CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: leon_mclaren78

Boss urban - matlamat menghalalkan cara kekdahnya

Edited by sarahmirza at 31-12-2015 10:04 AM

Kerja jadi ustazah kat sekolah agama je la TT, campur gaul dengan orang seperti kamu sahaja. Leceh betul kalau ada staff tak boleh bertolak ansur. Kalau bar yang nak pergi itu tak benarkan you masuk sebab bertudung, boleh meroyan di sini marahkan bos kokesen, bos india & bos melayu yang ajak makan tu. Kalau aman-aman je orang lain makan, you pergi sahaja duduk tak payah makan. Duduk senyum tengok orang makan, borak-borak macam biasa beritahu I tengah diet, tak nak makan.
Masa gue di Dubai dulu, ada satu bar tak benarkan perempuan berhijab masuk, so gue dengan selamba jawab, "Okay". My officemate yang ajak ke situ pula yang rasa bersalah terus cancell booking. Itu di Tanah Arab yang Melayu tak urban fikir tempat paling suci hanya layak untuk ahli syurga.

Takyah gi. Takyah join. Melayu kelabu asap je lelebih, omputih sambut krismas sesama keluarga je, tadak lain, sambutan taun baru lagi gempak dari krismas

Kawan ajak farewell kaa parti.krismas kaa, saya tk penah pi selama 30 taun dok ngan omputih kaki arak.tu sme

Gratitute matitiut aku dulik apa, aku tak suka aku cakap je tak suka, malass. Apa de sembang sembang usha jantan betina bola da mabukkk, ngan bau cam cilaka pastu abisssss, cam bodoh. Baik aku main gamelai.bagus untuk otak aku hahaha

ni lah masalah melayu kita ni...
suh org len respect agama, budaya, kita..
tapi kita x reti nak respect agama & budaya orang.

Imam Ahmad meriwayatkan bahawa Rasulullah SAW pernah dijemput oleh seorang Yahudi ke suatu jamuan yang disediakannya, iaitu makanan yang terdiri daripada roti yang diperbuat daripada bijirin barli dan bubur yang sudah berubah baunya, dan baginda SAW menerima undangan tersebut.

Jadi boleh menerima pemberian makanan yang diberikan oleh rakan sebilik yang bukan Islam itu bahkan boleh memakannya, jika pada zahirnya makanan tersebut adalah halal dan tidak mengandungi bahan yang haram.

Nah.. as simple as that. Klu korg was was baru la tak yah makan. Aku kalau kwn2 India aku kasi makanan aq bedal jer.. asalkan yakin halal.

Klu masakan cina pun aku bedal.. janji yakin halal. No pork and ayam beli kat Tesco. Larikkkkk

theotherfriend replied at 23-12-2015 01:15 AM
Well.. Kalau hati dah benci, berhenti je la dik. Tapi kot keje lain x dpt2, mungkin ada sesuatu yg A ...

Aku rasa bkn salah bos...tp salah diri sndri...bos tu nk telongkop dia punya pasal... sikap kita buat orag hormat pendirian n agama kita.....msti rmai kwan non muslim dia terasa hati kan.. aku kwn india masak aku mkn je...sbb ayam pun kwan non muslim beli kt tesco tu hah ..kalu 1 tmot kwan2 cina aku smbt raya cina..walu kt uma dorg... aku g je... tk mkn...aku minum je... jnji menjaga ati 1 sama lain....bwk pot luck aku mkn je... walu pun aku mkn pilih2 ler... rasa was2 aku tingal kan...yg aku yakin bersih bebas bnda haram... mcm vgtrian food ke... aku mkn ler... untuk elak dorg kecik ati... slalu aku tengok cm pelik mknan tu aku buat2 tanya resepi...kalu ad..arak ke... aku just kata nmpk sdp.. tp I  tk leh mkn...sory tau....hahahaha

*ke aku ni islam liberal?*

Follow Us
Ala, chill la. bab tukar2 hadiah je pon.. Niat nak eratkan silaturrahim jela. Yang potluck tu takde sape paksa ko makan pon kan. kata melayu ramai, makan jela makanan melayu. jangan la buruk sangka sangat. husnuzon.
Islam ni mudah, jangan la berat2 kan.

I dulu pon kerja company urban gak. Bab solat memang 2-3 orang je yang buat. Time solat jumaat, Majoriti yg lelaki tak pegi pon. diorang just lepak dalam surau, tido.

Boss pulak mat salleh, kalau nak celeb sales naik ke apa, kadang2 diorang gi clubbing. yg mcm tu tak payah la ikut. lantak la bos ko pakai tudung tu nak pegi pon.

kalau bos i buat lawan boling, baru i join. dia pon faham, kalau clubbing akan ada yang tak join. kalau makan kat hotel, ramai boleh join. kalau restoran serve liquor, tapi pork free, u order je la salad ke hape. takpon gi je just untuk celebrate dgn ofis mate. tak payah makan.

kalau u pergi oversea, ingat senang ke nak cari restaurant ada cop halal? kalau jumpa yang pork free pon bersyukur dah, boleh order fish n chip n pesan jgn campur any alcohol.

Wanawee replied at 29-1-2016 09:34 AM
Ala, chill la. bab tukar2 hadiah je pon.. Niat nak eratkan silaturrahim jela. Yang potluck tu takde  ...

Alamat kebulo dia nanti...

i baca berkali2 apa yg tt tulis termasuk pencerahan yg tt buat.tetap tak nampak ape masalahnye. yg pencerahan tu pon i tak nampak ape kaitan dgn persoalan u.klo u rasa environment teruk,tak kene dgn jiwa u,tukar citer. abes citer.

bab makan tu,klo u taknak pegi,takyah pegi pon takpe. tapi bab potluck and tukar2 hadiah pon nak jadi issue,come on..bukan tak buleh u bwk mkanan u & tukar2 dgn makanan kwn2 yg lagi dua org tu. just be present kt majlis tu,boleh je kot.

bab hadiah tu pulak,beli je hadiah pastu tukar sesama korang takleh ke? bukan sbb nk celebrate christmas,tapi saja,be nice to ur collegues. takde masalahkan?

yg pasal boss u tu,dia nk wat ape pon,klo u rasa dia buat salah,u tegur.u dah tegur dia nak buat jugak,ok it's up to her now. u tak perlu nak point out dia mcm tu mcm ni.

jgn tertutup sangat sampai bende yg tak jadi issue pon mcm issue besar. tak semua benda terjadi ikut cara kita.

sebenarnya kalau rasa was2 sangat nak makan kat situ pun, kalau iols, iols akan pergi je. boleh je pergi restoran tak halal tu dan bawak makanan sendiri. bungkusla dari mana2, kenny rogers ke hape ke.. bawak air sendiri. yg penting duduk makan acah2 bersosial dan respect perayaan dorang. bukan mati pun masuk kedai tak halal.

dulu masa kerja company media selalu je hidang non halal ke apa kat restoran masa press conference bagai, takde pulak gigih nak sentuh. bawak jela air mineral sendiri. borak2 dgn orang, orang pun faham la. cakap jela kenyang ke apa.

bab tukar2 hadiah tu, beli jela harga rm5 kat daiso ke mr diy ke pastu ckp jela harga rm20. bukan dorang tau pun kalau takde price tag.

Pada Iouls TT ade hak untuk xjoin kalau TT rasa x selesa... Dulu pon ex head department iouls (melayu) gigih benor ajak makan seafood kedai cina yg obviosuly serve Tiger/haineken bagai masa ktorg buat team building. Iouls ngan member2 lain seludup keluar makan KFC. Yg x boleh belah, terserempak pulak dengan sorang Senior Manager, upanya dia pon x lalu nak join sekali. Bukan sbb xnakberamah mesra, tapi kalau dah ragu2 elok la ditinggalkan.

Tt masih keja kat situ ka? Atau dh dpt keja lain?
U want respect, u shud earn respect from others first tt.!

bab pergi bar tuh okla ko dah tak tolak tak mo pergi

bab potluck kat ofis tuh kalau aku
aku ok jer
dan bos bos ko ni best jugak yer nak makan makan
makan free oklaa tuh
ada effort nak menyatukan staff
bukan senang bos nak join makan dengan staff

aku dapat bos lagilaa kedekut
arab kedekut kketurunan syed
nama jer keturunan nabi laa
tapi nak makan sama sama ermmmmm
dari aku yang kurang kasih sayang bos
hahaha

Assalam TT...
meh aku nak share pengalaman aku..

1) Tempat Kerja
Aku kerja sektor kerajaan.. and dlm unit aku ni ramai jugak cina and india... Tiap kali ada perayaan, kami selalu jugak buat makan2.. buat portluck and kadang2 order dgn katering... Mcm CNY ni, boss aku siap belikan yee sang utk anak2 buah... and saling tukar2 angpau... mcm tu jugak kalau deepavali... mmg akan buat makan2 sempena meraikan... kitorg staff melayu islam ni join jer... sebab nak menghormati bangsa dan agama dorang.. selain tu dpt eratkan hubungan sesama staff...

2) Kehidupan Peribadi

- Aku ni kawin campuran... laki aku ni cina mualaf... mak dia of cos budhist.. kakak dia ada yg christian.. kalau ada apa2 majlis atau perayaan, aku mmg kena join.. tak boleh nak skip... sbb nak menghormati keluarga mak mertua aku... If aku balik rumah mak mertua, kat dapur akan ada satu almari khas utk letak pinggan mangkuk sudu garpu cawan apa bagai khas utk aku and famili... even ada sabun and span khas utk basuh pinggan.. mmg dorang takkan campur.. mak mertua aku ni sorang vegetarian.. dia mmg takkan sentuh daging berdarah atau apa2 jer yg boleh batalkan vegetarian dia tu... If makan besar utk CNY, kitorg mkan kat restoren yg mmg ada Sijil Halal.... keluarga mertua aku mmg faham and menjaga sensitiviti org islam.

If kakak ipar aku celebrate krismas, mmg aku and famili akan pergi... even aku pun tukar2 hadiah dgn family kakak ipar aku... bukan aku nak celebrate raya krismas tu.. tp aku niat nak sedekah dan nak buat orang lain hepi.. aku dpt tengok kegembiraan anak2 aku and famili SIL aku bila kami tukar2 hadiah... So bagi aku, tak salah pun kalau nak join apa2 majlis perayaan bangsa lain... Kalau kita hormat dan faham agama dan budaya bangsa lain, In Shaa Allah dorg akan hormat kita...

Kalau TT nak tahu, masa mak mertua aku mati, mmg adat cina anak menantu kena ada kat rumah tu selama 3 hari.. So mmg aku terpaksa bermalam kat rumah mendiang MIL... dah mendiang tu budhist so mmg ada lah upacara keagamaan dia.. ada sami dari tokong... ada geng2 paderi dari gereja... aku join bagi tunjuk muka... sbb aku tak nak nnt timbul isu besar... bila dorang baca ayat2 suci dorang, aku baca ayat2 al-quran... aku selawat pada nabi... malah masa upacara tu, bukan aku sorang jer islam muslim yg ada...

Jadinye TT, tak salah pun kalau nak join majlis2 mcm ni... pokok pangkalnya pada hati kita... kalau niat kita baik, in shaa allah semua akan ok...

ai bekerja di sebuah company multiracial
Bekerja dengan 8 orang melayu, 5 orang Cina, 3 orang kokesen, 2 orang india.

Setiap perayaan kami rayakan. hari raya, CNY, deepavali, chrismas..
kami sama sama mengucapkan selamat bila tiba perayaan masing masing..tapi niat kami hanya untuk mengucapkan selamat, bukan niat untuk murtad macam sesetengah ustazah facebook cakap.

yang nak citer kat sini ialah, bila ada potluck, yang 5 orang cina ni kemain la beria buat makan makan, beli ayam yang brand "tu" yang mana dia tau, adalah HALAL..tapi bila 8 orang melayu ni was was nak makan, apa kau rasa.?

"hey Zara, taste this chicken curry, im using "xxxxx" and i know its halal"
ko nampak tak kesungguhkan orang tu nak jaga silaturrahim sesama korang?
dah was was tu satu hal, tapi mulut kau bercakap "eh kami tak bole makan, sebab periuk belanga yu mesti dah penah masak babi kan?"
memende macam tu korang sensitip sangat..
tapi bila buat potluck, si melayu ni selamba badak je bawak daging blackpepper la, kari daging la...tau tak si india tu tak makan daging?

bab masuk bar pun, bagi ai nak masuk, nak bersosial/bergaul dengan rakan pejabat, bukan satu masalah...tapi ko jangan la ikut tonggang, jangan ko pegi gesel2 pempuan n j ejantan kat situ...ko minum coke sudah la..

dulu aku punya mentaliti pun sama...masuk bar mesti nak tonggang...ikut niat masing masing la

kalu nak buat jahat, dalam umah sendiri pun bole...

niat okay...niat....

so, ikut TT, ai adalah melayu URBAN kan?

sebab ai bertimbang rasa dengan bangsa dan agama lain...

untung ade boss urban...berbanding dapt boss gila kuasa...or gila duit sampan menyusahkan staff lain...belum citer lagi part bile lpas opis hour and hujung minggu still nk marah2 tanya pasal kerja...

Haha i keje dkt local company tp cina punya company. Dlm company tu 2 org je malay which are me and the other guy.

Realistically speaking, sorry not sorry tp mmg kena hadap situation secret santa, cny etc etc. Hello dorg punya raya pun melayu dapat angpau siap bonus sekali rasa dlm malaysia xde sape pertikai boleh ambik kah duit angpau tu? Muahahaha bukan utk TT ye just generally speaking. So apa salahnya kau join je then pandai2 la pilih what to eat and what not to eat.

And your colleagues akan bwk la food from home dtg bg kat u. They're just trying to be nice! To be honest the malay guy tu category cam kumpulan nasyid pakai songkok pegi keje, sometimes jubah. Tp i respect gila dkt dia sbb ada aunty sometimes bwk kuih or agar2 dia xkan tolak dia akan ambik and makan je. Dia akan tnya la what is this bla bla bla. Nak usul smpai bekas guna babi ke arak tu takdelah pulak. Adakah dia category urban people? Adakah darah dia telah tercemar mengalir unsur2 dosa kerana makan dari tgn non muslim (aku xtahu eh aku bodo je)

Lg best office ni dulu 100% chinese tau. Kitorg malay baru je joined. The malay guy joined seblum i, so bygkan he was alone.

Lg satu office ni xde surau. Ye lah cmne nak ada dah dorg semua cina hehe tp this guy selamba bwk sejadah smayang kat one corner dlm office (dept kitorg xpakai selipar dlm)

I tiap2 lunch g masjid or petronas dkt2 sbb rasa segan nak solat situ padahal dorg sendiri ok je.

Karaoke pun urban people ke sis?  Ulala terpulang ler, good luck w job hunting.

Aku tak nampak tempat kerja dia yang bermasalah. Aku nampak TT je yang bermasalah.

Cepat benar menjatuhkan hukum atas orang.

Cina kat ofis aku ni, tiap kali potluck akan usaha order dari luar/pastikan segala ingredient/peralatan semuanya halal. Effort yang diorg buat tu sangat aku hargai. Kalau nak gi makan pun, akan cari tmpt yang Muslim friendly. Diorg belajar cara Islam tapi u senang-senang nak tolak semua atas alasan u Muslim.

Tiap kali event dgn top management, mmg semua tonggang wine tapi Muslim semua we control ourselves laa. Diorg pun paham dan tak paksa minum. Siap ada lari meja lain lagi kalau minum wine/beer.

Jgn jumud sangat. Cuba sebarkan dakwah dgn akhlak yang cantik. Kalau diorg tgk u pandai jaga diri dalam event, pandai bergaul, tak judgemental, lagi elok diorg pandang orang Islam. Lagi byk diorg belajar pasal Islam.

MeghanK replied at 22-12-2015 07:18 PM
masa zaman sekolah dulu pon dah start budaya tukar2 hadiah pe

Kannn... aku pun dulu selalu beli hadiah keropok ngan pemadam pensil. buh dalam kotak. balut.

tukar sesama kwan kelas masa sekolah rendah dulu. kikikiki

thoyol replied at 25-2-2016 06:45 PM
Aku tak nampak tempat kerja dia yang bermasalah. Aku nampak TT je yang bermasalah.

Cepat benar me ...

i totally agree.