CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 11103|Reply: 30

[Edisi Kesihatan] Biarkan Anak Bermain Kotor

Ia sesuatu yang lumrah bahawa semua kanak-kanak seolah-olah tahu naluri dan kebanyakan ibu bapa perlu diingatkan. Kotoran sedikit adalah sesuatu yang baik. Dan satu kajian baru akhirnya didapati bahawa pendedahan kepada kotoran hanya mungkin menjadikan anak-anak kita sihat dalam jangka panjang.

Pakar-pakar kesihatan telah mengetahui selama bertahun-tahun bahawa anak-anak yang membesar di ladang kurang mempunyai masalah sistemimun seperti asma, alergi dan penyakit radang usus daripada kanak-kanakyang membesar di bandar-bandar. Ia dipanggil "hipotesis kebersihan," tetapi walaupun ia diterima secara umum, pakar-pakar kesihatan tidak pernah memahami kenapa ia berfungsi sehingga kini.

Satu kajian baru dari pasukan antarabangsa penyelidik yang diketuai oleh saintis di Brigham dan Hospital Wanita akhirnya telah menjumpai penjelasan biologi untuk hipotesis kebersihan. Kajian, baru-baru ini yang disiarkan dalam jurnal sains, mendapati bahawa pendedahan awal dalam kehidupan mikrob yang membantu untuk melatih sel-sel imun tertentu untuk menentang penyakit di kemudian hari. Pendedahan kepada mereka mikrob yang sama seperti orang dewasa tidak mempunyai kesan yang sama.

Sel-sel imun yang terlibat secara amnya dalam paru-paru dan usus.Tiada pendedahan mikrob bermakna bahawa sel-sel imun yang tidak betul"terlatih," yang membawa kepada gangguan pernafasan dan penghadaman di kemudian hari. Jadi ada anda mempunyai pilihan. Kotoran agak awal dalam kehidupan kanak-kanak dapat membantu melindungi dia dari segala macam penyakit. Seterusnya pastikan botol sanitizer di tangan dan membiarkan anak-anak anda bermain dalam kotoran.

Penulis iaitu Jenn Savedge telah menulis tiga buah buku mengenai gaya hidup mesra alam.

Sumber: Mother Nature Network, http://www.mnn.com. Last edited by midory on 30-3-2013 10:53 AM

Rate

1

kalau main kotor.. takut pulak kene jangkitan cacing... huhuuh

MEMANG! Tak yah sampai ke Brigham nak buat kajian. Aku dah buat kajian dolu.
Adik braddik aku sume anak2 dorang itu tak bole, ini tak bole, selipar klu tak pakai mak menjerit telolong.. Minum air sejuk x bole.. Main tanah tak boleh.. Tup tup haqaq ipar aku org kg yg jenis anak drjah 1 dah disuruh pegi kedai.. Mmg anak die kuat.. Kecik2 slamber minum coke with ice.. Alhamdulillah demam jarang skali.. Anak2 buah aku yg semua tak boleh tuh asikkk laaaa sakit. Huhuhuhuhu

adik beradik aku masa kecik2 suka main hujan...sll main kotor2..
adik2 aku yg laki masa umo sekolah rendah..selalu berkubang dlm lumpur tangkap ikan ...disokong oleh ayah aku heehhe

skang ni kitorang adik beradik susah sgt nk demam..lima tahun skali pn susah...
kalau setakat redah hujan xpakai payung...selamba jer...xkira la lebat mcm mana..
memang x akan demam...

kawan aku...yg mak dia jaga bagai ditatang minyak yg penuh..kene sikit hujan..dh demam...

Post Last Edit by haniryan at 14-4-2012 21:37

proven... i'm a living proof... kecik2 dulu semua semak, kolam , parit n bendang kt kampng i redah.. kalo hujan, mcm pesta, dok mandi hujan... stkat ni, kesihatan i memuaskan, satahun tu ada la kdg2 skali demam.. i berdoa semoga terus mcm ni

kawan aku ade sorang budak kL orang bandar..
masa kecik tak boleh macma macam..
tu tak leh ni tak leh..
main kotor sket kene basuh..
main kotor sket mandi..
tak pakai selipar cepat cepat basuh..
mase umur 20 penah kene sengat tebuan..
sekor je pun..
efek die kaw kaw punya..
doktor cakap kalo 5 minit lagi lewat hantar spital konfim go dah..
aku ni yang budak kampung kene tebuan dah banyak kali paling teruk pun bengkak je..
orang malaysia kan nak jadi mat saleh..

Follow Us
berdasarkan pemerhatian, budak yang lasak..antibodi mereka lebih kuat serta mereka lebih kreatif..

aiyoooo... kita sbg gen Y harus bila jdi gen X, didik gen Y dengan tanah...

btul2...bdk2 yg lasak sbnrnye kreatif dn sistem imun lebih kuat....maklumla dh biasa dgn kuman disekeliling...so klau kena pun bdn leh lwn...

betul and proven.. sebab sistem imun kita ada "MEMORY".. once dah terdedah kepada sesuatu kuman tu, sistem imun kita boleh KENAL dan INGAT akan kuman tu.. so that in future, jika dijangkiti kuman yg sama untuk kali kedua, ketiga, keempat dan seterusnya, sistem imun boleh LAWAN kuman tu dengan lebih cepat dan berkesan.. disini saya gunakan perkataan kuman untuk merujuk kepada mikroorganisma2 seperti virus, bakteria, protozoa etc..

Memang camtu.. sebab kalau terlalu bersih, sistem imun badan tak berkembang dan jadi lemah sebab asyik bergantung kepada alat2/ubat2 pencegah kuman.. bila dah besar nanti.. mudah nak sakit...

tapi mmg betul la.. bab aku dulu masa kecik2.. segala jenis parit lumpur semua redah jer,, hujan tak ujan.. hehehe tapi bila balik rumah mmg kompom kena marah.. hahahaha.. tapi best lah zaman dulu2 bab budak2 main kat luar jer... semua nya permainan berkaitan dgn tanah.. hehehe..

kawan aku ade sorang budak kL orang bandar..
masa kecik tak boleh macma macam..
tu tak leh ni tak ...
pawangBuaya Post at 15-4-2012 12:25

org kampung pun camtu gak.. Alhamdulilah.. kalau takat kena sengat tebuan tu.. pukul2 ngan selipar jer..  pastu ok la.. berdenyut2 jer pastu.. hehehe 2-3 ari pastu gatai2.. pastu ok dah...

Alhamdulillah imun kuat lagi..

betul tu. aku masa kecik2 dulu, mak biarkan saja mandi hujan. pernah main lopak-lopak air yang ada berudu tu, siap tangkap berudu buat koleksi lagi.

main becak-becak sampai kotor baju dan seluar. mak bapak aku biarkan saja.

Alhamdulillah, bila dah besar ni, kalo kena hujan takde la nak demam atau pening kepala.

Adik braddik aku sume ...
saffianoprada Post at 14-4-2012 16:31

pasal kuat tu bagus..tp pasal coke tu sorri la...minuman tu bagus ke?..aku sgt menyampah minuman tu kalau anak2 buah aku minum..tp nak wat camne.not my sons kan....

betul tu. aku masa kecik2 dulu, mak biarkan saja mandi hujan. pernah main lopak-lopak air yang ada b ...
Knowlee Post at 16-4-2012 12:39

kalau zaman skang, mak ayah yg biarkan anak main hujan ....dikatanya...biarlah...budak2..
mak ayah biarkan anak tu mencuri, dikatanya..xpe la..kecik lagi..

andai anak dibiarkan main di padang sorg, ...dikatanya.ha,,keluarlah lama sikit..leh mak main fb...

ini semua hasil didikan anak zaman dulu yang duduk di kampung dan sudah besar berhijrah di kota...membawa perangai kampung ke taman perumahan...

Reply 15# AppropriateNick

yang buruk tu kena la elakkan. yang elok tu, baru la dibiarkan. itu kan options. boleh pilih.

Reply 16# Knowlee

insan yang terlalu keciwa dengan ibu bapa yang terlalu taksub dgn fb sampai kan anak tak dihirau di tepi meja makan tu....boleh x saya lempang betina camtu?

wah masing - masing ada pengalaman sendri

wah masing - masing ada pengalaman sendri
chewan Post at 16-4-2012 14:45

chewan takde nak share pengalaman ke...

Adik braddik aku sume ...
saffianoprada Post at 14-4-2012 16:31

haha... betol la tu.. anak buah aku kalau main kotor sikit dh kene jerit dgn mak diorg..

12Next
Return to list New