@Phoenix Publish time 18-2-2007 10:34 PM

Pelbagai resepi masakan siam

Hi kekawan F&R. Maafkan Phoenix andai topik ni telah dibuka tapi Phoenix cari tapi tak jumpa.Phoenix sekeluarga suka masakan siam tapi Phoenix tak tahu nak masak masakan siam. Contohnye, tomyam putih, tomyam santan, paprik etc.

seri06 Publish time 19-2-2007 12:25 AM

saya nak resepi laksa siam...
sapa2 yg ada resepinya..tolong tepek yer...

terima kasih...

que_eight Publish time 19-2-2007 01:19 AM

Tomyam kuah putih
(agak-agak lah ye banyak mana)

bawang besar potong bulat
serai diketuk
daun limau purut
tomato
sotong
daging
ayam
udang
garam

1. rebus daging dan ayam bersama-sama bawang, serai dan daun limau purut.
2. setelah empuk baru masuk kan tomato,sotong dan udang.
3. masuk kan garam secukup rasa. kalu nak pedas boleh masukkan cili padi yg diketuk dan kalu nak masam boleh masuk kan jus lemon.

que_eight Publish time 19-2-2007 01:53 AM

tomyam santan

bahan ditumis
4 bawang merah - tumbuk
3 bawang putih - tumbuk
1/2 sudu kecil cili boh
1 kiub tomyam
2 batang serai - ketuk
2inci lengkuas - diketuk

1/2 cawan santan pekat
1 1/2 cawan air
daun limau purut
jus lemon

hirisan ayam
hirisan daging
udang
sotong
hirisan cendawan butang

1.setelah bahan tumisan naik bu, masukkan santan, air dan daun limau.biar mendidih
2.masukkan ayam, daging..hingga empuk.
3. masukan udang, sotong dan garam secukupnya.
4. masukkan cendawan dan jus lemon.

@Phoenix Publish time 19-2-2007 02:40 PM

Reply #4 que_eight's post

makasih que.

Phoenix nak tanya, Phoenix byk kali makan masakan siam kat satu hotel di kl,dengar kata chef di situ chef diraja thailand, tapi Phoenix tak ingat nama2 masakannye. Semuanye sedap2 belaka. Ada sesiapa yg tahu tak masakan siam selain tomyam.

que_eight Publish time 19-2-2007 10:03 PM

no prob..kang dah try resepi nih..kasi fedback kay

Kacip_Fatimah Publish time 20-2-2007 11:02 AM

Originally posted by @Phoenix at 19-2-2007 02:40 PM
makasih que.

Phoenix nak tanya, Phoenix byk kali makan masakan siam kat satu hotel di kl,dengar kata chef di situ chef diraja thailand, tapi Phoenix tak ingat nama2 masakannye. Semuanye sedap ...
:bye: HAI Phoenix...
Selamat Datang ke FNR...
chupp nk tanya...kat hotel mana tu??hehe..
sedap ke makanannya...nk cuba laa jugakk...
setahu saya masakan siam nie bykkkkk sgt..
appetizer derang ada..popia..ketam kulit lembut tu..miangkam..salad yang pelbagai..
bergedil ikan..then ada green curry..tomyam yg biasa kita makan tu..
sayur yang pelbagai..mee/bihun noodle..
dessert pun mcm2..aiskrim roti..red ruby..pelam dgn pulut tuh..dsb..mmg sedappp..
saya kalau ada thai fair kat sini..mmg seronok gak jenjalan kat situ..
sambil tgk barang2 dari thailand..

BeeComeL Publish time 21-2-2007 10:06 AM

Reply #7 Kacip_Fatimah's post

Kacip... Green Curry nyer resepi ader tak? isskk terliur plak .. sedapp tol green curry.. Bee ader mkn kat restoran dekat jln damai nih.. sedap sgt green curry dia.. tapi portion cikitt.. mahal jek lebih.. klu ader saper2 ader resepi tuh.. tulun paste yekk.. :loveliness:

@Phoenix Publish time 21-2-2007 02:51 PM

Reply #7 Kacip_Fatimah's post

Thanks Kacip. Phoenix tak ingat nama hotel tu coz relative Phoenix yg bawa Phoenix sefamily ke sana. Phoenix tinggal di obersea tu yg tak berapa ingat tempat2 makan yg Phoenix pernah pergi bila balik ke Mesia. Semua dessert & appetizer siam food semuanye best2 kan.

Sejak dah tahu FnR ni, barulah Phoenix berkobar-kobar nak belajar memasak :P . Dah cuba a few recipe, tu yg seronok sgt nak cuba recipe baru.

ikz Publish time 10-4-2007 03:22 PM

eeiiiii...kecur air liur......
anak sulung memang hantu tom yam...
nak cuba try petua ngan resipi korang tuh...
terima kasih semua......:) :loveliness:

mamalija Publish time 19-4-2007 03:57 PM

mama baca macam macam veris but mostly yg tomyam merah...
anak mama memang suka tomyam tp tomyam putih...selalu beli jerk kat kedai...tp nak jugak try buat. sapa2 boleh kasi resepi nak buat TOMYAM PUTIH.....

selalu mama pesan kat kedai tuh jgn pedas, meaning tk der cili lah sbb budakmakan...tp masih ada sedikit rasa pedas (which anak mama boleh tahan la... feveret nyer pasal)..but tk lak jumpa cili..dia letak apa ek...

kari_Ayam Publish time 23-4-2007 12:37 AM

kalau nak simple...

beli perencah tom yam :I

[ Last edited byKacip_Fatimah at 20-7-2007 04:46 PM ]

Kacip_Fatimah Publish time 23-4-2007 09:43 AM

saya penah dapat petua nk sedapkan tomyam..dari tukang masak thai..dia ada bagitau kat adik ipar saya sebab derang nie meniaga suatu masa dulu..
stok tom yam tuh kalau nk sedap guna stok tulang daging
perencah plak..dia kata carik botol yg ada gambor perut boroi..hahaha..tapi saya carik takde pun..kat sini susah laa nk jumpa..mungkin kat Thai sana byk laa..atau kalau ada Thai Festival tu kan..boleh laa jenguk..kot2 ada...

sayna Publish time 20-7-2007 03:06 PM

kalu barang2 mcm seafood dan sayur yang nak letak dlm tomyam.... boleh isi mcm barang2 kite pilih utk dlm tom yam steamboat....
jadi mcm2 soafood, ayam, daging kiter boleh letak... dan mcm2 ayur boleh letak.... lagi pelbagai kiter letak lagi sedap rasa kuah dia....

Cuma nak tanya sikit... saya ada terbaca... makanan laut tak elok dicampur dgn darat... eg ayam tak elok campur dgn seafood... so mcm mana yer???

hairanaz Publish time 20-7-2007 06:03 PM

Reply #85 sayna's post

saya campur jerr.....hehehe.....tp kalau wat tomyam saya wajib letak udang..sotong....tu peberet somi dan anak2....

tp udang...sotong...dan isi ayam yg dihiris nipis..saya akan letak the last minute...maksudnyer...kalau dah nak makan....barulah saya letak....biar kuah tomyam menggelegak...pehtu buh la udang..isi ayam and sotong....tutup periuk.....biar dalam 3,4 minit...tutup api...pastu terus buh kat mangkuk and makan.....barulah isi ayam...udang dan sotong lembut jerr......saya sker lembut2 gitu......

http://i73.photobucket.com/albums/i210/jwm_mokhsin/Image964_edited.jpg

[ Last edited byhairanaz at 20-7-2007 06:19 PM ]

ninoZ Publish time 20-7-2007 06:22 PM

Reply #84 Kacip_Fatimah's post

kita kalau takde tulang kita guna stok ayam je..
beli ayam dinosor tu byk2..taruk air byk sket..rebus sampai tinggal setengah
pastu bekukan..bila2 nak gua..dah sedia stok buatan sendiri :)

shidaaziz Publish time 20-7-2007 07:06 PM

Originally posted by sayna at 20-7-2007 03:06 PM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
kalu barang2 mcm seafood dan sayur yang nak letak dlm tomyam.... boleh isi mcm barang2 kite pilih utk dlm tom yam steamboat....
jadi mcm2 soafood, ayam, daging kiter boleh letak... dan mcm2 ayur ...

memang tak berapa elok pun dalam sebarang makanan kita tu bercampuran. shida pun memang elakkan campur masakan laut & masakan darat. kalau masakan laut, semuanya masakan laut. tapi sesekali campur gak sebab mesti nak ada telur dadar. kalau makan seafood, tak elok minum minuman bersusu lepas makan. actually, buah pun tak elok kalau kita makan dengan susu, contoh salad buah-buahan, puding cocktail.

ilza Publish time 22-7-2007 12:53 PM

Semalam baru za masak tomyam campur...
Ramai puji kata sedap tomyam tu...
khe..khe....:D

zaianie Publish time 2-12-2007 05:14 PM

sedap tuh tomyam tapi susah nak dapat rasa yg betui betui kaw

soulha Publish time 2-12-2007 06:50 PM

http://alkiram.net/salam/wp-content/uploads/2007/09/tomyamfamily.jpg

potek (Sumber dari ninoz).....dari web

bahan2 :
campuran seafood - ketam, lala/kupang dgn kulitnya sekali, isi ikan merah, sotong, udang
straw mushroom - cut lengthwise
stok rebusan tulang ayam/air
hirisan lengkuas
daun limau purut barang 2-3 helai
serai- dititik
cili padi - skett aje sebab nanti last2 kita nak taruk cili padi kering
sos ikan
limau nipis - ambil jusnya
garam n gula secukup rasa
cili padi kering - goreng kejap pastu tos
daun selasih

Didihkan air/stok pastu renihkan lengkuas, serai n daun limau purut sampai rasanya dah mesra n naik bau wanginyerr..
pastu masukkan mushroom dan campuran seafood n renih kejap..tp jgn overcook, tak best!
pastu masukkan cili padi yg telah dititik..then bleh masukkan udang..renih kejap je then bleh tutup api
perisakan dgn sos ikan, garam n gula serta jus limau secukup rasa then masukkan daun selasih
pastu bila nak hidang..just taburkan dgn cili padi kering yg dah digoreng dgn sedikit lagi daun selasih

kalau nak makan sotong po tek mcm shida tu..taruk sotong je laa..tapi frankly kan..yg buat po tek ni jadik sgt uuummmphhh! rasa dari ketam n udang

kalau po tek yg kaler merah2 sket tu卼hat is actually tomyam thalay..both are mix seafood tomyum cuma tomyam thalay ni kita taruk nam phrik pau

Kaeng Som

bahan2 ditumbuk:
cili padi hijau
cili padi kering
belacan
bawang putih dgn kulit sekali
kunyit hidup
garam kasar

nenas masak - dihiris kasar
ikan
garam gula secukup rasa
jus limau nipis
air asam jawa
sos ikan
kalau nak taruk hirisan betik mengkal/muda pun boleh gak

renih bahan tumbuk tu dgn ayaq..jgn taruk semua nanti dah tak bleh adjust kalau pedas sgt
agak2 dah mesra卋ubuh nenas n renih lagi
perisakan dgn jus limau nipis,air asam jawa sos ikan n garam gula secukup rasa then masukkan ikan
once ikan dah masak..tutup api n bleh hidangkan

Kaeng som plak camnih..
ni kita kasik yg southern style yg guna ikan

nota : utk kaeng som ayam卼ambahkan bawang merah n kratchai kepada bahan tumbuk..gaul dgn ayam yg telah dipotong kecil pastu marinate kejap..
panaskan minyak sket pastu tumis kejap ayam tu then tambah air卼he rest follow je resepi utk kaeng som ikan
Pages: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14
View full version: MENU/RESEPI ANTARABANGSA :: THAILAND ::