CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: alepmama

Edisi Sentap Mak Mertoa

Sedih, geram, marah , macam2 perasaan ada bila baca cerita2 kawan2 lam benang ni.. Tergerak hati nk kongsi pengalaman sendiri..

Saya pun sentap dengan mak mertua.. mak mertua tuduh saya halau dia semata2 nakkan perhatian dari adik beradik suami yang lain..

aku pun selalu sentap dgn MIL aku...lagi2 MIL aku nie jenis yang kasar,cakap ,lepas,dia bergurau pun kasar,
kalau dapat menantu lemah lembut dan sensitip entahlah macam mana,aku nie jenis cepat jer nak sentap,
walaupun org tu x da niat dgn apa kata2 dia pada aku,kdg2 riaksi muka pun aku leh sentap...tapi aku rasa
setiap MIL nie dia memang ada sifat membanding banding sikit,kadang2 dia nak suruh kita yg tak
berkemampuan nie ikut seperti anak/biras dia yang berkemampuan punya cara hidup.Aku senang,aku
tak peduli,agak2 aku malas nak sentap2 dgn kata2 family MIL aku,aku tak yah g sana,abis cerita,aku
memang jarang2 g umah diorang pun,hasben aku bawa anak aku jer pergi,kadang2 jer aku pergi buat
jenguk muka sekali sekala....aku duduk rumah sendiri puas hati....aku nak wat kerja rumah bila,aku nak
bangun pukul berapa,tak da siapa nak peduli,jenis mak aku sendiri tak pernah kacau hidup aku,lepas aku
nikah...MIL nak kacau watpa...lagi2 bukan dia yang lahir aku...dia lahir suami aku...biar suami aku taat...
aku benci ka,sentap ke,aku simpan dalam hati jer....

Salam, ckap pasal mak mertua ni..iols pun ada cerita yg tersendiri. Iols dgn biras mmg ok sgt2. Tak ada masalah antara kami. Iols menantu sulong. Ada 2 orang biras.

Mak mertua ni dah janda. So, lps anak2 kawin...dia mmg duduk sorang2 je kt rumah dia. Setiap hujung minggu pasti dia akan masak untuk kami semua. Sebab kesian, kdg2 iols akan pergi rumah dia awal2 untuk tolong dia masak. Kdg2 rumah pun tak terjaga..semata2 kesian kt dia.

Biras iols mmg tak akan datang awal punya. Biasa dah masak siap br diorang akan mai memenuhkan perut. Tp iols mmg tak kisah tu semua...tapi

iols perasan, even iols menabur budi, tp mil mcm tak hargai. Bila biras tak ada, dia akan layan dan sembang dgn iols elok2 je. Tp bila biras iols mai, start cakap acuh tak acuh. Mentang2 biras iols dari segi kewangan tu lg mantap dr iols. Boleh pulak bila biras mai..dia suruh iols hidangkan makanan untuk diorang. Dah la tak tolong masak, kita plak yg nk kena jidangkan makanan untuk diorang. Dah la lps mkn kita yg sapu lantai, basuh pinggan..buang sampah pun kita yang kena. Walhal anak lelaki dia ada, tk pernah di suruhnya.

untuk makluman, hubby iols selalu kerja even sabtu n ahad (1/2 day). So iols akan pergi dulu dgn anak2 untuk tolong apa yg patut la. Tkkan nk pergi mkn je kan?

Untuk beberapa tahun, iols sabarkan je la. Sampaila iols terima biras lg sorang. Biras ni pun dari keluarga senang. So layanan mk mertua lg acuh tak acuh terhadap iols. Mentang2 la iols dtg dari keluarga keluarga yg sederhana, orang kampung pulak tu.

biras no 2 ni pun sama jugak, time makan2 hujung minggu..makanan dah siap baru nk tunjuk muka. Mil pun tak ada tanda2 nk hargai apa yg iols buat. Perasan makin lama makin melampau layanan mil terhadap iols. Dengan anak2 pun sama, suka marah2 kt anak2 iols..dgn anak2 biras..nk jentik pun takut.

Sabar pun ada hadnya..last skali iols ambik keputusan buat mcm biras iols. Kalau dia panggil mkn, iols cakap hubby suruh tunggu dia balik kerja, br kami akan pergi sana. Lagi pun banyak kerja rumah yang boleh settle...hati pun tak sakit. Anak2 pun tak jd magsa..

Assalamualaikum...perkara mcm ni, sepatutnya awak citerkan semua pada suami..kg pun dh 5thn kawen..rasenya kpercayaan suami kpd awak pun dh byk..cuba awk bg klu n citer skit skit dulu..kalu nampak muka suami lain mcm j, cepat cepat stop..iye laa, kdg kdg suami ni susah skit nk terima kalu kite ni sbg wife citer pasal family dia..saya dulu pun suka pendan jugak..lama lama saya citer jugak..tapi ade laa gaduh skit..last suami yg pujuk saya balik..hihi...mungkin suami beremosi waktu tu...

Sbg pembuka benang...x sangka ramai juga ada masalah melibatkan mil n ipar duai....me now rasa dah jauh hati sebabkan rasa double standard oleh mil...suami pun jauh hati dari mak dia dah..memang berdosa dia sbg anak tapi kami sangat2 kecil hati.....mungkin raya x balik lagi dah..no more...

Adat berumahtangga, memang macam ni... Kadang2 In-Laws baik, suami yg KO. Kadang2 suami OK, In-laws ok, biras pulak yg bermasalah.

Lagi parah kalau pasangan kita tu anak bongsu, anak tunggal or anak kesayangan. Kita sabar la selagi daya. Asalkan suami kita x menzalimi kita, itu dah cukup syukur. Sentiasa buat baik dengan ipar duai walaupon dorang tu laser/hazabedah.  

Sorry to say tapi kadang2 memang payah bila mak mertua kita ni obsessive dengan anak dia. Mcm xleh terima anak dia dah kawen. Butakan mata dan tebalkan telinga.

Follow Us
julia5094 posted on 30-9-2014 08:08 AM
Salam, ckap pasal mak mertua ni..iols pun ada cerita yg tersendiri. Iols dgn biras mmg ok sgt2. Tak  ...

dah sampai masa pikirkan diri sendiri ajerr i mean famili sendiri ajer key

Aku nie kalu ada pape majlis yg penting2 jer macam kenduri ke ape baru balik umah mil or kg sebelah suami.. sbb sblm nie dieorg pnh kate aku mcm2 so skg nie aku buat bodo jer.. kalau nk tolong buat keje aku tolong kalau x aku main2 ngan anak2 aku.. rase xnak mkn umah mil aku ajak laki aku makan luar.. sbb kita nie buat baik cmne la kalu dah cop orang luar still xsama ngan dieorg.. dulu2 ngadu jgk ngan laki tp skg aku buat ati kering jer..

Yg paling kelakar masa aku ada masalah ngan laki aku..laki aku kantoi ada skandal pandai nasihat aku mcm2 bukan nk nasihatkn anak laki die nak menangkan anak die lagi adala..biasela lelaki pangai mcm tue la..laki bole kawen lebih la.. nak jadik citer xlama pastu anak pompuan die plak kene laki die kantoi ada pompuan lain pandai plk nk srh laki aku mrh biras la nk ceramahkn biras tuela sbb buat anak pompuan die sampai sanggup nak g sabah jumpa pompuan yg duk kacau2 tue..mase tue aku ketawa jer.. sekejap jer tuhan dah balas..pandai plak kene kt anak sendiri mengelabah bukan main.. Last edited by missmidnight on 12-12-2014 12:59 AM

Semua2 yg komplen kat dalam ni pasal mertua, korang patut jadi menantu mak aku. Mak aku menantu tu dia lebihkan dari anak sendiri. Kira sapa jadi menantu mak aku, untunglahhhhhhhhhh

Kata mak aku, anak orang tu. Kena jaga lebih. Korang tak pe anak mak. Nak putus ikut mana sangat.

Kalau abang aku ada isu ngan bini, sorganyaaaa kakak ipar aku. Mak aku akan smash abang aku cukup2. Nangislah ko di situ kena dengan mak.

Kakak2 ipar aku memang gang up dengan mak aku. Baik gossip, shopping dan segala aktiviti la.

Oh ya satu lagi mak aku baik ngan besan. Belum lagi aku dengar mak aku sentap ngan besan. Selalu gak kalau vacation besan2 ada sekali.

Aku harap dapat laa aku jadi cam mak aku bila jadi mak mertua nanti.

madeinborneo replied at 12-12-2014 06:38 AM
Semua2 yg komplen kat dalam ni pasal mertua, korang patut jadi menantu mak aku. Mak aku menantu tu d ...

wa... sama macm mak aku...

kalau aku kate suami tak hirau aku, dia suh sabar, suami sibuk bla..bla..bla...
bila dia tengok aku tak kisah pasal suami aku dia bising suh kaut nasi la, sedia air la, mcm2 la...
kalau aku kata aku merajuk kat suami, suami aku dia menangkan,

sampai la suami kate, nak merajuk? pergi la, nanti mak bukan nak layan awak pun... sampai hati

kalau aku pulak susah juga, hidup menumpang rumah mentua la katakan...

nak kate sentap, tak boleh juga, tapi mungkin lebih tak selesa sebab hak peribadi dicerobohi,
mak mentua aku suka masuk bilik ambik brang dia, dalam bilik ni ada satu almari simpan segala kain langsir dan ntah ape2...
for me, walaupun kami menumpng rumah mentua, dia perlu bagi space privacy untuk kami suami isteri... last2 aku jadi malas nak kemas bilik, ambik ko, bio la bersepah...

keduanya, mentua aku ni cerewet yang amat, aku ingt lagi msa first yr kawen , mak aku bg laksa... mak aku masak mmg akn kurngkan beberapa bhn atas faktor2 kesihtn.. mentua aku mkn, sepanjng2 mkn tu komplen tak cukup belacan... korng imjen rasa aku mcmne? bulan posa pula tu....

yang lain2 tu aku no komen la, sbb mgkin salah aku juga, mcm tak masak etc2, sbb kalau aku msak tak de pula nak makan, baik aku tak yah masak, plus sejak aku dengar komplen menyayaat hati tu, aku jadi twr hati nak masak pula...
dah tu, kalau aku buat kuih ke ape ke, msti komplen jgn buat slalu tak sihat la, manis la... hilang gaya aku, aku masak sup ala sihat dia komplen masak sup ntah ape2 , tapi sup dia bnyak minyak dia tak sedar ke?

lagi satu mentua aku ni jenis kuman seberang laut nampak, gajah depan mata tak nampak... dalam hal ni aku tak sentap, tapi hilang respek la pulak...

contoh yang nyata dan terng , dia dok mengata anak buah dia kawen tak de pakat2 dengan family ramai2, kawen dgn org tah sape2 tah, bercerai , mcm2 lagi la..
tak mcm kawen aku n suami, teratur dan mcm2 la yg baik...
last2 aku dapat tau sebelum aku kawen, adik dia dah kawen sembunyi2 , hanya dua tiga mkcik dia je tau, kawen ala2 kg.. sbb MIL tak suke pmpuan tu... tak tentu janda, tak tentu kerakyatan... kawin tak daftar, dapat anak ntah mcmana daftar, kisah dia kawen ni pun aku tau msa 1st year kawen dalam less thn 6month aku kawen gtu.... skrng dah cerai pulak, anak seorng....

pasal adik dia juga, pinjam motor, tipu husbnd kate jadi penjamin, rupanya2 pembeli, sangkut bayar, laki aku kene carik.. ingt dah settle, sbb dia kata nak settle, rupanya belum, baru ni melayang duit rm9k++, MIL tolong bayar, suami kata nt nak tolong cover balik... aku kate, tak payah nak byr bukn hutng suami, adik dia... biar adik dia bayar.... suami ni pun satu sbb sign je tak bace agreement, nasib masa tu kami blum kawen...

my FiL ok, je sbb ikut kata my MIL, tapi sebab baik sngt anak pijak kepala, kesian sungguh...

sekarng ni aku rasa sepupu suami tu dah hilag respek kat my MIL, sbb rahsia perkhwinan adik dia dah terbongkar, aku je tak tau bnda ni dah terbongkar kat semua pkcik n mkcik dia, dekat 3 bulan...

skrng ni mmg susah nak caye cakap MIL, sbb bnyak yg tak betul, bukn sbb dia nak tipu, tapi sbb nak cover rahsia dia, tapi nasib tak menyebelahi MIL sbb i have very good instinct (most of the time )

Aduii sedihnya bila baca coretan menantu-menantu dalam forum ni.

Harap-harap menantu dan bakal menantu tidak sentap dan benci mama

cat_miow replied at 3-3-2015 11:39 PM
kalau aku pulak susah juga, hidup menumpang rumah mentua la katakan...

nak kate sentap, tak boleh ...

ko dh lama ke duk umah mil?.kalo x nk sakit hati ngan layanan mertua ko pindah.even sebelah rumah pn xpe janji jgn serumah.
PIL ni kalo ank-beranak dia buruk camnepn tetaplah bagus.Kalo menantu baik camnepn tetap ada keburukan.
Kalo ko still kena serumah , ko buka hati sikit.benda2 yg x best tu kalo dgr buat bodoh je.buat mcm angin lalu.

amyza82 replied at 4-3-2015 12:08 PM
ko dh lama ke duk umah mil?.kalo x nk sakit hati ngan layanan mertua ko pindah.even sebelah rumah  ...

memang buat seperti angin lalu dah sekrng...

mslhnya suami pun dah mcm d brainwashed sejak kecil.... setiap kali saya ckap kat dia, stop la, jgn lagi nak mengata2 org, tengok adik beradik dorng sndiri perangai lebih kurang je.. suami pula asyik ulng bnda sama, nak kata apa yg dia kata tu betul...
mmg la betul sepupu dia kawen tnpa ada sepakat family , buat semua sndiri.. tapi biar la cakap sekali je, ni adeh... setiap kali pun akan ungkit bnda sama.. macam sebulan sekali pula...

point saya bg tau dia jgn mengata org tu bukn ape, satu kita cakap buruk kat orng, takut nt allah balas cash 10 kali gnda pula... risau betul

smallmama replied at 4-3-2015 10:12 AM
Aduii sedihnya bila baca coretan menantu-menantu dalam forum ni.

Harap-harap menantu dan bakal me ...

maaf la mama, bukan nak kate kite ni elok, tapi biasa la, bila dah berkahwin, akan ada situasi yg  kite tak biasa  dan jadi stress kat kita...
dah stress nak release kat sini je la,

sometimes saya suke juga baca hal2 kat FD ni, jadi pedoman,

bila baca ada mslah yg serupa, baru tahu bukan kite sorng je yg bermasalah begini, so release sikit la berat dalam fikiran kita..
kdng tu kesian, sebab ada mslah yg lagi teruk dari kita...

cat_miow replied at 4-3-2015 08:14 PM
maaf la mama, bukan nak kate kite ni elok, tapi biasa la, bila dah berkahwin, akan ada situasi yg  ...

Akak sudah ada dua menantu seorang menantu lelaki dan perempuan..dua-dua anak menantu tinggal berasingan walaupun rumah kami ada bilik untuk kedua-dua mereka dan duduk dekat dgn rumah akak. Akak kalau boleh cuba elakkan tinggal sama, maklumlah kata orang jauh bau wangi dekat bau busyuk...

Ini beza pulak dengan emak mentua, dia suruh anak menantu duduk dengan akak supaya senang boleh minta tolong apa-apa..bagi akak biar mereka duduk sendiri dan tahu tanggungjawab masing-masing bila dah kahwin.

smallmama replied at 5-3-2015 11:48 AM
Akak sudah ada dua menantu seorang menantu lelaki dan perempuan..dua-dua anak menantu tinggal bera ...

saya, kalau dapat, mmg nak duduk asing, tapi belum ada kemampuan...

betul, kalau dekat bau busuk, jauh baru bau bunga... mak ayah saya pun prefer kami dok asing, biar la sebelah rumah pun, yg penting dok asing...

suami pula masa saya mula2 utarakan hal ni tolak bulat2, langsung tak nak dok asing, slain masalah kemampuan bayar sewa/pnjaman rumah, ia risau atas alasan yang kurng munasabah sikit, sbb dia risau tak dapat selesa mcm kat rumah, tak da astro, wifi...

pada saya, kalau dah dok asing biar la hidup ikut kemampuan, kalau tak mamu ada sofa, jgn la ada sofa, kumpul duit perlahan2 beli kmudian, astro, wifi bukan satu keperluan, walaupun ia amat penting zaman sekarang (wifi) untuk tujuan komunikasi, tapi kalau dah tak mampu, tak kan nak diadakan juga...

pada saya kalau dok asing, boleh rncng perbelanjaan dan sbgainya, so esok, tak la terpinga2 nak buat bajet keluarga...

my MIL pula the other way, lebh suka kami dok dgn dia, plus my husbnd mg jenis anak mak sikit.. saya bukan ape, kalau serumah dgn ipar ni susah, nak jaga aurat mmg susah, yg saya sedih, masa 1st time saya bertudung dalam rumah , boleh suami saya cakap, 'kenapa dengan adik dia (lelaki) saya kene pakai tudung?' aduh, sedih betul saya, mak dia bekas guru tadika under JAWI, saya ingt dia ni tau la hukum hakam sikit tu pilih dia sbg bakal suami, tapi nampaknya, jauh panggan dari api, saya hanya harap, suami saya sudi2kn belajar tmbh ilmu agama....

Edited by Nham22 at 16-3-2015 11:21 PM

Aku pon ada masalah sentap dengan MIL..nape yerk..mak aku ok je..tapi MIL ni lain..sikit2 aku nak kene berleter.. Contoh pasal ganti puasa....MIL asal dpt bukak tajuk ganti puasa mesti nak bandingkan cara die muda2 dulu dgn aku or biras2 aku..masa muda die dulu ganti masa syawal..tapi aku ganti melewat2kan... MIL aku perangai die suka bandingkan cara diri die dulu dan sekarang dgn cara aku or biras2... Pasal makanla...pasal agamala..pasal didik anakla...pasal cara bercakap dengan suamila...pasal kebersihan rumah..pasal kerje rumahla...semue kalau boleh die nak bandingkan dengan cara die dulu..die dulu macam ni...buat mcm ni..tak pernah buat mcm tu..kene buat mcm tu..ishhh..aku ni tebalkan muka ja hadap MIL membebel.. Ayat die mesti.. "Mak dulu....mak dulu....mak dulu..."

wat pe nk pening kepala sentap ngan mil.. bukan dok serumah pun kan.. kadang2 ja jumpa kan..

bila dia ngata tu, masuk kiri keluar kanan sudah.... x payah amik hati sgt... hati pun x sakit...