CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: theflash

Dari Mata Kurator Muzium-oleh the flash---updte page 1

thread ni best laaaaaaa....sila sambung lagiiii....flash hang jgn buat lupa plakkk.....

MUZIUM  sri menanti tu seram jugak... kawan di cabar dek penjaga kat tingkat dua suh gi duduk kat katil raja tu... maa balik ada benda ikut.. bau kemenyan kuat.. org kata muzium tu kuat daulatnya... brg2 memang sallu beralih.. penjaga citer.. petang leh nampak cam lembaga atas katil...

Manja pernah ke muzium pasir salak, perak. Ekoran dari projek bahagian yang melibatkan sejarah penglipur lara perak..Pawang Ana.  Ketika di muzium..adalah seorang pegawai curator lelaki..nama dah lupa, dalam lingkungan usia  30-an.
Beliau menemani kami sepanjang melewati muzium tersebut dan dipelawanya utk kami melihat pula muzium keris yang terletak dibhg bawah. Di muzium keris banyak maklumat yang dikongsikan termasuk perihal perangai dan tabiat pengujung muzium keris. Ada yg dtg nak buat solat sunat lah dlm muzium tu..ada yang berdiri bertafakur..ada yang menekapkan telapak tangan pada cermin kaca yang menyimpan keris-keris. Menurut beliau..perbuatan mereka itu adalah kerana hendak menyeru isi yg berada dlm keris tertentu. Sememangnya keris keris yg disimpan dlm muzium itu ada antaranya yg diserahkan oleh orang tertentu dan ada juga yang ditemui.

Penjagaan keris keris tersebut hanyalah dengan memandikan atau mencuci  menggunakan sejenis kimikal yang bertujuan utk membuang karat dari terus menebal pada lok-lok..or batang keris. Tak der penggunaan asap kemenyan sepanjang beliau bertugas di situ.

Tidak dinafikan juga..ada pada ketikanya pada waktu malam pengawal mendapati alat kawalan kecemasan akan mengeluarkan tanda amaran akibat suhu yang tinggi yang dikesan berada di ruang pameran keris. Apabila pengawal bergegas ke  ruang tersebut ternyata tidak ada sebarang kebakaran atau kehadiran manusia lain disitu. bagi mereka..itulah adalah gangguan dari isi keris tersebut. Keris yang diserahkan kepada mazium sama ada secara sukarela atau bayaran...sesetengahnya isi keris bleum dibuang..ada juga lah yg telah kosong.

Beliau juga memberitahu, keris yang banyak karatnya..adalah keris yg banyak makan darah or dlm kata lain banyak membunuh manusia. Keris yang berlubang ditengah tengah btg keris ..biasanya keris itu dicari untuk menarik duit. Last edited by manja377 on 24-4-2014 01:27 PM

kesian aku tk penah pi muzium negara..
dlu2 mse sek rendah penah pi muzium kat jhr ni jek..
mse tu mmg menakutkan la.. lebih2 lg bile tgk pic2 yg kat dinding tu... rase mcm mata tu gerak2 jek pandang kita....nmpk sgt byk tgk citer omputih....)

klu dlu kat muzium jhr ni ade certain area diorg tutup, tk leh msk..
so just tgk dr kejauhan je ler...
rugi2..

manja377 posted on 24-4-2014 01:23 PM
Manja pernah ke muzium pasir salak, perak. Ekoran dari projek bahagian yang melibatkan sejarah pengl ...

btul tu. lagi banyak makan darah, lagi berkaratlah senjata tu. tu yg kene mandi limau utk buang karat2 tu. ni dr pembacaan aku je la. keris yg aku penah ada, cuma replika keris je ms melawat muzium mana ntah. dah hilang pulak xtau mana perginya.

Follow Us
fifie_olin posted on 21-4-2014 02:37 PM
last year aku gi melaka...mmg pegi la muzium kapal n muzium melaka serupa rmh  tu...
byk gak gmbr y ...

baca komen ko, lelaju aku g belek album pesbuk. ada lagi gambo patung2. dr muzium kapal smpila ke muzium tldm tu.
anak aku suke kalo masuk muzium ni. wlupun dia jenis nampak mcm anak kaka twins, tp dah abeh kuar dr sesuatu tmpt baru dia cite kalo nampak benda bebukan.

tp mmg tremang2 jugakla bulus2 bila nengok patung2 tu. yg part cara hidup, ada patung2 laki ppuan org kampung buat keje nelayan ke apa ntah. yela, patung tu sempurna kot. tu yg senang benda2 mnumpang. x mcm patung2 kat pasaraya, smua dah dicacatkan utk elakkan benda2 x diingini berlaku. wallahua'lam.

muzium negara skrg ada pameran apa? ada lg ke patung2 main gamelan kat balairong tu?
tingin jugak nak pegi bawak anak2, tp aku ada baby kecik blm setahun + aku tgh peknen, seram pulak. biasa time aku peknen je, mata ni jd tajam lenmcm.

fifie_olin posted on 24-4-2014 08:07 AM
yg kat balairung tu cam real jek kan..
memasing ngadap sultan..
aku kagum la...

memule nk masuk muzium pun, dh ade hulubalang yg menunggu
seriau jugak tenung patung2 tu
dgn rambutnye yg panjang lgi

penah naik tingkat atas, bilik tidur sultan kot
tgok staf muzium xde berkeliaran
aku pun masuk la tmpat yg die x bagi masuk tu
amik gmbo tepi birai katil sultan
tetibe ade staf naik tangga usha kiteorg
gamaknye ade cctv kot

skrg otw ke joho.nk berjumpa dengan pakcik yg jaga muzium bugis kat pontian tu dia sndri yang kumpul barang2 utk dipamerkan. huhuh

then td br dpt crrite dr muzium kenangan dkt tepi istana kuala kangsar tu.
pasal cite jelmaan sultan ######## yang selalu kelihatan di  sekitar kawasan muzium

niceghost2005 posted on 22-4-2014 10:23 AM
Oghang yg ada 'keistimewaan' utk nampak benda benda ini, harus menambah ilmu utk menjadi dia lebey ...

yaa..betul....bijak cara niceghost bagi nasihat....dan ilah akui inilah cara paling terbaik

twins posted on 22-4-2014 10:41 AM
entah la flash... kaka twins pun tak tau... tp nasib baik dia boleh tahan perasaan takut dia... cu ...

salam twin..

boleh ditutup terus...sebab kalau tak kuat jasmani dan rohani ..boleh memberi kesan kesihatan tubuh badan...

theflash posted on 24-4-2014 03:48 PM
skrg otw ke joho.nk berjumpa dengan pakcik yg jaga muzium bugis kat pontian tu dia sndri yang kumpul ...

hmm bagus nanti cecepat hapdet citer ek

sudah banyak update....terbaik
@ilahkhatibrani...best benang akak..bila nak buat yang baru...

bile bc cite korg ni teringat sy kt ank sy yg sulong.. 2 tahun lepas ade g muzium kt kuching.. ntah ape kename die, x ingat dah.. masa masuk kt bangunan first tu anak ok jer... layan tgk brg2 dlm tu.. seronok gak la dpt tgk brg2 sejarah.. bila masuk kt bangunan berikutnya tetiba ank ni xmau masuk.. beriya-iya nangis.. takut katanya.. dalam tu ada banyak patung yang kaler hitam tu.. sy kata la kt die tak yah la takut sebab sy ade.. adik sy yg ms tu ikut pn kata die boleh dukung kalau die takut.. tp die beriya-iya tak nak masuk.. last-last kitorang pn kuar je terus.. malas dgr die nangis..

mgkn ke die nmpk something? sy pn xtau.. dan sy xpernah terfikir pn sampai la sy baca pengalaman2 kt sini membuatkan sy teringat semula kisah 2 tahun lalu..

kikuri posted on 24-4-2014 11:57 AM
tadi baru je borak2 ngan member opis pasal muzium sebab cita anak aku dok momok...momok dalam muzium ...

Muzium Pekan masa kecik2 saya biasa pegi...asal cuti sekolah balik kg itula tpt saya & sepupu2 pegi...taktau knp suka sgt gi muzium...mgkin sbb tu je tpt menarik yg ada kt Pekan masa tu...pastu suka jgk pegi library blkg muzium tu...
sepjg kitaorg ke sana takde ape2 yg pelik...tp tak dinafikan bilik pameran baju2 Sultan Abu Bakar mmg gelap & suram...tp suka tgk baju2 dia...mmg tinggi besar la kan Almarhum ni...
pastu muzium ada buat new wing...berkesempatan sekali je pegi lawat new wing ni masa usia remaja...pastu muzium tutup kena renovate...skrg dah tua bangka dah tak penah pegi dah sejak dah renovate ni....ingat lain kali balik Pekan nak singgah jgkla...tgk ape brg2 terbaru...

Muzium Sg Lembing & terowong bijih timah pun dah pegi...biasa gak takde ape yg pelik...cuma ada pengunjung terkejut dgn abah saya...abah saya duduk diam2 dlm tren sbb dia mls nak panjat tangga pegi ke terowong atas...so dia tunggu kitaorg kat bwh...pengunjung tu terperanjat bila abah saya bergerak...sbb mula2 dia ingatkan abah saya tu patung...hahaha...

forselab posted on 25-4-2014 02:29 PM
Muzium Pekan masa kecik2 saya biasa pegi...asal cuti sekolah balik kg itula tpt saya & sepupu2 peg ...

saya pon tak jejak kaki lagi ke muzium pekan tu....tataw la ape ade dalam..tp member2 cerita banyak koleksi pakaian diraja....tp smlm anak bos saya cakap baju2 arwah permaisuri dah tak letak situ...dah dibawak ke mana tah...sebab kena makan anai2...dulu..dah lama ade ex opismate cerita jugak pasal muzium ni tp dah lupa apa cerita dia....cerita tu sebelum muzium tu kena renovate lagik....

kikuri posted on 25-4-2014 02:53 PM
saya pon tak jejak kaki lagi ke muzium pekan tu....tataw la ape ade dalam..tp member2 cerita banya ...

tak silap saya yg new wing tu la pameran baju2 Almarhum Tg Ampuan...cuma sempat tgk sekali je...ape2 citer pelik tak penah dengar plak...almaklum la..balik kg sekali sekala...
hmm...baru teringat maksu saya penah keja sekejap di muzium ni...nanti saya tanye dia kot ada ape2 citer pelik...

MACAM MACAM LA NI....

Yg citer Detik 12 Malam minggu lps...mencicit si Azmi lari...mula2 xphm jgk knp dia lari...pastu dia ckp patung tu bergerak...sy pun perati betul2...xnampak ape2 pun cuma perasan sekilas kepala patung tu mcm beralih skit...rupa2nye mmg itu yg Azmi maksudkn....huhu...