CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3543|Reply: 12

Sepupu kuat memukul

Salam semua...
Saya nak mintak pendapat / tips...
Anak acu saya baru berumur dalam 3 / 4 tahun..
Saya faham budak2 seusia dengan dia kebanyakannya nakal , tapi sejak akhir - akhir ini dia ada satu tabiat iaitu suka pukul orang.
Tetiba aja , jumpa orang terus tendang dan sepak mana - mana anggota badan orang tu .
Memanglah budak2 pukulannya tak sakit , tapi kalau dipukul berulang kali , rasa berbirat jugak hati tambah2 yang kena pukul tu parents saya sendiri .
Tapi disebabkan dia masih kecil , parents saya cuma diam dan hanya cakap 'adik..tak baik buat macam tu..'
Saya nak marah lebih2 rasa takut sebab itu anak acu saya . Nak pukul , cubit lagilah rasa macam saya ni zalim pulak .
Tapi tak boleh tahan betul rasa marah dalam hati ini bila dia suka2 hati tendang ayah saya .

tampaq kiri kanan.. cakap nie pak aku lahanat yang ang dok sepak tampaq buat apa.. esok aku tengok tangan kaki ang naik kat pak aku lg.. aku tumbuk muka ang pecah idung.. (sambil cekak baju julang dia naik)..

inilah kesilapan parents. bila anak buat perangai macam tu, cuma cakap pelan2 je. kena bendung benda mcm ni dgn tegas. kalau tak, benda ni develop, dia jadi naik lemak, dah susah nak lentur balik. bila nampak dia buat benda tak betul, mesti kena tegur, hukum. jgn reward benda jahat. itu menggalakkan dia buat lagi dan lagi. reward benda baik saja.

Knowlee posted on 15-12-2014 08:37 AM
inilah kesilapan parents. bila anak buat perangai macam tu, cuma cakap pelan2 je. kena bendung benda ...

tak tahu nak buat apa sebab bukan anak kita..kalau anak kita , memang dah lama kena rotan .
ini anak mak cik sendiri ...memanglah budak tu kecik lagi , perempuan tapi saya fikir kalau dah kecik2 dah pandai penendang orang tak tentu pasal , nanti2 bila besar macam mana pulak.
hari tu adik lelaki saya kena tendang , mula2 dia biarkan sebab ingat..alah bebudak...
tapi lepas dia tendang , dia datang balik , kali ini bagi penampar pulak.
adik saya terus jentik tangan..
mak saya nampak , terus adik saya kena marah..
semalam dia pergi terajang ayah saya pulak.
rasa macam nak cubit2 ja budak tu.

24pieces posted on 15-12-2014 04:12 PM
tak tahu nak buat apa sebab bukan anak kita..kalau anak kita , memang dah lama kena rotan .
ini a ...

Eh, itu biadap sgt tu. Kecik2 dah dibiarkan mcm tu. Ni la susah, kalo ckp kat makcik kang, mesti sentap la, apa la. Sbb parents zaman sekarang ramai yg suka sentap bila kita tegur pasal anak dia. Maybe boleh suruh mak atau bapak ckpkan pada makcik. Ikut makcik tu belah mak atau bapak. Adik beradik tegur boleh diterima lagi la. Suruh ckp elok2 kata anak dia ni suka menendang org tak tentu hala. Kalo tak dibendung nnt dia jd biasa, dia buat kat org lain pulak. Kita oun taktau reaksi org lain camna. Buatnya dia tendang org baran, tak pasal2 kena lempang.

Saya cuma kasi suggestion saja la, sbb taktau perangai makcik anda mcmmana.

Ni salunyer IBU bapa yg ganas kt UMAH.. Maybe salu gaduh atau pukul anak2. Jd anak akn ikut

Follow Us
suka cita saya nasihatkan, jangan cakap lebih2 kat anak orang. anak kita belum tahu lagi.
bahaya mulut2 nie. kekadang tuhan balik kan ke arah kita.
semasa single or takde anak, mmg mulut kita lancang sgt.
"kalau anak aku, dah lama aku rotan" - yolahh tu.. potong jari 100x pun aku tak caya. tengok le nanti bila dapat anak kelak.
majoriti hampir 90% kes depan mata aku (anak2 buah aku la) jarang parents marah2 anak. nenek/atuknya lagi la.
AKU ajek (mak garang lagi nak mampus) akan marah anak.
laki aku cakap, "awak nie tak penah jadi budak ke? budak2 mmg le gitu"

kalau parents budak tu tak marah, parents awak pun buat dek, awak yang takde kena mengena buat tak tahu ajek. unless lah awak yang kena tendang, itu YES, awak boleh jentik kaki dia.

prinsip masyarakat sekarang :
1. budak2 tak boleh dimarahi - itu sifat semulajadi budak2.
2. mak yang selalu marah anak - itu mak tu takde sifat belas kasihan. pemarah ajek kejenya - bak kata MIL kat aku. serius aku mmg kena lah dgn MIL bila aku marah anak.marah mmg le ada sebab. ada ke orang marah takde sebab? itu orang gila boleh la.
3. marah budak mcm ala2 tak marah. cakap lembut2 - itu ajaran ikut sunnah nabi. (yelah kot- sbb aku tak de la alim sgt)

Last edited by Hana on 18-12-2014 10:58 AM

budak2 umur setahun lebih - senjatanya GIGI.
bergaduh rebutkan mainan - GIGIT mengGIGIT.

aku rasa, mmm.. normal ke budak mengigit orang lain tanpa dimarahi?
yekot.

what ever.

no no... i ada anak buah yg semua org takut nak tego sebab kalo tego, mak dia (my biras ) akan meroyan hentak2 kaki. kebetulan la pulak semua anak2 dia masa kecik memang annoying giler.

so kalau dengan sya... bila anaknye buat hal saya akan grab lengan dia kuat2 sambil jegil bijik mata. dua 3 kali sya buat dia tak kan berani dah buat hal if im around...

tapi nasibla bila dah besar2 ni semua anak2 dia behave... hehhehe

Knowlee replied at 16-12-2014 08:02 AM
Eh, itu biadap sgt tu. Kecik2 dah dibiarkan mcm tu. Ni la susah, kalo ckp kat makcik kang, mesti s ...

mak cik saya lembutttttt sangat orangnya...
tak pernah nak marah2...
cakap pun elok2 aja..kalau dia nampak anak dia ni buat hal...dia cuma tegur adik jangan..
saya pun tak beranilah nak buat lelebih sebab anak orang..
tapi sakit hati tu ada sebab yang dia memukul tu mak bapak kita...

24pieces replied at 31-12-2014 10:07 PM
mak cik saya lembutttttt sangat orangnya...
tak pernah nak marah2...
cakap pun elok2 aja..kalau  ...

Ah, agak susah di situ, kalo makcik pun dah tegur anak mcm taknak tegur je. Tegas kena ada la. I am sorry for your parents la.

Hana replied at 18-12-2014 10:53 AM
suka cita saya nasihatkan, jangan cakap lebih2 kat anak orang. anak kita belum tahu lagi.
bahaya mu ...

Allah kak..bukannya nak mengata...balik2 pun yang itu sepupu saya jugak...
dah saya anggap macam adik sendiri dah pun..
saya sendiri pun berhingus lagi..tak tahu macam mana nak handle budak2 kecik..tu yang mintak pandangan ibu2 dekat sini..
memanglah bukan saya yang ditendang..dan harap2 janganlah dia berani nak tendang saya..
tapi yelah...rasa kesian dekat mak bapak saya sebab diaorang yang jadi mangsa..
orang tua kalau dengan budak2 selalunya lembut hati..akan cakap tak apa..tak apa..budak kecik lagi..
tapi saya yang sebagai anak ni..mestilah rasa tak best bila mak bapak mengadu kekadang rasa sakit sebab kena pukul / tendang..
bila saya suruh tegur ...saya pulak yang kena marah balik..

Saya pon ada masalah sama la.tapi ni anak buah saya.suka sngt pukul anak saya.mereka sebaya dua2 pompuan.pantang nmpak anak saya mesti di tarik rambut,di ketuk kepala,dicubit.anak saya ni jenis lembut.geram betul kdang sabar je la.mak ayahnye pon jenuh marah tapi baby kan bukan paham pon.sampai lebam2 anak saya digigit.2 3 kali ditolk smpai pecah bibir.