CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 20434|Reply: 122

Topic Closed

Edited by limesherbet at 30-11-2016 03:43 PM

................

Rate

1

Aku x tau ler prosedur dia cane cuma aku nak share masa kat U dlu pensyarah aku umur dalam 37 ler... cantek dan dah mantap ekonomi tapi belum kawin... dia ada bela anak angkat lelaki.... bela dr baby lg. Masa tu dah 3 tahun la usia anak dia tu. .. dia suka citer pasal keletah anak dia kat kitaorang dan kitaorang pun happy mendengarnya....

dari wajah dan mata dia aku tau dia happy wp belum berumahtangga. ... klu tt nak amik anak angkat ok je aku rasa as long as tt boleh pikul tanggung jawab tu....

Last edited by Syumaimah on 31-3-2014 10:12 PM

tk payah la amik baby angkat....besar tanggungjawab dia...

Hi lime.

Nak jwb yg no 3 je. Yg lain x reti.

early dis year, i had a talk with my male colleagues about dis issue. Iols terkejut sbb diorang ckp, pd diorang la kan, kalau pompuan muda ambil anak angkat, mereka berpandangan tu anak hasil perzinaan perempuan tu sendiri.
pelik kan.
For me yg muda tu if under 30s. Tapi diorang ckp, selagi x putus haid (read: nampak bekerepot), diorang ttp buruk sangka.
Tp tu pndgn diorang berdua. As for me, ok je ambil anak angkat, kalau dah hari2 org jumpa kita kurus je, xder isu la kot..

Syumaimah posted on 31-3-2014 08:56 PM
Aku x tau ler prosedur dia cane cuma aku nak share masa kat U dlu pensyarah aku umur dekat 30 ler... ...

bestnya dengar experience die tu. i'm sure she's really happy. die mmg sampai skarang tak kawin ke & mmg takmo kawin ke?

theotherfriend posted on 31-3-2014 09:04 PM
Hi lime.

Nak jwb yg no 3 je. Yg lain x reti.

erk mreka fikir macamtu? wow tak terfikir pun org akan fikir anak luar nikah. thanks sebab share. hmm takpela rasa masa tgh mencari2 tu warwarkan kat semua kenalan yg kita nak adopt anak hehe takdela mreka terkejut tetiba kita ade anak ye tak. org lain still akan cakap kan... tapi yg penting kita happy, &family friends tau the truth.

Follow Us
pakwetizzaqyah posted on 31-3-2014 08:56 PM
tk payah la amik baby angkat....besar tanggungjawab dia...

iyer i setuju mmg besar tanggungjwb... tapi dari sudut lain membahagiakan, blh jadi peneman, tambah seri dlm hidup anak kndung pun besar tanggungjawab kan

limesherbet posted on 31-3-2014 09:35 PM
iyer i setuju mmg besar tanggungjwb... tapi dari sudut lain membahagiakan, blh jadi peneman, tamba ...

anak kandung paling tidak anak sndiri...anak angkat ni takut uols sndiri yang ada perasaan.."aah mampus lah...ko bukan anak aku" kalau ada future event yg repulsive... lagipun tkkan la takde jantan nak kat u buat isteri??? lahirkanlah anak sndiri...lagi bahagia...teman tidur ada...teman manja ada....teman MAIN ada..dah ada anak nanti..jadi teman bermain dan memanja pulak ada

limesherbet posted on 31-3-2014 09:23 PM
bestnya dengar experience die tu. i'm sure she's really happy. die mmg sampai skarang  ...

Yap... di mata n wajah dia nampak dia happy dgn life dia.... aku grad tahun 2010 dan masa tu dia tak kawin lagi dan 2011 aku kontek dia pun dia tak kawin lg...

skang x tau la dah kawin ke belum tapi tengok cara dia masa aku study dlu dia macam tak nak kawin jer.... mungkin la kot...

dia penah kecewa dlu pastu dia macam tak terbuka hati dah... dia tak citer banyak la... just hint hint je.. bukan busy body tapi sebab dia baik sgt, cantek dan educated. .. dia pun tak kisah nak share sket sket dgn kami yg agak rapat dgn dia...

tapi aku harap dia happy sentiasa... rindu kat pensyarah aku tuh...

limesherbet posted on 31-3-2014 09:30 PM
erk mreka fikir macamtu? wow tak terfikir pun org akan fikir anak luar nikah. thanks sebab share.  ...

Tak kan ler anak luar nikah kot sbb tak nampak pun peknen kan...

Tt jgn fikir apa yg laki lain fikir..hidup ni singkat utk fikir yg bukan2 shj tp penuhi keinginan tu kalau ada DUIT..duit penting...leh hired maid ...leh beli susu pampers ...

Rate

1

aku nak jawab no 4 jer....

Jawapan aku NO....

Letak ckp2 org aside, be it negative or positive...

One thing for sure, bela anak is not easy.....berat tanggungjawab....bukan stakat kasi makan pakai tempat tinggal jer....its more than that....masa kecik senang lah....baby comel, sapa tak suka kan, stakat kasi susu, tukar pampers, sapa pun bole.....tapi jgn lupa lagi membesar, lagi berat tanggungjawab....kena fikir education dia, kena fikir masalah2 dia semasa membesar, terutama dari segi emosi....until dia habis belajar dan pandai cari makan sendiri....kecik masalah lain, dah besar masalah lain....its a never ending responsibility.....until dia bole berdikari....tu pun belum tentu lagi....ada jer yg dah beranak pinak masih harap mak bapa lagi....

let say ko amik anak angkat lelaki....sampai masa dia kena gi sembahyang jumaat kat masjid, who is goin to teach him how to sembahyang jumaat, how to behave lam masjid, how to react bila tabung masjid smp depan dia....u will need a man to teach him....yeah sure, bole belajar kat sekolah but then tak sama mcm seorg lelaki, seorg bapa yg ajar....sama gak time bersunat nanti....lelaki lebih memahami lelaki....and how are u goin to deal with his emotional needs, like question....kenapa org ada bapa dia takde.....how he feels bila tgk kawan2 ada mak bapa, dan dia cuma ada mak jer....there's a time when a child need a mother, and a time they need their father.....

Bagi aku bela anak perlukan 2 org.....mak & bapa....org bercerai lain, walaupun dah cerai...budak tu tetap ada bapa dan mak....sure ramai jer single parent....but cuba ko peratikan perbezaan antara org yg dibela oleh kedua2 ibu bapa dan org yg dibela oleh single parent....sgt berbeza...

Last edited by midori888 on 31-3-2014 10:32 PM

Rate

1

kalu nak sgt ada anak, aku suggest ko tolong jaga anak buah sekali skala....time cuti skolah, angkut diorg dtg umah ko, ko jaga diorg....charity begins at home gitu....

Bela anak bukan semudah 1,2,3. Besok dia dah besar lagi banyak tanggungjawab.

TT ada pengalaman tak menjaga atau membesarkan bayi? Ianya tak semudah yang disangka. Sy bukan nak lemahkan semangat TT, but anak is everything. Having a baby will change your world drastically. You have to be prepared to sacrifice everything in your life. That's why we need a partner that we can rely on.

The bigger the child be, the bigger the responsibility you have to bear. It is a lifetime journey.

Like what has been said by one of our friends above, how should you answer all the questions?

Life is what happens along the way. If you are ready, then go for it TT

Rate

1

my adorable

Syumaimah posted on 31-3-2014 10:10 PM
Tak kan ler anak luar nikah kot sbb tak nampak pun peknen kan...

Tak taula Syu, tu pandangan 2 org my male colleague. Both pun bukan jenis cakap merapu, so i guess diorang berdua ni bg pndgn jujur la...
Masa tu there were only 3 of us.

bila iols kasi tau kat kwn2 pompuan, pndgn diorang samala dgn syu.
dah x penah nmpk gemuks, bila pulak peknen,.

Siapa nak ambil anak angkat boleh pm akak,

company akak ada buat charity untuk beberapa rumah anak yatim.

jadi kalau serius nak buat anak angkat dan sudi berkongsi kebahagiaan kepada mereka yang memerlukan amat di alu alukan.

hukum islam :
1) ibu susuan yang menyusu anak angkat adalah sah di sisi islam- anak tersebut sah taraf kepada ibu susan sama dengan ibu yang melahirkan dengan syarat anak tersebut menyusu bawah umur 2 tahun ( sebelum mumayiz)

2) ibu angkat yang ambil anak angkat tanpa susan - hukum atau hubugan mereka antara si ibu dan si anak adalah sama si ibu, dan si ayah perlu jaga batas pergaulan.

dalam islam ada konsep ibu susuan, belum ada konsep anak angkat.

sebab seingat saya, rasulullah s.a.w. pernah menamakan sahabat bin kepada baginda, tetapi telah turun ayat alquran larangan me binkan lelaki selain ayah kecuali nama abdullah.

sebaiknya anak angkat di ambl lelaki, kerana apabila membesar, proses urusan nikah? menjadi rumit.

Rate

1

daitechgroup posted on 31-3-2014 11:14 PM
Siapa nak ambil anak angkat boleh pm akak,

company akak ada buat charity untuk beberapa rumah an ...

Kalau ada anak  pm I yah.. tapi x mo indian... thank you
Last edited by mrsLucky on 1-4-2014 01:47 PM

mrsLucky posted on 31-3-2014 11:47 PM
Kalau ada anak non muslim pm I yah.. tapi x mo indian... thank you
nk umur brape?

ada 3 orang.

tapi tiada susur galur keluarga.

muka mix blood chinese. dan mungkin cina.

daitechgroup posted on 31-3-2014 11:56 PM
nk umur brape?

ada 3 orang.

Betul ke ni?

Kalau Mira nk adopt boleh x?