sweets_mama Publish time 5-6-2008 05:23 PM

sweet nk kongsi gak..:)
ank ke 2 induce,x de apa-apa masalah...tepat tarikh scan x sakit masuk wad.
ku besalin kat swasta pagi misi masuk ubat mcm pil kecik je kat kemaluan,
dia akn mula sakit-sakit sikit,pas dlm kul4 misi chek lagi br buka sikit x ingat bape cm
masuk lagi sekali ubat tu baru le sakit kuat kul7 terus bersalin x yah teran-teran kuar je belebush:lol: :lol:

liaolia Publish time 5-6-2008 05:38 PM

anak 1st normal
dari masuk wad buka 2 cm smpi bersalin dlm 8 jam.me x thn sakit so minta injection,terus tido,sampai nk bersalin pn x rasa sakit,time doc suh teran pn lalok jekk ..:lol: ;P ..

anak 2nd induce.
air ketuban pecah dulu tapi x rasa sakit pn walaupn dh buka 2 cm.lepas 1 jam monitor doc kata jantung baby x stabil,so kena induce.masuk air&ubat kt tangan.1/2 jam lepas tu rasa sakit yg x terhinga..minta injection juga ..tapi sebab masuk ubat sakit masih terasa,rasa nk tercabut perut nii..:mad: :'(4 jam lps induce bersalin ..alhamdulillah ..

[ Last edited byliaolia at 5-6-2008 12:42 AM ]

maya_krisya Publish time 5-6-2008 06:18 PM

aku kena induce pasal dah lebih due....2 minggu.....

3 hari kena masuk ubat...kat bawah tu....:$
hari ke 4..dr kata kalau tak beranak gak kena operate......
masuk labour roompkl 6 pg....hari ke 4 tu....pkl 8 selamat bersalin....
<<<<tu pun nurse duk ngata kat aku..setakat 2 cm dah masuk labour room ...gamaknya magrib pun tak beranak lg....dan tuhan nak tunjukkan kat nurse tu....sakit 2 jam ...aku selamat bersalin baby girl...pengalaman bersalin kat spital gomen>>>>

yg pastinya....sakit induce ni..memang kita tak leh nak tahannn......sakit sgt...dan disebabkan fobia tu...aku ambik masa 5 tahun bersalin next baby:lol:

MinahKarat Publish time 5-6-2008 11:11 PM

experience aku..

anak first normal - start sakit puku 10:30pm, terus pi spital.. masuk labor room pukul 11:30pm, pukul 3:17am dah bersalin.. 4 jam aje dalam labour room.. nurse pun tak expect aku bersalin cepat.. masa masuk labour room dah 5cm, nurse cakap esok pagi baru bersalin.. tengok2 pukul 2am dah dialate 8cm, kelam kabut panggil gynae kat rumah.. gynae (dr. pompuan) datang pakai t-shirt dgn tracksuit aje.. ;P ;P..

anak no.2 induce.. start induce pukul 7am, pukul 1:34pm baru bersalin..

Kalau nak compare dua2, bagi aku beranak normal yg sulung paling sakit sebab beranak yg kedua aku amik epidural.. so takde la rasa sakit..:lol: :lol: Tapi last2 kena sorong masuk OT gak coz anak aku besar.. 4.35kg.. lagila tak rasa apa masa tu sedar2 nurse tepuk2 pipi aku suruh bangun and terus sorong masuk wad..

Tillingtan Publish time 6-6-2008 10:04 AM

Induced labour.

Ada few ways.

Doctor saya buat membrane sweeping dulu. Dia hanya gunakkan jari dia untuk melongarkan membrane dari cervix. Yang nie tak sakit, cuma rasa tak selesa sahaja. Cara ini di guna untuk mengelakkan dari mengunakan ubat ubatan.

Tapi cara di atas tak berjaya, terpaksalah guna ubat(hormon prostaglandis) untuk melembutkan cervix dan merangsang process bersalin.

Bersalin cari induce, pada saya
Lebih sakit . contractions are more intense. Baby keluar pun terlalu cepat .

gonjoi Publish time 6-6-2008 01:04 PM

Salam semua... I pn nk share pengalaman anak sulong ni... induce... rasa sakit mmg la sakit... tapi bukaan senang je terbuka... time 7cm nurse suh tahan.. sbb lom 10cm.. .tahan gak la... bila dh 10cm dh cantik dh tu doktor kata... dia mai suh neran... nerah 2 kali x kuar... last2 vakum... alhamdulillah semuanya selamat... kol 5.00pm rasa sakit.. kol 8.42pm baru dia kuar... skang dh 7 bln dh anak i tu... :D

HoneyD Publish time 6-6-2008 01:22 PM

aku pun kene induce jugak.. malam 04/03 aku pegi check up coz aku dah week 38 tp baby blum engaged. masa check up tu aku kene seluk. doc kata dah bukak 3cm tp aku langsung takde rasa sakit. so doc advise admit malam tu jugak or admit esok. malam tu aku tak boleh tdo psl rasa cam takut jek nak beranak..

esoknye aku gi spital utk admission. kul 12 aku masuk labour room, midwife seluk still 3cm. pastu doc datang, pecahkan air ketuban n masukkan ubat dlm water drip. kul 4 baru aku rasa mild contraction. cam nak buang air tp tak sakit. rasa sakit tu dtg 5 min sekali. masa tu aku boleh buat lawak, ketawa2, layan hubby main PSP. bukak pun sikit2.. 4cm, 5cm..

kul 7 mlm aku dah start rasa tak selesa. contraction tadi tu dah bukan mild lagi. dah makin terasa sakit. every 3 minutes camtu aku rasa cam perut kene tolak ke bawah, tulang belakang (pinggul) cam kene tumbuk, tut mcm kene tolak ke atas.. masa ni aku still boleh tahan lagi. midwife dtg chek baru bukak 6cm. yg aku perasan, klau kite rasa sakit tu lebih dari yg sebelum ni, tu tandanya bukaan tu bertambah. dlm kul 8 aku rasa cam bertambah sakit, aku suh mak aku panggil midwife, dier dtg check bukaan 7cm nak ke 8cm baru.. sakitnye masa tu smpai setiap kali contraction tu dtg aku menangis..

kul 9 lebih, aku tak boleh tahan sakit dah.. terasa sgt bile contraction dtg tu mcm nak mati.. tak tentu arah. aku pusing kepala ke kiri, ke kanan smbil ketap2 bibir n menangis. hubby pujuk2 n mak aku pulak advise aku supaya jgn menjerit.. so aku tahan la tak menjerit masa tu.. smpai la akurasa cam nak terberak sgt2 dah.. aku hampir nak jerit.. kebetulan midwife dtg check lagi skali bukaan dah 9cm. aku ckp ngan dier aku dah tak tahan, aku nak teran skg. tp nurse tu tak kasi coz dier kata takut rahim pecah selagi bukaan belum 10cm. aku nangis lagi.. smbil2 tu nurse2 buat preparation utk labour n then doc pun masuk.. masa doc masuk tu dier seluk aku lagi skali pastu dier ckp, dah 10cm.

then doc siap ckp yg dier nak vakum coz kepala baby aku mendongak ke atas coz tali pusat dier terbelit kat leher. aku tak peduli dah masa tu yg penting baby kuar.. aku dah tak tahan sakit.. smbil2 dier vakum, dier suh aku teran. aku ikut jek instruction doc tu. dlm 3-4 kali teran, kuar la ADAM DANIAL.. pukul 9.50 malam..:loveliness:lepas potong tali pusat, doc letak atas dada aku, budak bucuk tu menyonyot2 tangan dier smbil mata dier yg sepet tu terbukak luas tgk keliling.. :loveliness: :loveliness:

mylisha Publish time 6-6-2008 03:23 PM

Reply #27 HoneyD's post

cute la cerita u.. part budak bucuk

Thanks all forumer for ur info...

as for me... i went 4 checkup aritu.. after CTG report keluar, my gynae masukkan jari 4 checkup whether my serviks dah ada bukaan.. but then she said... the baby is too high.. skang ni alisha dah masuk 39wks.. so if by nextweek kalau baby x keluar my gynae said i have 2 b induced... hmmm tu yg berdebar2.. tak tau nak tanya sapa... nasib baik join forum ni...

thanks a lot... hopefully i boleh la tahan sakit mcm forumer semua yang dah pon selamat melahirkan zuriat sendiri... insyaAllah.. aminnn

HoneyD Publish time 6-6-2008 04:09 PM

Reply #28 mylisha's post

haha aku memang panggil budak tu budak bucuk.. kekekeke.. smpai hubby pun lekat panggil dier camtu bile time main2 n agah2 dier..

semoga u dipermudahkan.. amin

phoebe Publish time 6-6-2008 04:14 PM

yang pasti induce sakit
my past experience 10 hour contraction
dr tgh malam baru berjaya delver
sakitnya induce
last2 tak berjaya push kena forseps

mrs_ree Publish time 6-6-2008 05:28 PM

ree kena induce cz jalan tak bukak walaupon contraction dah 5 minutes more than 24hours..mmg sakit tak hingat la masa masuk ubat tue..nasib baik ler midwife yg masukkan tue dah bgtau awal2 nak masukkan tue sakit..dia ckp susah nak masukkan cz pintu serviks(kalo tak silap) tinggi sgt..abis dirodok2...menitik la air mata..tp tahan ajer la...kul 5pg induce..kul 10 pg jalan bukak 3cm..alhamdulillah...tp kul 8mlm gaks baru bby kuar..huhuhu..

GubRa_80 Publish time 6-6-2008 05:59 PM

haku pun normal...mmg sakitttttttttt...masuk ubat sampai 3 biji,..ubat yg ke-2 baru terasa mcm senggugut..bilamasuk labour room then pecah ketuban mmg sakit berganda2!!!!....aku nak kuar kan bb on 21 tapi kuar 22-12-07..time tu darah aku tak tentu kejap turun pastu nai..alhamdulillah gak la aku induce time tu (38wks) sbb time doc pecah ketuban anak aku dah start berak dah!!:o
tapi kan sakit banak ni same ja,..induce ke sakit normal ker sama jer..janji kena kuat semangat..tapi aku ni mmg jenis tak tahan sakit tapi alhamdullillah allah kuatklan semangat aku setitik airmata pun tak kuar...cuma beradoi jer..mmg aku penyabar sgt time tu..some people siap marah nurse/doc /hubby...tapi aku alhamdulillah..
tulah berkat aku dok berzikir & ishtifar byk2 dlm labour..pastu aku minta mahap kat both parent aku & hubby...ni jer la petua aku..:D

cik_azie Publish time 7-6-2008 03:08 PM

haku pon kena induce. mula2 petang tu rasa baby kurang gerak, so pi cek. rupanya xde pe2, baby saje je malas gerak katanya. then doc scan ckp baby besar sgt. kalo tgu edd, mau 4kg lebih katanya. so malam tu kena admitted wad. esok pagi induced. sakit nya kena induced...pastu x buka lgsg gak servik, so induced sekali lg maghrib. lps 2nd induced..mak ai..sakit x hengat. menggigil2 tahan sakit. tp bila cek br 1 cm. start maghrib sampai subuh aku sakit. setiap 5 min sakit..dh nangis2 dh sepanjang mlm. esok pg jam 8 doc cek kata dh buka 4 cm. hb g sarapan. x smpt bgtau hb nak masuk labour room dh kena tolak. doc kata anak 1st biasabya 1cm nk bukak makan masa 1 jam. so lebih kurg 6jam lg nak beranak. haku dh nangis2 dh. sakit tu nak tahan smp 6 jam. doc x bg teran sbb katanya lambat lg tp sakit yg amat..haku teran gak pukul 10.30 keluarla anak ku itu. alhamdullilah 2 jam je dlm labour room selamat bersalin. tp anakku kena admit NICU coz aku demam panas dlm labour room, takut ada infection. lepas 5 hari, br dia keluar wad.

nagasaka Publish time 8-6-2008 12:54 PM

salam....mcm2 pengalaman induce ni yea...daku ni dah 39 weeks, dah last2 ni g check kat gomen jee....next week last check up kalau tak beranak harus kena induce ni:L ....ngeri baca pengalaman u all :'( :'( ...buleh ke aku tahan ni :L ...ya Allah permudahkan la process kelahiran anak2 kami..Aminn :loveliness:

new_mum Publish time 8-6-2008 05:01 PM

mum punya pengalaman induce pun lebih kujrang same ngan yg lenlain gak. mmg induce ni sakit dia 2 kali ganda kut.

Dr masuk ubat kul 10 pagi, dia kata, dalam kul 2 ptg nanti bukaan akan jadi 4cm baru tolak masuk labour room. Tapi dah kul 3 mum x sakit2 lagi. Dr tu pi masuk ubat lagi, kul 5 ptg mum dah rasa sakit sikit2. Bila Dr cek, bukaan dah 4 cm. Terus tolak labour room, dia pecahkan ketuban, dia kata lam kul 9 mlm nanti bersalinla. sakit ya amat- amat-amat. Dr tu balik umah sbb nak sembahyang Maghrib. ALih2 kul 7.30 mlm mum dah sakit kuat sesangat. Nurse semua kata lambat lagi tu kak....

Last2 mum dah rasa nak teran sesangat, mum suruh hubby tlg ckpkanyang mum dah rasa nak teran. Depa saiap cakap lagi kat mum " kak biaq betui kak" Rupa2nya mmg bukaan dah 9 cm. Kelam kabutlah budak2 nurse tu. Mum bersalin kul 7.30 mlm.Dr pun sempat tengok je sbb dah selesai.

Tapi mmg sakit induce ni......

[ Last edited bynew_mum at 8-6-2008 05:02 PM ]

LiliSam Publish time 8-6-2008 09:05 PM

huhu...i pun kena induce..mmg sakit pinggang...buh ubat kul2 ptg..kul 6 sakit sakit sampai ke pagi ..tak lena tido..tak leh wat ape..takleh duk diam..dah la kejap kejap kena selok:funk:sakit wwooooooooooo kena selok:mad:

mzmpna Publish time 16-6-2008 02:24 PM

Ni citer mz laks...

Sepatutnya kalau ikut date mz aka bersalin pada 28 /3/2008
tp pada 13 mac 2008 masa gi cjeck up dah ada bukaan 1.5cm,tp dr.suh balik
dulu,gynae kat akalau malam tu sakit mz diminta untuk dtg trus ke hosp.
Malam tu mz tak rasa sakit sgt cuma sakit pinggang jer...pagi 14/3/2008 tu mz ke hospital,sbb risau dah ada bukaan tp tak rasa sakit.Sbb mz jenis yg senang dan cepat ada bukaan(ikut pengalaman anak 1 dan ke-2)

Gynae cek dh ada bukaan 2 cm.still tak sakit. Mz diinduce,masuk air pada pukul 10.00 pg dan air ketuban dipecahkan. bih kurang kul 11.30 pg mz dh sakit yg amat sangat,trus bergantung pada gas untuk ilangkan sakit. Nurse tu cek dia kata baru bukaan 4 cm.Mz peliklah takkan baru buka 4cm,sedangkansakit dah tak tahan lagi,bila gynae datang dia cakap dah leh teran,dah buka banyak sebenarnya.Trus kaki mz digantung.dan mz pun teran dan teran dan teran:lol: ..alhamdulilah..12.55 tengahari,14/3/2008 bersamaan hari jumaat,lahirlah hero mz Muhammad Haqemi seberat 3.25kg.

Sekarang dah 3 bulan,dh pandai mengiring dan ketawa bila di agah...sejuk ati mz..ilang rasa semua sakit...

[ Last edited bymzmpna at 16-6-2008 02:26 PM ]

gilakentang Publish time 17-6-2008 10:31 AM

i plak induce sbb baby tak kluar2. time nak tunggu jalan tbukak tu yg sakit giler sampai merangkak2 kat dalam ward. air ketuban pun dah merata2, kejap2 masuk toilet sbb tak tahan sgt sakit dia (exactly mcm rasa sakit senggugut). Tapi masa ada contraction tu ok jer, teran pun ok sbb mmg dah rasa nak meneran sekuat2 nya sampai hubby ckp "eik...mcm senang jer bsalin". Sbb dia slalu tgk kat TV slalunya pompuan bsalin meraung2.

Tillingtan Publish time 18-6-2008 07:03 AM

Reply #37 mzmpna's post

Sebenarnyakan bukaan spt itu adalah normal pada wanita yg pernah melahirkan anak secara vaginal.
The Gynae and mid wifes here yg terangkan.

my last pregnancy, cervix was opened 2 cm. I feel no pain. My labour had to be induced because of gestational diabetes. Itu pun at 40 weeks when I was not showing any signs of labour.

terudes07 Publish time 20-6-2008 04:59 PM

sy pon kena induce for ank yg sulung..
kena induce pasai darah tinggi n kencing kotor..awal 2 weeks
tp alhamdulillah nk kata sakit tuh tak lar sangat..gi sepital kul 2 ptg
induce kul 2 lebih...lepas tuh adelar sakit sket
kul 10mlm air ketuban pecah..sakit sgt..dan kul 12.56 tgh mlm bb pon deliver...
Pages: 1 [2] 3 4 5 6 7
View full version: kelahiran induce