CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ajinomotonosuga

Contoh perlembagaan 'penjajah' yang bertentangan syariatNYA

Originally posted by 8tuk at 2003-12-28 11:26 PM:
huh huh.. camar.. aku tak pandai sangat pasai law ni... nak ikut boleh.. tapi tu lah.. nak jugak tau.. apa yang puak2 pas ni nak sebenaqnya.. depa kata itu salah.. tapi tak bagi penyelesaian... mac ...

satu lagi 8tuk kalau nak pastikan takda orang Islam yg terlibat dengan judi buat saja satu peruntukan undang2 kat mana2 melarang syarikat yg terlibat dengan judi (walaupun hanya salah satu drp kegiatannya) mengambil staf orang2 Islam atau menghalang orang islam bekerja di dalamnya... contoh Genting bhd. Kalau langgar kena hukum.

Atau akta syarikat dipinda mengharamkan orang islam sebagai pengarah syarikat yg terlibat dengan judi... kalau ada reject awal2 atau sapa langgar hukum mereka.

Yang aku nampaklah... (sebab penyokkong pas kat sini tak nampak... yg dia nampak perlembagaan itu kapir hehehe walaupun takda kaitan punnnnn)

Originally posted by Camar at 2003-12-28 11:29 PM:
Kes bunuh sekarang inipun kena hukum bunuh gak... cuma takda unsur qisas.
kalau nak buat seperti peruntukan hudud adakah perlembagaan menghalang kalau ia dijadikan undang2 persekutuan (bukan undan ...

OK Camar. mari kita tengok kes bunuh.

Bagaimana dgn kes pembunuhan Datuk Taha, ikut syariat Islam adakah pembunuhnya Datuk Mokhtar Hashim patut terlepas begitu saja? Yang Dipertuan Agong (kini Majlis Raja-Raja) sebagai tribunal rayuan tertinggi, boleh mengampunkan kesalahan membunuh yg dilakukan oleh Datuk Mokhtar Hashim terhadap Datuk Taha. Adakah ini memenuhi syariat Islam? Dalam undang-undang sekular, keluarga mangsa tidak ada hak untuk memberi pengampunan, sebaliknya hak tersebut telah diberi kepada pihak yg tidak layak terhadap hak pengampunan tersebut. So adakah perlembagaan memberi hak tersebut kepada keluarga mangsa mengikut apa yg diperintahkan oleh syariat Islam?

Originally posted by adnancarut at 2003-12-28 11:55 PM:
OK Camar. mari kita tengok kes bunuh.

Bagaimana dgn kes pembunuhan Datuk Taha, ikut syariat Islam adakah pembunuhnya Datuk Mokhtar Hashim patut terlepas begitu saja? Yang Dipertuan Agong (kini M ...

nan,
sebenarnya apa isu yg kita nak cakap di sini?
isu undang2 sedia ada atau perlembagaan tak membenarkan pelaksanaan syariah?

Kalau ikut undang2 bunuh sedia ada memang takda peruntukan qisas. Aku dah sebut di atas. Tapi nan kalau kita nak buat supaya ia berbentuk qisas maka menda tu tak di halang oleh perlembagaan pun... pinda saja undang2 sedia ada guna undi majoriti mudah di parlimen... Oleh kerana kerajaan BN sekarang atas alasan dia sendiri tak mahu memindanya sedemikian maka tanggungjawab itu terpulang pada Paslah... so mintak rakyat undi dia supaya bila menang dia boleh buat. It is as simple as that... ini sebenarnya soal politik saja. Perlembagaan perlu bagi memastikan perjalanan sesebuah kerajaan itu terjaga dalam semua segi termasuk cara undang2 dibuat, disahkan dan dilaksanakan. Itu konsep constitutionalisme... bukan macam kuasa penuh khalifah atau presiden... pakai dikri dia jer dah jadi undang2.

So nan... adakah perlembagaan menghalang pelaksanaan syariah atau tidak?

Perlembagaan bukan penghalang pelaksanaan syariah.. yg menghalang adalah rakyat sendiri sebab rakyat yg mengundi pemerintah. Itu konsep demokrasi.

Originally posted by Camar at 2003-12-29 12:27 AM:
nan,
sebenarnya apa isu yg kita nak cakap di sini?
isu undang2 sedia ada atau perlembagaan tak membenarkan pelaksanaan syariah?

Kalau ikut undang2 bunuh sedia ada memang takda peruntukan qisas ...

Kes pembunuhan Datuk Taha yg aku sebut tu dirujuk kepada Perlembagaan utk melepaskan pembunuhnya melalui tribunal rayuan tertinggi iaitu Yang diPertuang Agong (sekarang Majlis Raja-raja). Kuasa Pengampunan Majlis Raja-Raja disebut di dalam Perlembagaan camar. Jangan camar cuba nafikan hakikat ini. Kaum keluarga mangsa bunuh tidak mendapat hak itu.

Camar kata jangan alih tiang gol, sekarang macammana pula? Kenapa nak alih tiang gol? Kalau nak ikut cerita perlembagaan boleh dipinda, perlembagaan negara kapir pun boleh dipinda. Kalau macam tu semua perlembagaan negara kafir pun pun Camar anggap perlembagaan negara Islam. Begitukah Camar? Kerana itu tatkala PAS membentangkan DNI menyebut bahawa ada bahagian2 Perlembagaan yg perlu dipinda supaya selari dengan kehendak syariat. Dlm hal ini bolehkah Camar bersetuju dengan aku bahawa ada beberapa bahagian dlm perlembagaan perlu dipinda supaya selari dengan syariat agama?

Bukan semua perkara dlm perlembagaan itu bercanggah dgn syariat Islam. Yg mana tidak bercanggah, dan bolehlah dikekalkan. Cuma sebahagian sahaja yg perlu diubah atau dipinda kerana bercanggah dgn syariah, spt perkara 42 (berkenaan kuasa memberi pengampunan), perkara 123 (berkenaan syarat kelayakan hakim terutama dlm kes yg melibatkan hukum Islam yg dinaskan dlm al-Quran dan sunnah), perkara 145 fasal 3 (kuasa peguam negara yg terlampau luas), perkara 183 (kekebalan drp prosiding undang2 melainkan dgn izin peguam negara) dan , perkara 75 (percanggahan undang2 negeri dgn undang2 persekutuan, - boleh menghalang pelaksanaan enakmen undang2 syariah yg digubal oleh kerajaan negeri).

So Camar, perlembagaan perlu dipinda atau tidak supaya selari dgn kehendak syariat Islam?  Kalau tak dipinda bagaimana contoh-contoh yg aku sebutkan itu hendak dilaksanakan?

racerX This user has been deleted
Originally posted by KuntaKinte at 27-12-2003 17:54:
Jadi kalau ada yang bertentangan dengan al-quran pindahlah perlembagaan tu bukannya ambik al-quran jadi perlembagaan. kalau ambil al-quran jadi perlembagaan maka timbul pula masalah mazhab. Bila masalah nak selesai?

Yang ni aku setuju dengan engkau. Quran tu sempurna, tapi manusia yang mentafsirnya tu tak sempurna. Jadi kalau taruk Quran sebagai perlembagaan pun, aku tak confident perlembagaan tu akan jadi sempurna, sebab ia masih terletak dalam satu sistem yang direka manusia. Mana ada manusia boleh kata tafsir dia aje yang betul? Kalau dia kata begitu, maknanya dia boleh baca pemikiran Allah?

Prinsip Quran tu patut dijadikan sebagai rujukan. Untuk kita check tengok: apa dia prinsip yang Allah nak kita usahakan, apa yang Allah nak kita buat, apa yang Dia nak kita tinggalkan. Kalau dalam perlembagaan Malaysia yang sedia ada dah wujud prinsip-prinsip tu (contoh: orang mencuri dihukum dan masyarakat diselamatkan daripada bahaya seterusnya daripada si-pencuri tu tadi), maka pada aku perlembagaan tu dah cukup syarat. Kalau ada yang tak betul, maka perbetulkan ajelah apa yang dah ada tu.

Tapi bak kata engkau, ada orang tak puas hati selagi perlembagaan tu tak ditulis dalam bahasa Arab, supaya hanya orang tertentu je yang boleh monopoli pengetahuan dan kuasa memerintah.

Originally posted by adnancarut at 27-12-2003 18:05:
salah tak dari segi undang2 Malaysia orang Islam yg jadi BOD syarikat judi? or salah tak dari segi undang2 Malaysia jadi tokey pusat2 maksiat berlesen (yg halal dari segi undang2 tapi haram di sisi ...

Salah memang salah dari segi hukum, tapi bak kata Encik Aji, tak de sapa yang paksa dia jadi BOD: dia yang pilih sendiri. Allah kata dalam Quran, tak de orang yang akan mengusung dosa untuk orang lain - sendiri makan, sendiri tanggung. kalau engkau nak jalankan tanggungjawab supaya kat akhirat boleh jawab clear, bawaklah kutu tu gi mahkamah, macam yang Encik Aji kata tu.

Orang yang tak solat tu, salah ke tak salah dari segi syarak? salah. Tapi kalau dia tak solat maka kerajaan wajib gi rotan keting kaki dia? I don't think so. Sebab itu dah melanggar hak kebebasan dia berugama.

Follow Us
Originally posted by ajinomotonosuga at 27-12-2003 18:05:
tang sini kut contoh baik napa depa kata undang2 persekutuan melebihi syariah di mesia ni.

misal kata denankarut tak suke oang islam jadik bod magnum tuh even yang keje kat counter or tukang dre ...

Setuju, tapi pendapat aku ada terdapat kekurangan disini jadi wajarlah diperbaiki supaya lebih bersesuaian dengan syarak. Cuma yang aku tak setuju ialah, ada orang suruh buang habis terus perlembagaan ni, ganti baru. Yang akan jadi kucar-kacir dan cemas sebab perlembagaan dirombak dengan drastik tu, dia tak ambik kira.

Originally posted by racerX at 2003-12-29 09:24 AM:
Setuju, tapi pendapat aku ada terdapat kekurangan disini jadi wajarlah diperbaiki supaya lebih bersesuaian dengan syarak. Cuma yang aku tak setuju ialah, ada orang suruh buang habis terus perlembag ...

aku advice hang berhujahlah mcm Camar utk tajuk thread ni. Baru nampak bernas.

Originally posted by adnancarut at 27-12-2003 19:03:
hudud termasuk dlm syariat Islam tak Aji?

Ni yang aku tak berapa faham. Hudud tu apa? Dalam Quran ada sebut ke, hukum potong tangan, pancung kepala, rejam dengan batu, sebagai "hukum hudud"? Aku rasa "hudud" ni adalah sesuatu yang dibuat oleh ulama zaman dulu, iaitu hukuman yang bersesuaian dengan zaman dulu. Kalau zaman sekarang ada hukuman lain, tapi menepati apa yang hukuman "hudud" ni nak buat, maka itu dah bertepatan dengan hukum syarak.

Misalnya, orang merompak dan membunuh kata syariat kena bunuh juga. Dalam sistem perlembagaan sekarang tak gitu? Mungkin lah cara dia kena bunuh tu tak sama - gantung vs pancung kepala - tapi matlamatnya sama: orang tu dikeluarkan daripada sistem dan tidak lagi membahayakan keselamatan ummah.

Kalau nak ambik secara literal bab hukuman yang disyorkan dalam Quran tu, maka aku rasa parah lah orang yang berfikiran macam tu. Sebab banyak gak yang aku tengok benda dalam Quran tu yang spesifik pada masa tu aje. jadi mana perintah yang menyebut secara khusus "orang Arab" tak yahlah orang Melayu buat, tak gitu?

Sama jugak, ayat Quran kata, jangan ambik Yahudi Nasrani jadi kawan, jangan percaya mereka. Jadi kat India kita boleh buat fanatik Hindu jadi kawan le, tak gitu? Kat fanatik Hindu orang Muslim tak yah berhati-hati le, sebab tak de sebut dalam Quran pun pasal orang Hindu? Padahal kat India tu dah berapa ribu orang Islam mati kena bunuh dengan orang Hindu?

Originally posted by adnancarut at 29-12-2003 09:26:
aku advice hang berhujahlah mcm Camar utk tajuk thread ni. Baru nampak bernas.

Mmm. Dan so far hujah-hujah engkau tu semuanya bernas belaka.

Originally posted by Remy_3D at 28-12-2003 15:34:
Tumpang tanya, bagaimana kedudukan bangsa Melayu dan Islam dalam perlembagaan Malaysia?

Kalau orang Melayu gi bunuh orang Cina, yang orang Melayu tu kena jatuh hukum ke tak? Jadi banyak mana sebenarnya hak istimewa orang Melayu?

Originally posted by racerX at 2003-12-29 09:33 AM:
Kenapa engkau rasa tak boleh? Aku tak faham. Cuba explain sikit?

Boleh tak hudud & undang2 menurut syariat Islam dilaksanakan tanpa pinda perlembagaan?

Perkara 75 Perlembagaan:
"Bahawa jika mana-mana Undang-Undang Negeri tidak konsisten dengan Undang-Undang Persekutuan, Undang-Undang Persekutuan mengatasinya, dan Undang-Undang Negeri yang tidak konsisten, terbatal."

Originally posted by racerX at 2003-12-29 09:34 AM:
Mmm. Dan so far hujah-hujah engkau tu semuanya bernas belaka.

Hahahahaha

Sebenarnya  bila dimintak tunjukkan apa dia dalam Perlembagaan Persekutuan yang berlawan dengan syariah, kita perlulah tahu apa syariah itu dulu, bukan  pergertian 'syariah' itu dalam bahasa melayu sahaja!

Jangan nanti ada yang memberi contoh:

1. Perempuan dibenarkan menyertai sukan SEA tanpa memakai burka,
2.Gambar dibenarkan dalam rumah,
3.Orang boleh meninggalkan solat suka suka;

sebagai contoh Perlembagaan Persekutuan berlawan dengan syariat.....macam nankarut tuh!

Kalau macam tuh jangankan tiga contoh, anak sedara aku si Hameed yang darjah 3 tuh boleh bagi 3000 contoh.

Hahahahaha.....Intelek PAS.....hahaha

Originally posted by adnancarut at 29-12-2003 09:51:
Boleh tak hudud & undang2 menurut syariat Islam dilaksanakan tanpa pinda perlembagaan?

Perkara 75 Perlembagaan:
"Bahawa jika mana-mana Undang-Undang Negeri tidak konsisten dengan Undang-U ...

Hmm. Dia tak kata tak boleh pun? Jadi kenapa engkau masih rasa tak boleh? Setahu aku, sepanjang merdeka ni berapa puluh enakmen dah dipinda diubah, jadi tak de pun bukti kata tak leh pinda perlembagaan untuk suntik elemen hudud?

Bila PAS dapat majoriti Parlimen esok, pinda ajelah ikut suka hati nak pinda apa. Cuma kita harap jangan lak melatah kalau DAP kawan sekatil PAS pulak demand suruh taruk undang-undang Krisitian, Buddha dan Hindu sama. Pisau dua mata ni boleh makan dua belah, jangan kita buat tak tahu.

Bab ni si Camar dah explain panjang lebar, jadi aku tak yah komen sangatlah. Pakcik lawyer tu kata boleh, tapi syarat kena pinda pada tahap Persekutuan, bukan negeri. Nak pinda pada tahap Persekutuan pulak, mesti dapat sokongan majoriti, mesti ada mohor Encik Agung. Semua ni ada supaya ketenteraman terpelihara, jadi taklah tiap kali tukar kerajaan ada undang-undang baru.

Jadi kalau PAS nak taruk undang-undang hudud masuk dalam perlembagaan, tak de halangan, cuma engkau kena usaha dapatkan majoriti rakyat di Malaysia ni support engkau aje. Kan senang je kerja tu?

I mean, PAS kan berasa umat Malaysia sekarang dah bersedia untuk menerima undang-undang hudud, jadi tentulah ramai orang akan menyokong PAS dalam hal ni. Tapi itulah isunya bagi aku: tapak asas untuk kerajaan Islam tu naik belum disediakan lagi, dah nak terus berlari, macamana?

Let me be clear: setengah orang tak mahu hudud bukan sebab dia tak setuju dengan hudud tu sendiri, tapi sebab dia tak setuju dengan hudud tafsiran PAS. Itulah masalahnya bila ulama buat parti politik. kalau ulama tu pakat duduk kat luar, tak de memihak pada sesiapa melainkan Kebenaran kan lagi senang cerita?

Originally posted by racerX at 2003-12-29 10:11 AM:
Hmm. Dia tak kata tak boleh pun? Jadi kenapa engkau masih rasa tak boleh? Setahu aku, sepanjang merdeka ni berapa puluh enakmen dah dipinda diubah, jadi tak de pun bukti kata tak leh pinda perlemba ...

So anda kata hudud & undang2 menurut syariat Islam boleh dilaksanakan tanpa pinda perlembagaan? Let me quote yr statement "Dia tak kata tak boleh pun?"  Utk pengetahuan anda, Perlembagaan tetap perlu dipinda jika hudud & undang2 menurut syariat Islam hendak dilaksanakan kerana adanya beberapa perkara sekatan dlm Perlembagaan yg akan menghalang perlaksanaannya iaitu Perkara 42 (kuasa Majlis Raja2 memberi pengampunan), Perkara 123 (berkenaan syarat kelayakan hakim terutama dlm kes yg melibatkan hukum Islam yg dinaskan dlm al-Quran dan sunnah), perkara 145 fasal 3 (kuasa peguam negara yg terlampau luas) dan perkara 183 (kekebalan drpd prosiding undang2 melainkan dgn izin peguam negara).

So RacerX, perlembagaan yg ada sekarang ini perlu dipinda atau tidak utk melaksanakan hudud & undang2 menurut syariat Islam?

Kalau tak pinda perlembagaan yang ada, apa lagi cara lain nak bawak masuk undang-undang hudud? Buang Perlembagaan, ganti yang lain?

Kau tak terfikir ke, kalau kau buat gitu, kaum lain pun akan demand benda yang sama? Bagaimana kalau kaum lain tak mahu tunduk pada perlembagaan hudud yang baru tu? Nak buang negeri, hukum bunuh/penjara habis semua?

Kadang-kadang kita kena keluar dari diri, melayang naik atas, tengok benda dari perspektif yang lebih menyeluruh. Jangan ikut dari kita punya point of view aje, sebab takut nanti pisau dua mata tu makan tuan.

Originally posted by racerX at 2003-12-29 11:19 AM:
Kalau tak pinda perlembagaan yang ada, apa lagi cara lain nak bawak masuk undang-undang hudud? Buang Perlembagaan, ganti yang lain?

Kau tak terfikir ke, kalau kau buat gitu, kaum lain pun akan d ...

Itulah yg aku telah bagitahu dari awal dlm perbincangan aku dgn Camar & Aji. Iaitu ada beberapa perkara dlm Perlembagaan Malaysia yg menghalang perlaksanaan undang-undang menurut syariat Islam. To this point, you already agree bahawa perkara2 tersebut perlu dipinda utk membuang sekatan2 yg telah aku sebutkan. Itulah contoh-contoh yg telah aku bawakan bahawa Perlembagaan yg ada menghalang perlaksanaan syariat Islam. Bukan sekadar undang-undang Persekutuan, malah Perlembagaan itu sendiri ada sekatan terhadap perlaksanaan syariat Islam.

Hmm. Aku setuju bahawa ada beberapa perkara tentang perlembagaan yang ada sekarang ni perlu dipinda supaya lebih bertepatan dengan syariat. Namun aku tak setuju yang perlembagaan sekarang menghalang pelaksanaan undang-undang menurut syariat, sebab perlembagaan sekarang mengizinkan pindaan dibuat.

Kalaulah persoalannya ialah, "Perlembagaan Malaysia bercanggah dengan prinsip Islam" maka pada aku tak berapa tepat - mungkin sebahagian kecil boleh dibaiki, tapi tak perlu diganti seluruhnya. Kalau ada orang kata "Perlembagaan Malayia menghalang prinsip Islam" pun pada aku tak tepat, sebab perlembagaan ni boleh dipinda. Dan kalau ada orang kata "Perlembagaan Malaysia tidak Islamik", maka aku bertanya: kenapa tidak?

Originally posted by racerX at 2003-12-29 12:51 PM:
Hmm. Aku setuju bahawa ada beberapa perkara tentang perlembagaan yang ada sekarang ni perlu dipinda supaya lebih bertepatan dengan syariat. Namun aku tak setuju yang perlembagaan sekarang menghalan ...

Itulah yg disebut di dalam Dokumen Negara Islam yg dibentangkan baru2 ini. Dokumen Negara Islam (mukasurat 29) menyatakan kedaulatan negara boleh dicapai melalui keluhuran perlembagaan dan kedaulatan undang-undang selama mana ia tidak bercanggah dengan perintah Allah SWT.