CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 28173|Reply: 103

Kisahnya dari Kota Bukittinggi oleh theflash

Salam semua pembaca MPS, PERTAMA KALINYA, maaf la pada kalian semua yang tertunggu tunggu buah tangan dari saya. Maaf sangat sangat. Sibuk dengan kerja dan di tambah kekangan masa,balik dari outsation ,report, dan outstation yang lain.Jadinya niat nak berkongsi cerita, nak menulis novel, terbantut bantut. Oh ye, saya dah berkahwin tahun lepas dgn Cempaka Dahlia pada bulan 3 2015. Lepas kawin,sy di putrajaya dan CD di JDT.Monthly husband la ni, tetapi,syukur, saya mendapat pekerjaan yang baik di Johor,as we speak,sy sedang dalam perjalanan ke JDT. Ini ada satu kisah yang sana nak berkongsi dengan saudara saudari semua , kisah semasa saya dan CD berbulan madu di bumi Padang,Indonesia.

10 hari selepas kami berkahwin ,sesudah kenduri di Perak, kami berangkat ke bumi Padang,sebenarnya ada 2 sebab aku ke sana,pertama CD mmg tertarik dengan kecantikan Padang dan aku,sebab aku minat Hamka.Kebetulan kami berdua penah menangis tengok cerita Tenggelamnya Kapal Van Der Wijck, hahaha

sampai di Padang, kami bergerak ke Bukittingi dan akan habiskan masa di sana 5 hari.Petang nya, aku turun dr hotel,sebab nak beli plug 3 pin versi indonesia, lupa pulak aku nak bawak yang universal tu. Hotel aku sangatlah dekat dengan monumen fames Bukittingi,iaitu Jam Gadang, macam Menara Condong Teluk Intam, cumanya,di perkarangan Jam Gadang ni penuh dengan aktiviti kesenian, cepat cepat aku pegi tengok,sebab aku ternampak ada lelaki memakai kostum berbulu merak dengan topeng ala ala tribal, Barongan! Aku penah tgk dalam Youtube je,kebetulan,masa aku tengok,acara baru start,dengan keserupan (rasuk) sampai la ending.Memang tak di nafikan, mmg ada unsur mistik, dengan asap kemeyan,jamu pisang semua. selesai persembahan tu,aku tengok Tok Bomoh tu angkatkan kostum dr pemain yg letih kene rasuk ,di letakknya atas lantai dan di tutup dgn kain kuning. Malang betui time tu aku hanya bawak 30ribu rupiah,HP tak bawak. Aku menyelit dr celahan orang ramai,dahla panas,jam 3 petang waktu malaysia.tp Bukittingi sejuk,panas panas pun temperature 28C. Aku perati je tok bomoh tu melayan pertanyaan penonton,which is aku dapat agak dari Malaysia. Aku kemudian tanya Tok Bomoh
"ak,ingin bertanya pak, kenapa di tutupi dengan kain wajah topengnya" acah acah aku tny ala ala bahasa Indonesia

"Iya, jangan di angkat selimutnnya itu, takut kalian terkejut melihat wajah nya ada ekpresi lain"tenang je tok bomoh jawab
"Gimana pak ekspresinya"tanya aku
"Hidup ! Mata nya bergerak,lidah nya hidup"sambil tok bomoh mengayakan dgn ekpresi muka

aku senyum dan blah mencari plug . Kalu engkorang rajin, goggle Barongan, tengok la topeng nya macam mana

Esoknya, kami berkesempatan melawat Istana Pagar Ruyung,memang cantik,dan memang aku mintak pada supir,yang aku nak private tourist guide,sebab aku nak tanya banyak benda pasal adat Minangkabau  . Di pendekkan cerita, aku tertarik dengan Rini,tourist guide aku,dia cakap setiap Rumah Gadang ( rumah adat org minang yang bumbung runcing tu) ada tiang seri nya dan di Istana tu, ada tiang seri,dia ada tunjukkan pada aku. Berbalut kain kuning. tiang tiang lain takda pun,Aku apa lagi tanya, aku cakap,kalo di Malaysia,tiang seri selalunya ada penunggu bla bla bla

"Iya,sama. Di sini org dahulu akan korban kerbau seekor utk buka rumah,dan tulang belulang semua di tanam dan di ataskan kami dirikan tiang seri, kerna utk memuja semangat, pernah lihat ada tengkorak kerbau di rumah rumah minagkabau? "

aku angguk

"Itu ada semangatnya, sebelum Islam masuk di seluruh jajahan Bukittingi.mereka masih mengamalkan konsep freethinker,kalo nak di sembah pokok,maka tuhannya pokok,kalo nak di sembah jerami padi,maka jerami padi tuhannya"

"Istana asalnya dlu penah di panah kilat tahun 2004( yang ni aku lupa,tp mmg kene panah kilat dan terbakar) habis banyak barang barang kebesaran yang terbakar, ajabnya,tiang seri ini masih utuh. dan ini tiang seri yang asal"jawab Rini

"Boleh ke ubah mcm tu je"tanya aku

"Boleh,dgn bantuan pawang pawang "ujar Rini sambil tersenyum.

Sengaja aku korek pasal hal hal tiang seri dan mistik dekat bumi Bukittingi. Ada dia cakap,dulu ada beberapa senjata yang pejuang kemerdekaan mereka menentang Belanda,tapi terbakar ,ataupun hilang, yang setiap malam keliwon kene di asap,di limaukan. ada beberapa baju azimat ,dan semuanya macam hilang semasa kebakaran, ada cakap cakap dari anggota bomba dkt sini,dorg cakap masa terbakar Istana ni, dorang nampak ada 2 3 bendi keluar dari celah celah api.dan lenyap naik ke langit!
Bendi tu kereta kuda versi Padang. sila goggle

Esoknya, aku berkesempatan ke Pusat Kebudayaan Minangkabau di Padang Panjang. Disini ada juga di cerita kan tentang Tiang Seri,sebab aku bertanya,dari semalam lagi tak abis abis.Tourist Guide dkt sini sangat superb peramah, (i wish malaysia ada layanan mcm ni)

Dia cakap, Rumah Gadang kalau dah di tinggalkan, jangan di roboh,biar roboh sendiri, Padanla masa kami berjalan jalan nak ke satu tempat ke satu tempat, aku tengok bawak gak rumah gadang yang terbiar, aku tanya supir aku ,Remi,dia cakap biar begitu,jgn di usik

Aku tanya kenapa, nanti kalu di runtuhkan, yang meruntuhkan tu boleh jadi gila! sebab . tiang serinya berpenunggu. Remi jga ada bagitahu aku,sebab Minangkabau ni bersuku suku, ada 90 lebih suku suku,(yang korg dgr lagu Rembau Most Wanted,tu baru sikit nama suku di sebut) ada suku PayaKumbu,TigoBatu,siKumbang dll. ada satu suku ni dkt kampung apa,lupa lak aku. dorg langgar pantang,peginya roboh rumah gadang nak buat rumah batu. Kesannya,dalam setiap famili yang menginap dkt kampung tu, mesti ada seorang yang gila atau tak berapa center otakknya,kalau ada 5 orang,salah sorg mesti gila!

Aku ingat Remi tipu,dia bawak pegi kawasan kampung tu,rumah sedara suku dia,kami di hidang kopi,memang ada seorang wanita.dah tua dalam 40an masih bermain patung Barbie. mcm kebudak budakan,Selesai ziarah,Remi tanya aku

"Bapak tak percaya kan,sekejap"

dia bawak kitorg dekat rumah sedara mara dia, dan memang ada yang tak betul,bayangkan 5 buah rumah kami pegi.setiap rumah ada org gila!!!

"Sumpahan Dato nenek ni pak, hahaha,tapi sekrang dah pulih,sebab tu yg gila warga tua,warga muda dah selamat"jawab Remi

Malam tu aku jalan jalan sekitar hotel, ok la, aku bagitahu nama hotelnya, The Hills. Aku ronda pekan bukittinggi,sebab nk cari makan.Sejuk,mmg sejuk, aku tgk temperature kirakira 20c mcam tu. Aku jumpe satu kedai jual bakso, aku tapau, sempat aku borak dgn org org dkt situ,peramah,

"Baru berkahwin ya" tegur salah sorg
ye, sebab jari aku masih merah inainya dan muka aku seri pengantin lagi kot,haha

Bla bla bla, dan masa sdh siap makanan aku, aku saja tanya,

"ak,sini malam nya ada angker angker tak pak,ada hantu hantu?"

dorang ketawa je, dipendekkan cerita,Hotel kami duduk tu takda la apa gangguan pun,cuma ada satu tempat wisata (tumpuan pelancong)

Lubang Jepang, tmpt Jepun buat kubu pertahanan dulu.oh ye, Kota Bukittingi xda bangunan tinggi pun. sebab bawah jalan raya ada laluan rahsia yg Jepun buat.

aku tanya kenapa dgn Lubang Jepang
aku sempat tengok hp,dalam itenari ada melawat Lubang Jepang, jadinya Lubang Jepang tu by foot buleh smp sebab mmg tgh tgh kota Bukittingi ni

aku balik,tido.

Esok kami ke Lembah Echo.sesudah tu kami makan di satu kafe milik orang Belanda hybrid,lupa aku nama kafe apa. Supir aku, Remi cakap, sini dulu dulu nampak ada kelibat hantu Org Putih dari Belanda (Kisah Mr Van Morten ni nanti la aku cerita ok)

Kami ke Lubang Jepang,kagum aku dgn kesungguhan Jepun mengorek kubu dorang,dan sah sah ada yang terkorban.Jadi terus aku tanya pemandu arah tempat ni,

Katanya,dlu ada pelancong dari Jakarta, orang bandar, acah acah nak beromen dalam tu,sebab keadaan lubang tu sejuk dan suram dan makin jauh kau pegi pun,ada oksigen sebab Jepun bijak,dia buat Lubang Angin.
Tengah dorang nak beromen, berlari dorang ke luar separuh bogel.Katanya kena sepak dengan askar Jepun, waktu siang ok,Lubang Jepang ni bukak time siang
dan ada satu grup dari Malaysia, dia tanya pemandu pelancong tu

"ak,sini memang ada orang yang pakai kostum Askar Jepun ya utk tarikan pelancong?"

Mana ada sebenarnya, yang hairan, satu grup nampak 2 3 orang askar Jepun berlari lari pegi stor senjata, ada yang nampak berkawad bagai semua. mana ada dorang buat lakonan semula dalam lubang tu.

ingin aku ingatkan, ni semua jadi time siang

Sudah 5 hari aku di Bukittingi,kami ke Padang,utk bermalam di hotel disana sebab airport dekat Padang, dari Bukittingi nak ke Padang leh tahan jugak sebab jem.so flight kami pagi,so malam tu kami tidur satu hotel

pada mula aku masuk,rasa semacam je, tak macam hotel The Hills, rasa suram je, dan tak nampak ada seri.Malam nya, aku dan CD bercadang nak habiskan duit rupiah,so kami lepak dkt coffe house dia.

aku de terpandang satu gambar pasal hotel ni. oh ye, Tahun 2009 Kota Padang di landa gempa bumi, Padang ni mmg dekat Laut India (tak silap aku hihi)

"Sini ada korban nyawa pak, dan hotel ini di bina semula." ujar bartender
aku korek punya korek.

memang banyak foreigner yg mati kat sini,ada yang jumpa jari, kepala,badan tak cukup sifat masa dorg menyelamat. This explain why hotel ni sesuatu je

Aku dan CD kecut perut dengar nya,malam tu kami tido buka lampu,esok nya masa ontheway ke airport,Remi siap cerita kawan dia keje situ, jumpa mayat bergelimpang dalam lif. Tengah kemas bilik,kepala orang bergolek dr bawah katil dan ada yang nampak kelibat lelaki tanpa tangan jalan merangkak dkt emergency stair. Mungkin itu mayat yang tak dijumpai,yang di simen konkrit balik,sebab ada rumours cakap,pekerja binaan tu jumpa cebisan cebisan jari ke apa,dorg simen je terus. Wallahualam

itu saja. jumpa di benang lain

Rate

1

Edited by theflash at 23-2-2016 05:56 PM

huhuhuhu

kalau buat grup wassap leh cerita kat korang cerita yang tergantung gantung tu kan?

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Edited by theflash at 23-2-2016 05:37 PM

tiang kuning tu la tiang seri

gambo ehsan goggle

x

Selamat pulang flash

huhuhuhu tiang seri

ini gmbo dari dalam istana pagaruyung

x

Aku kalu buke benang ko ni slow2 je scroll down bace.tkut terkeluor gambor seram2.dah banyak kali aku kena lps tu aku tobat taknak bace

Follow Us
contoh rumah gadang

x

istana pagaruyung

yang tu masa terbakar kene panah kilat
tak silap saya,dua kali kene

yg skrg bukan tapak asal istana,dah di injak sket

x

lubang jepang

x

spenderterselit replied at 23-2-2016 05:38 PM
Aku kalu buke benang ko ni slow2 je scroll down bace.tkut terkeluor gambor seram2.dah banyak kali ak ...

hihihi tak baik pikir mcm tu hihi

MissVixen replied at 23-2-2016 05:38 PM
Selamat pulang flash

terima kasih terima kasih

theflash replied at 23-2-2016 05:45 PM
hihihi tak baik pikir mcm tu hihi

Cite ko sume best2 tapi tak suke tengah syok bace sebeban kuor gambor seram.selalu terkena camtu walaupun aku salu bhati2

spenderterselit replied at 23-2-2016 05:51 PM
Cite ko sume best2 tapi tak suke tengah syok bace sebeban kuor gambor seram.selalu terkena camtu ...

oh.nk bg feel seram tu dtg hihi

x

sejak bila theflash btkr jd jejans

otai_g replied at 23-2-2016 06:33 PM
sejak bila theflash btkr jd jejans

jejans tu apa huhuh

Siap ada gambar...macam ni baru best

Hahas..bro ko pn p rumahgadang yg tbakor kne pnh petir tu ya  .

Tp bukit tinggi mmg best psl supir bw balik kami tdo kt umah dia. Dapatla tgk dan rsa suasana kg .

@theflash dah k3mbali..selamat berkarya..seme cerita tt dah khatam

jejans tu lelaki ler.

aiyyo...

Go go flash...welcome back...