CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2295|Reply: 5

Bagaimana anda bagi sama rata perhatian pada anak2 yang ramai ?

As-Salam warga ibubapa.

Saya berminat nak tau, macamana para ibubapa kat sini jaga, bagi perhatian & kasih sayang kat anak ? tambah2 kalau anak ramai. adakah anda bahagi perhatian & kasih sayang dengan secukupnya & sama rata ? atau anda akan lebihkan mana2 di antara anak2 sama ada si sulung, si tengah atau si bongsu ? kenapa ? bagaimana anda menanganinya ?

TQ kalau sudi berkongsi.

me ader 4.....tapi kalu me soh along buang sampah,angah akan jadik assistant..dlm rumah ader 3 tong smph, pepandai la bagi2....kalu soh angah sidai kain(angah lebih pandai sidai, terbalikkan pastu siap kibas lagik),along jadik pembantu, camtu gak kalau soh along angkat kain.....pegi skolah semer dapat bekal sama kecuali alang(tak makan pedas,tapi still sama)

kalau buat kuih bagi sama rata..kalu beli apa2 jajan ke derang bagi sesama derang sama rata...siap tanya mama,abah nak tak jajan tuh...kalu tanak derang makan sesama atau bagik pada sibongsu

juita replied at 11-2-2015 07:48 AM
me ader 4.....tapi kalu me soh along buang sampah,angah akan jadik assistant..dlm rumah ader 3 tong  ...

umur bpe anak2 ? laki ke pompuan

me sorang je anak pompuan...alang,yg no3 bru8 thn..along 13,angah 11 dan  yang bongsu 4 tahun.....angah bab kemas umah,urusan basuh pinggan..superb.....along plak bab main ngan adik/adik2 sepupu (kira mengasuh ler) the best.....kalu tuka peranan dedua tuh ...mmg hancus....along kemas bilik macam tak kemas je.....angah kalau main ngan adik ended up adik dia melalak....

kadang derang jeles gak asik angah  je basuh pinggan,asik along dpt main ngan adik...ble tuka  menyesal plak...main ngan adik tak best sbb adik kene menang uhuhuhuhu

sy ada 4 anak. 3 boys 1 girl. 12yo. 9yo (girl). 6yo. 1yo.

Different ages require different needs. Tapi sy akn pastikan aada interaction, sembang2 dgn anak2 just to know how their day was, what they are thinking, ada masalah ke tak etc.

Kalau kena buat kerja, semua kena buat kerja (kecuali adik yg bongsu tukang sepah). Cth, masing2 basuh and sidai baju sendiri. Tapi buat sama2. Basuh masuk mesin basuh sama2. Sidai pun sama2 supaya x ada dakwa dakwi knp org ni buat kerja sikit, yg tu buat kerja bnyk, etc... Kalau buang sampah, abang tukang buang, kakak tukang ganti alas plastik baru and adik tolong mana2 yg patut. Kalau lepas mkn dinner, gilir2 sorang basuh pinggan mangkuk, sorang lap meja and sorang sapu lantai.

Kalau beli mainan, semua akn dpt. Kalau turn beli buku, semua dpt termasuk adik kecik sekali. Harga pukul rata semua kena sama. Duit belanja sekolah je lah lain. Abang dh besar, mkn bnyk so duit belanja sekolah lebih sikit.

Kalau kena marah, semua kena marah - termasuk dgn bapaknya sekali. Senang pukul rata sekali bebel sapu semua... hehe

alhamdulillah, sy ada 3girls n 1baby boy
umo...10,7,5 and baby
so far sebab 3-3 yang atas girl...so bila time beli mainan...pilih la nak mainan ape, bagi range harga...
yang kakak dah besa sikit, so da pandai mainan yang berilmiah...saidina, scrabble, congkak...
yang adik2...xhabis2 playdoh n doll....
tapi saya belum percaya sepenuhnya diorang buat kerja
macam basuh pinggan, lepas makan yg umo 10 n 7 cuci pinggan sendiri...
tp nanti saya akan cuci semula...sebab macam nampak lagi kesan minyak2 tu
cuma bab mengemas lepas makan, diorang n papa diorang akan kemas
saya tukang cuci...

sama juga lipat baju...semua saya buat sendiri...cuma time angkat baju...
diorang ber3 akan angkat

cuci...selalu diorang tolong tapi bila sidai kasut...mnta anak yg 1st sidai, sebab dia tinggi

tunggu lah taun depan baru lah bole minta tolong buat macam2 kot...buat sementara ni saya selesa buat sendiri sebab macam xberkenan aje bila diorang yang buat...hehe

Follow Us