CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: koliba

UMRAH & HAJI VOL. 15, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH

Salam semua,
Nak tambah komen sikit sebab baru je hadir kursus "pakej" kelmarin - saya dapat jadi tetamu Allah tahun ini insyaallah.
Saya pergi dengan pakej Travel Agent (“TA”) (antara yg 23 diluluskan oleh TH). Kami mendaftar dengan TH pada tahun 2005, dah dapat pergi tahun 2014 tapi terpaksa menolak akibat ada beberapa urusan peribadi yg belum selesai waktu tu.
Saya buat rayuan pada penghujung bulan 12 tahun 2018 ke TH. Pada bulan Mac saya mula hadiri kursus asas Haji anjuran Felda Travel. Waktu tu pihak Felda Travel & juga Andalusia cakap hamper pasti rayuan saya akan diluluskan.... heran jugak depa boleh confident.
Pada penghujung bulan Mac dapat call dari pejabat TH untuk ambik surat tawaran. Alhamdulillah... waktu tu jugak terus telepon Managing Director sebuah TA yg saya dah survey; dia terus datang jumpa kami suami isteri dan menjelaskan pasal pakej company dia. Dia jugak confirm mana2 bakal Jemaah yg berdaftar sebelum bulan Mei 2013 pasti dapat lulus rayuan jika dalam surat rayuan tu ada tertulis akan menggunakan “pakej” TA.
TA ni ada kuota dalam 70 org untuk “Furada”; geng2 yg belum lulus rayuan dengan TH dah ramai yang book di bawah pakej Furada ni. Tapi semua dijelaskan bahwa kelulusan Furada hanya akan datang dalam tempoh 2 minggu sebelum berangkat! Yang saya tengok ramai yg ambik pakej furada tu :-
(1) orang2 yg dah pernah pergi Haji sebelum ni
(2) org2 yg berkemampuan tapi lambat lagi giliran untuk mengerjakan ke Mekkah.

Kos pakej “Furada” ialah kos pakej TA + RM13K.

Rushrush replied at 9-7-2019 09:45 AM
Salam semua,
Nak tambah komen sikit sebab baru je hadir kursus "pakej" kelmarin - saya dapat jadi t ...

alhamdulillah, tahniah.
nak clarify satu perkara.
betul ke kalau pergi kali pertama walau guna pakej subsidi yang RM9980 tu masih dapat?
rasa macam tu kawan bagitau hari tu, kotlah tersilap dengar.

bila berangkatnya?
ramai juga kawan dan sedara akak pergi tahun ni.

dee556 replied at 10-7-2019 03:31 PM
alhamdulillah, tahniah.
nak clarify satu perkara.
betul ke kalau pergi kali pertama walau guna p ...

Ni maklumat tak rasmi: TA kami revealed Ahad lepas - TH dapat kuota tambahan 10,000 jemaah. Tak ada publisiti untuk ini tapi TH tengah mengedarkan surat tawaran baru. Jadi sesiapa yg mendaftar sehingga tahun 2008 akan mendapat tempat.

Untuk jemaah yg memilih muasassah harga masih RM9,980/pax. Yg dapat untuk kali kedua RM22,000++.

Saya bertolak 6/8 naik Saudi Air. Group kami semua buat Haji Ifrad.

Rushrush replied at 10-7-2019 04:11 PM
Saya bertolak 6/8 naik Saudi Air. Group kami semua buat Haji Ifrad.

ni mesti duduk hotel di Mina terus sebab tinggal 2 hari lagi nak berangkat ke Arafah.
semoga urusan di sana dipermudahkan.
SABAR paling penting....kerana HAJI bukan setakat ibadat kita dengan Allah swt.
sekecik2 perkara biarpun jari tertusuk selumbar kata orangtua.....renungkan dan muhasabah diri, insyaallah kita akan terasa kelainannya.
wallahualam..

dee556 replied at 10-7-2019 04:16 PM
ni mesti duduk hotel di Mina terus sebab tinggal 2 hari lagi nak berangkat ke Arafah.
semoga urus ...

Isyaallah... terima kasih atas kata 2 nasihat tu. Akan kami cuba amalkan. para ustaz asyik dok sebut haji itu mudah cuma manusia yg buatkan ia jadi susah.

Betul, kami tinggal di Aaziziya berdekatan tempat jamrah. Sampai Mekkah pun dah awal pagi 6 Zulhijjah.

Follow Us
Rushrush replied at 10-7-2019 05:06 PM
Isyaallah... terima kasih atas kata 2 nasihat tu. Akan kami cuba amalkan. para ustaz asyik dok seb ...

betul kata ustaz tu.
yang jadi susah sebab ada kalangan kita nak semua di depan mata, nak selesa dan tak mahu bersusah sikit.
alasannya apa guna kami bayar

dee556 replied at 11-7-2019 09:47 AM
betul kata ustaz tu.
yang jadi susah sebab ada kalangan kita nak semua di depan mata, nak selesa  ...

TA kami dah update malam tadi - untuk sesiapa yg buat rayuan ke TH melalui TA kami:
- cuma yg berdaftar selepas 2015; yg dah pernah pergi Haji & ada masalah kesihatan yg akan ditolak.

Maknanya sesiapa yg berdaftar sehingga 2015 akan diluluskan rayuan.

Doakan saya dapat pergi umrah juga. Amin

Doakan saya dapat pergi umrah, dan paling penting, Haji juga. Ada usha juga checklist umrah, cari mood kot kalau diizinkan. https://theberkat.com/checklist-umrah-wanita-barang/

Rushrush replied at 9-7-2019 09:45 AM
Salam semua,
Nak tambah komen sikit sebab baru je hadir kursus "pakej" kelmarin - saya dapat jadi t ...

alhamdulillah..tahniah..semoga dpt haji yg mabrur dan dipermudahkanurusan di sana...doa2 kan saya dan suami juga dpt menunaikan haji tahun depan ya...dah mula start survey2 nih...nmpk nya kena amik pakej swasta jgk kot sbb kalu tunggu giliran haji lagi 30 tahun...

chippotato replied at 18-6-2019 07:28 AM
Cerita osl haid.. Sy pertama kali pergi hujung thun lepas.. Sy ni sejenis yg cycle tak tetap.. Ada m ...
Kebetuln waktu di madinah ustaz travel ada bg petua minum air rendaman kayu sugi da baca tabbad yada n ya wadud.

Terimakasih atas tips.

Saya Insya Allah pergi bulan Dec nanti. Cycle period selalunya 22/23 hari. Umrah pulak start 21hb .. mmg gelisah jugak lah sebab sure tak 22 or 23 hb period mesti datang. Period pulak jenis lebat. Aduii la. Ingat nak buat appointment utk dpt pill perancang (kasi lewat sikit period datang) tapi kita di tanah suci kalau nak kena duga makan ler pills period ttp akan datang.

Aii belum krusus lagi tapi banyak lah tgk ceramah umrah di youtube. Ustaz2 ckp bila period tawaf jer tak boleh buat yang lain semua kita boleh buat tapi tak bestlah orang buat umrah kita tak boleh dah lah tak boleh sembahyang.

cmf_Kezman replied at 20-12-2018 11:07 PM
hi salam. i ada pengalaman amik ubat tahan haid tu. tp i pny period mmg tak normal. sometimes 4 bu ...

Aii ingat aii nak start makan pills bulan 9, 10, 11 .. by this 3 bulan hormon dlm badan pun dah adjust. Lepas itu tawakal dan doa banyak banyak pada Yang Esa. Harap berjaya lah dgn izin Yang Esa.

DARSITA replied at 26-8-2019 05:27 AM
Terimakasih atas tips.

Saya Insya Allah pergi bulan Dec nanti. Cycle period selalunya 22/ ...

Tahniah..

mohon maaf, cuma tertanya2.
kenapa tak pilih date yang in between next period?
kalau macam orang yang dalam proses menopause je payah sebab haid tak tentu.

dee556 replied at 25-8-2019 04:49 PM
Tahniah..

mohon maaf, cuma tertanya2.

Terimakasih.

Saya plan nak pergi dgn anak lelaki sebab bulan Dec sekolah cuti dua minggu (Christmas day). Umrah tu 8 hari. Sekolah sini (USA) bukan boleh bagi reason "tak dpt dtg sekolah sebab nak buat umrah". Sini setahun tak boleh lebih dari 15 hari absent .. kalau lebih child service datang masuk campur.

satu lagi saya ingat buat umrah ni prosesnya senang rupanya ..  nak bawa anak kita kena tunjuk surat kebenaran dari suami, surat dari Imam masjid mengatakan mmg anak kita ini berugama Islam, lepas itu kena buat surat sumpah/rotary. Saya pulak kena juga tunjuk surat kebenaran suami. Nak kena buat gambar passport nak pergi cucuk etc . tup tap tup tap makan 2 bulan jugak nak menyiapkan dokument2 ini.

DARSITA replied at 27-8-2019 01:12 AM
Terimakasih.

Saya plan nak pergi dgn anak lelaki sebab bulan Dec sekolah cuti dua minggu (C ...

owhhh....duduk luar negara rupanya.
tak pe....niat yg baik Allah permudahkan.
walaupun dah ambil pil, berdoalah mohon dipermudahkan sebab kita datang atas jemputan Allah swt.
Allah yang jentik hati kita untuk datang....

ya...proses bawa anak tanpa suami ikut serta memang banyak tapi rasanya kalau di Malaysia tak lah sampai tahap perlu pengesahan Imam.

apapun saya doakan agar urusan anda dipermudahkan dan anda suci sepanjang berada di sana.

DARSITA replied at 26-8-2019 05:40 AM
Aii ingat aii nak start makan pills bulan 9, 10, 11 .. by this 3 bulan hormon dlm badan pun da ...

InshaAllah you. Aminnnnn.

DARSITA replied at 26-8-2019 05:27 AM
Terimakasih atas tips.

Saya Insya Allah pergi bulan Dec nanti. Cycle period selalunya 22/ ...

kalau ambil pil, 3 mth before fly ... tapi pada masa yg sama, mulakan doa & solat hajat. insya Allah, dipermudahkan urusan.

saya masa menunaikan haji 2016, kalau ikut cycle, hari terbang tu saya masih period, tetapi dgn izin Allah (berdoa sejak dapat surat pengesahan haji), period cycle berginjak lebih awal. pada hari terbang tu, saya dah suci. Saya tak ambik any pil. Sama juga semasa di sana, saya berdoa agar period saya delay sehingga saya balik ke malaysia supaya saya dapat beribadat pun Alhamdulillah, di makbulkan. Sepanjang 30 hari saya di sana, dalam keadaan suci. Minggu kedua balik ke Malaysia, baru la datang period.

Semasa di tanah suci, setiap kali minum air zamzam .. baca doa air zamzam & berdoa juga minta ditangguhkan haid sehingga balik ke malaysia.

sama juga dgn wuduk sebelum ke masjid, selepas je wuduk, terus berdoa minta supaya kita setiasa dlm keadaan wuduk sehingga balik semula ke hotel. Alhamdulillah, saya takde masalah nak ke toilet semasa di masjid. semua urusan di buat di hotel. Cuma sekali je la kena ambil wuduk secara spray di masjidil haram sebab tersentuh dgn tgn pak arab masa dia tolong tolakkan wheelchair mak saya ..

Darsita, semoga dipermudahkan urusan you & anak lelaki ke sana dan mendapat umrah maqbulah.. dah besar dah anak you

airisa replied at 5-9-2019 01:15 AM
kalau ambil pil, 3 mth before fly ... tapi pada masa yg sama, mulakan doa & solat hajat. insya All ...

Terimakasih.

Ho la besar besar belaka doh :-)

Jeles pulak bila you ckp dah pergi Haji. Aii baru terhegeh hegeh nak buat umrah

DARSITA replied at 26-8-2019 05:40 AM
Aii ingat aii nak start makan pills bulan 9, 10, 11 .. by this 3 bulan hormon dlm badan pun da ...

Dar,
My pengalaman pula masa menunakan haji. My cycle memang antara 28 -30 hari. I pergi last flight and my period dijangka masa lepas wukuf dan melontar.
So I buat cepat-cepat tawaf ifadah supaya cepat bertahlul untuk kejar masa period ni. Lepas aje 2 hari balik dari mina I pun period. I hanya dapat buat 2 kali umrah sunat aje. After 5 hari heavy flow, period jadi spotting. So I terpaksalah jumpa doktor untuk ambil pil hentikan period ni. Alhamdulillah after taking the pills, my period berhenti and I manage to buat 1 lagi umrah sunat dan dapat 40 solat 40 waktu di madinah. Lepas 2 -3 hari balik malaysia, terus dapat period semula and the cycle maintain 28 days.

Masa baut umrah pulak, I sepatutnya dah bersih tapi still ada spottings on the day of my flight. Kebetulan pulak my flight delay 1 day so I ambil pils perancang ni and spottings completely stop. I continue ambil throughout entire umrah . Alhamdulillah dapat complete my ibadat umrah.

My advice disamping sentiasa berdoa dengan Allah, kita pun kena usaha juga. Pil tu hanya sebagai asbab.
Semoga Allah permudahkan urusan your umrah and mendapat umrah yang mabrur.