Joi-ah Publish time 6-7-2006 05:03 PM

Originally posted by zieA at 5-7-2006 12:46 PM

:off:Joi duduk area mana kt Bangkok?

Duk Sathorn.. Yannawa.. Tungmahamek... perghhh panjang tulll ek :off:

NoorMasri Publish time 7-7-2006 10:15 PM

hari nih k Noor masak kuey teow tomyam...sebelum hidangkan tabur daun ketumbar dan perah limau nipis...perghhh berasap telinga k Noor gigit cili api dlm tuh...:love:

mOntey Publish time 7-7-2006 11:44 PM

Tomyam...

Lana@LaraCroft Publish time 8-7-2006 11:36 AM

slurppppppppp :mil::mil:

kukukakiku Publish time 8-7-2006 07:23 PM

assalamualaikum
nak tompang tanya, daun pakchi dengan daun ketumbar sama ke?
Yg saya tahu, daun pakchi tu yg selalu orang siam guna.
Masukkan dalam tomyam dan dalam sos pencicah.

zieA Publish time 11-7-2006 02:29 PM

Originally posted by Kacip_Fatimah at 5-7-2006 11:12 PM
boleh tepek gambor dak daun tuh?!
dan apa nama daun tu erkk..?!
Daun herba utk buat tomyam pok tek lebih kurang cam dlm gambar ni..dan baunya dah lebih kurang sama..tak tahu betukke idak:hmm:..daun herba ni zie jumpa kt Giant (bahg. sayur import)..belum cuba sbb anak sedara kt rumah ni tak boleh makan seafood:pmuka: next time nak cuba beli daun ni.

[ Last edited byzieA at 11-7-2006 02:30 PM ]

antiQue Publish time 11-7-2006 04:04 PM

saya masak tomyam lebih kurang macam resepi tomyam putih yg ada kat page sebelah... tapi letak fish sauce sikit (ada orang tak suka bau masakan yg dah letak fish sauce ni) dan tabur daun ketumbar lepas dah masak.. selalunya saya tak suka letak sayur banyak, sebab menjejaskan rasa tomyam sikit... saya hanya letak carrot dan tomato saja...

NoorMasri Publish time 11-7-2006 05:40 PM

Originally posted by zieA at 11-7-2006 02:29 PM

Daun herba utk buat tomyam pok tek lebih kurang cam dlm gambar ni..dan baunya dah lebih kurang sama..tak tahu betukke idak:hmm:..daun he ...

macam daun basil je..:hmm:

NoorMasri Publish time 11-7-2006 05:43 PM

Originally posted by kukukakiku at 8-7-2006 07:23 PM
assalamualaikum
nak tompang tanya, daun pakchi dengan daun ketumbar sama ke?
Yg saya tahu, daun pakchi tu yg selalu orang siam guna.
Masukkan dalam tomyam dan dalam sos pencicah.

wa'alaikumsalam

daun pakchi tuh camana? tak pernah tengok..klu daun ketumbar tuh spt dlm gambo tomyam akak tuh..

klu daun ketumbar tuh mmg org guna buh dlm tomyam dan sos pencicah

shidaaziz Publish time 11-7-2006 08:46 PM

Originally posted by antiQue at 11-7-2006 04:04 PM
saya masak tomyam lebih kurang macam resepi tomyam putih yg ada kat page sebelah... tapi letak fish sauce sikit (ada orang tak suka bau masakan yg dah letak fish sauce ni) dan tabur daun ketumbar l ...

haah kalau letak sayur rasa lain. shida suka tomyam yang tak letak satur di dalamnya. tapi tomato wajib sebab nak dapatkan rasa masam.

zieA Publish time 12-7-2006 09:33 AM

Originally posted by NoorMasri at 11-7-2006 05:40 PM

macam daun basil je..:hmm:
daun ni kecik dr daun basil kak..masa tu daun basil fresh pun ada. Nama daun tu spearmint..tp tak tahu betul ke tidak utk buat tomyam pok tek..nanti kalau dah di test..zie bagitau kt sini.

MAKLANG Publish time 12-7-2006 10:17 AM

..ni tomyam campur king kong maklang...:nerd:

Baiduri Othman Publish time 12-7-2006 10:21 AM

Paling suka tomyam udang galah. Dulu selalu makan kat satu restoren kat area Samariang, Kuching. Tapi sejak beberapa menjak ni malas nak keluar mlm. Kat rumah selalu jugak masak tomyam. Lagipun kat belakang rumah ada tanam lengkuas & serai. Tomyam selalunya sedap kalau ada rasa serai & lengkuas. Tambah lagi kalau bubuh cili padi.

zieA Publish time 12-7-2006 10:38 AM

Originally posted by Baiduri Othman at 12-7-2006 10:21 AM
Paling suka tomyam udang galah. Dulu selalu makan kat satu restoren kat area Samariang, Kuching. Tapi sejak beberapa menjak ni malas nak keluar mlm. Kat rumah selalu jugak masak tomyam. Lagipun kat ...
:setuju: zie prefer udang galah..kuah lagi sedapp.

Baiduri Othman Publish time 12-7-2006 12:25 PM

Reply #54 zieA's post

Saya tak reti sgt masak tomyam. Selalu beli tomyam paste dlm botol. Cuma saya tambahkan serai, cili padi & lengkuas nak bagi tasty sikit. Kalau yg original tomyam tu tak taulah samada rasa sama ke tak.

Dulu ada sekali buat tak guna paste sebab dah habis. So guna lengkuas, serai, bawang merah, bawang putih, cili kering & bagi asam jawa sikit. Okaylah rasa dia. Janji ada udang galah. Lagipun kat sini udang galah kira murah. Satu pinggan boleh beli dlm harga RM8 - 10. Kalau yg saiz besar tu mahal sampai mencecah belasan ringgit ke atas satu kg.

lady_nF Publish time 12-7-2006 04:47 PM

Reply #51 zieA's post

spearmint ke?
tp ada kawan thai cakap daun thai basil,
yg bijik dia bijik selasih tuh...yg buat air minum..

welds Publish time 12-7-2006 08:45 PM

Originally posted by dilaOHdila at 31-5-2006 09:08 AM

laponyer tengok...tur pasal aku maleh nak masuk thread makan2 nih..aku cepat lapoo kalo tengok makanan..hehe:love:thnx sharing cara2 nak wat tomyam..aku pun baru nak belaja...tapi tak berani nak buat..kalo tak sedap membazir jek...

[ Last edited byKacip_Fatimah at 12-7-2006 08:48 PM ]

zieA Publish time 13-7-2006 09:52 AM

Originally posted by lady_nF at 12-7-2006 04:47 PM
spearmint ke?
tp ada kawan thai cakap daun thai basil,
yg bijik dia bijik selasih tuh...yg buat air minum..
spearmint tu zie teka jer:nyorok:..sbb rupanya lebih kurang macam tu. Agaknya betullah thai basil..tp mana nak dpt kt KL ni yer? Tolonglah tanya kawan lady_nF.
zie pernah tanya kt tukang masak tu.."bae, ni daun selasih kor"..jawabnya"bukae dik..namo gapo doh tok ingat"..agaknya tukang masak pun tak kenal daun selasih:lol atau ada pelbagai spesis selasih:hmm:

DARSITA Publish time 19-7-2006 12:00 PM

My tomyam so simple - goreng bawang putih, bawang besar hiris, galangal, serai dlm periuk sampai naik bau.
- masukkan air. Tunggu sampai mengelegak .. masukkan kiub tomyam 3 kiub. Kacau sampai larut. Lepas tu masukkan ufudangfang /udang.

Ni lah gambarnya

ninoZ Publish time 19-7-2006 04:41 PM

kalau nak menambah sedap tomyam seafood..esp tom yum kung
beli kelapa muda...air kelapa tu masuk dlm stok..pastu korek isi kelapa muda tu masuk dlm tomyam towards the end of cooking..

errr..satu lagi
daun utkpo taek kalau dlm bahse thai perkataan nyer camni : ' iโป๊ะแตก' tu..actually dorang guna daun selasih thai..bentuk lebih kurang mcm daun selasih kita tapi bau dia lagi aromatik dan tajam.. infact daun limau purut dorang pun bau dia slightly different ..Cuba Tanyaforumner nick Joi ah...mesti dia notice punya
abih2 dah tak dak sgt..guna daun selasih pun boleh
kalau Po Taek kat thai mesti ade straw mushroom..n biasanya dorang siap taruk kupang..sotang udang ketamtu semua dah kira standard la..
kadang2 ade versi yg taruk cili padi kering yg digoreng sebagai taburan bersama-sama dgn daun selasih
beza Po Taek dgn tom yam thalay , tom yam thalay kita taruk nam prik pao n Po Taek kita tak taruk nam prik pao..

tambahan..
nak buat Po Taek ni biasanya kita guna stok ikan/seafood..kalau tomyum lain biasanya kita guna stok tulang lembu/ayam

[ Last edited byNoorMasri at 1-11-2006 06:10 AM ]
Pages: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12
View full version: MENU/RESEPI ANTARABANGSA :: THAILAND ::