4-2012 23:11

huhu..hrp2 cemtu la..sihir tak jd..ish..mintak simpang..jauhkan la dr benda2 khurafat ni...

pinggan pecah ms tgh makan

Kalo pinggan kaca, biasala. Kalo pggn plastik pecah itu luar biasa.

(posted by mobile)

Reply 29# sara2511

jahatttt betolll....

Follow Us
aku slalu beli keropok lekor masa balik keja...keropok lekor tu letak dalam plastik..bila nk makan ja plastik tu bocor dgn tiba2..sebelom tu ok ja..adakah ini pon petanda x elok????

Petua orang tua2 zaman dulu, kalo nak tahu makanan/minuman yang kita nak makan/minum ada santau atau kita rasa was2..baca bismillah seperti biasa sebelum makan, hujung lidah tu cuba sentuh lelangit, kalau ada rasa kebas kemungkinan besar ada yang menghantar santau..kalau tak, makan/minumlah mcm biasa dan sudahi dgn alhamdulillah..sekadar berkongsi..wallahualam'

Reply 35# jazaa

perubahan perwatakan macam mana tu..?

hmm......baca cite2 kat cni baru teringat last 2 years
ada pegi family trip kat pd.duk apartment so blehla masak
ada skali tu masa dinner...pinggan yang anak buah tengah letakkan kuah sardin(lauk koboi tp sedap)pecah..kira dah ada nasi,dia tengah letak kuah...pecah siap meletup lagi
tapi masa tu kita sumer kata yg pinggan kaca murah,xtahan panas kot...xde sorang pun yg terpike benda2 mistik ni..

Reply 48# dsky

yup..ayah pun ade pesan gitu..tp benda tu susah nk ingt..terbabas gak..tak smpt sentuh lelangitda licin msk perut

Reply 31# edoraixora

ntah la...actually bapak husband dia yg lebey..nak test ilmu kot...bkn nye cousin i ni ada tan sri ke nak santau2..xde harta berjuta2 pon...tu kami smua xpaham..motip sbnar xtau..

erk...berdebar plak..smlm wat research pasal ni..n terbaca mg ada kaitan ngn santau..org yg  ...
nurdiha Post at 12-4-2012 10:46

nurdiha.. mintak percerahan. orang yg main2 santau2 ni bila nak tujukan santau kat sesapa, mesti tahu bila or hari apa dia lahir ke?

Reply 53# Delifrance

nurdiha.. mintak percerahan. orang yg main2 santau2 ni bila nak tujukan santau kat sesapa, mesti tahu bila or hari apa dia lahir ke?

Sorry nak mencelah......

pasal hari lahir tu....ada orang kata, seminggu sebelum hari lahir kita selalunya badan kita lemah....jadi kalau orang nak tujukan santau & nak cepat menjadi, dalam waktu tu lah yang paling sesuai di bandingkan hari-hari lain.....

Post Last Edit by suebb at 19-4-2012 11:01

sue pun nk kongsi cite gak...baru je jd dlm bulan lepas..tp kaitannya makanan bukan pinggan pecah...kwn sue beli laksa  ..laksa dia mmg sedap..yang sgt mengherankan sue, laksa yg sue mkn rasanya x sama dgn laksa yg kwn sue mkn..padahal kuah laksa tu dr periuk yg sama,mulanya sue fikir mmg x sedap agaknya dia masak utk hr tu... tp kwn sue elok je mkn smpi licin,kwn sue smpi kata nape laksa kau x hbs dia siap tolong nk habiskan laksa sue,tp lepas dia mkn laksa yg sue punya.. terus dia kata kenapa laksa sue rasa x sama dgn laksa dia sedangkan kuah laksa tu dr periuk yg sama..dan yg menyeramkan selepas kwn sue kata mcm tu bulu tengkuk sue terus meremang..dan kenyataanya laksa tu sejuk tp polistrin tu panas sgt..ada kena mengena ke?atau khayalan sue saja..

Post Last Edit by siputsedut at 19-4-2012 12:03
sepupu sy penah kene mcm ni..tpi cawan..dia da buat air..masa nk minum tu..bontot cawan tu sahaja ya ...
bondabonda Post at 12-4-2012 09:53

alamak..ye ke..risaunye mak mertua saya dah lama sakit..tangan membengkak sampai jari takleh bengkokkan..pergi hospital..doktor ckp tak ada apa2..so dia berurut cara kampung la...selang seli dengan pergi check juga dekat hospital...tp bila berurut...semua ckp dia dah kene buatan orang...ada skali tu...masa urut..keluar debu kaca dari tangan..
pastuh masa dia datang rumah saya haritu..dia tuang la air suam dalam cawan..cawan tu cawan teh..mmg kitorang biasa guna utk hidang teh panas..letak air mendidih pon tak pernah pecah or retak..dan cawan adalah tebal...cawan tu bukan dibawa keluar dr peti ais..mmg suhu bilik biasa..letak air suam..bukan pns mendidih..tetibe bontot cwn tu runtuh..bahagian atas tu elok je tak pecah..saya ingatkan mmg cawan tu la yang bermasalah...tp bila baca ni..risau pulak

yea..pernah jugak mengalami sendir..tp ni tpt kenduri org kawin..tgh makan tetiba gelas kaca kat meja sebelah pecah dgn sendirinya..terkejut den....kata org ada something not right..ntahla..stop makan and terus pergi dr tpt kenduri..takut woo tetiba terkena...

salam, nak share ugak pasal pinggan/gelas pecah ni!!

ku pernah gi berubat kat darul syifa, pastu ustaz tu suruh amalkan ayat ni, bismillahillazi ni... ustaz cakap amal baca 3 x pagi,,3 x petang, lepas semayang subuh n asar,,insya Allah kalo da amal,,ayat ni sebati ngan kita,, Allah jauhkan kita dari benda2 tak elok,,ustaz tu cakap kawan dia duk amal ayat ni, pastu gi minum kat kedai, gelas tu pecah tetiba,,bukan sbb orang sihir ke apa, tapi bila tgk kat dapur, sangat laaaa kotor tempatnya,,kain wat lap gelas lagi buruk n teruk dari kain wat lap dapur..ustaz cakap bukan stakat sihir,,kalo Allah izin,,benda kotor pun tak masuk dlaam badan kita kalo amalkan ayat ni..wallahualam..

Reply 56# siputsedut

jgn risau...setiap yang berlaku ada sb nyer...

salam...

mak sy pun pernah berhadapan dgn kejadian gini....lps masak2 mak sy x terus mkn...mak solat n baca yassin kot x silap sy....dah siap ambik nasi n lauk buh dlm pinggan n baru je nak menyuap tetiba pinggan mkn mak sy tu meletup ...nak kata lauk panas x gak ...terus lps tu mak x berani dah mkn even baki lauk yg dia msk tu..