CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Lailawati

Hang Tuah Perempuan????

aku rasa pakcik tuh nak cakap,"hang tuah nih sebenarnya pengkid..."

ASM.
Aku rasa tok sahlah kita dok berpusing-pusing mikir perkara ni. Rasanya tak kemana dan aku rasa harus merugikan aje. Datuk Laksamana Hang Tuah dah tak ada, dan yang tinggal harus keturunan dan Ilmu nya. Ilmu dia memang ada hingga hari ini dan banyak manafaat kalau kita belajar.
Aku bukan orang sastera, dan aku juga bukan orang sejarah. Aku tak pandai. Cuma kalau kita tengok hikayat Hang Tuah tu, elok kalau kita baca hikayat tu seperti penulisnya...baca dan hayati berulang kali. Apa yang penulis tu fikir dan tahu, kita kena tahu, dan segala macam istilah dan kias dalam hikayat tu insyaAllah kita akan faham kalau kita bukan takat membaca macam baca novel atau baca buku sejarah biasa.
Apa yang ada dalam hikayat Hang Tuah tu kebanyakannya adalah benda betul. Cuma harus orang zaman sekarang tak dapat nak fikir dan cari logiknya...memang tak jumpa...Akhirnya, orang akan buat kesimpulan sendiri, berdasarkan tahunya sendiri. Harus pula kesimpulan tu tak ada kena mengena dengan apa dia sebenarnya Hikayat Hang tuah tu.
D Laksamana Hang Tuah tu sorang manusia unggul dan lain dari yang lain. Aku rasa kita tak punya kudrat nak menilai dia pada tahu yang biasa ada di zaman internet ni.  
Aku cuma pesan pada diri aku dan pada tuan-tuan hamba yang budiman, tak mengapa kalau kita nak berumah di gigi air. Asal tiang tinggi menjulang...Tak mengapa kalau nak berhuma, asal padi jadi berbidang..."
salam....

pd pendapat aku la selalu yang guna nama Hang tu cina...ada dlm tv ada ckp Hang Tuah tu org cina...pada aku la logik juga sbb mana ada org malayu lama2 guna nama Hang...cth org kedeh guna Hang utk kamu...rasa logic gak kan:setuju:

hang nih adalah nama gelaran bagi orang zaman dahulu kala.....kira skang macam orang panggil engko "bos.." tak pun,"brader".......

ASM.
Pada tu aku yang sedikit ni, DLHT tu memang bukan asal dari Tanah Melayu. Dia pun orang mendatang juge cuma bukan lah dari China, tapi dari Sulawesi. Dia ni keturunan Daeng, so orang Bugislah gamaknye. Dia datang ke Tanah Melayu masa umur budak-budak lagi, dipelawa dek Sultan Melaka sebab dia ni handal. Jadi kalau nak kata Hang Tuah tu bukan nama "kad Pengenalan" dia, harus jugak lah betul sebab nama dia start dengan Daeng lah gamaknye.
Nama ni harus berbeza tapi orangnya tetap sama. NAma ni besar peranannya sebab ada "daulat"nya sendiri. COntohnya macam sebut nama "Mawi" terus secara otomatik dalam benak kepala orang yang tau, timbul berbagai rasa. Lagipun harus nama kita ni sama dengan orang lain. Jadi kalau bubuh nama panggilan yang lain dari orang lain, mudah nak kenal. Parameswara sendiri contohnya, guna Nama lain sebagai gelaran bila dah peluk Agama Islam. Dalam kes Hang Tuah pulak, kalau sebut nama asalnya harus orang tak kenal kot.
Cuma kalau nak kata dia perempuan, ni aku tak taulah nak kata apa
jangan orang kata komeng tu pompuan dah lah! adu......tak dapek nak nolong eh!

salam...

Originally posted by rurouni_khairul at 30-11-2006 05:16 PM
Aku takleh bayang perasaan Jebat mase mendongak tengok Tuah melompat dan terkoyak kelengkangnya hingga menampakkan 'apam' beliau... Mesti Jebat cakap dalam hati "Holy #!! What the &^%*!! ...

tak pun mesti dia kata..."aduhai...kenapa "hutan belantara" begitu subur kehendaknya....???"

: :hmm: :jeling: :nerd: :geram: :pmuka::gila::siok:

Follow Us
mastika.. mastika..
so what's next? dr M sebenarnye pompuan?

Reply #63 datuk_batery's post

Kalau nak dilogikan.... ada orang kata nama Hans Isaac itu sebenarnya Hang Ishak....... :jeling:

hang tuah tu laki la.. mana plak pompuan..kalo pompuan.. takdenye dia dapat bunuh ramai orang portgis masa portgis serang melaka dulu..kalo pompuan.. berani ke dia? ngarut je le

Originally posted by rurouni_khairul at 1-12-2006 11:16 AM
Aku takleh bayang perasaan Jebat mase mendongak tengok Tuah melompat dan terkoyak kelengkangnya hingga menampakkan 'apam' beliau... Mesti Jebat cakap dalam hati "Holy #!! What the &^%*!! ...

Aku baru terpikir yang jebat mesti cakap dalam ati cam gitu... hahaha!!! baru aku nak cakap.... takkan laa sng sgt hang jebat menyerah kalah sedangkan dalam statement tu kata kalu menang malu kalah lagi lah malu.... uhuhu... apa raaa... cakap tak serupa bikin laa gitu.... :bgrin:

Originally posted by narvmarishka at 18-1-2007 07:04 PM

tak pun mesti dia kata..."aduhai...kenapa "hutan belantara" begitu subur kehendaknya....???"

Atau pun die cakap dalam hati, " Patutlaa aku sayang dan amik berat pasal Tuah, ade chemistry rupenye..." :love:

Originally posted by medangtamang at 20-1-2007 05:53 PM

Aku baru terpikir yang jebat mesti cakap dalam ati cam gitu... hahaha!!! baru aku nak cakap.... takkan laa sng sgt hang jebat menyerah kalah sedangkan dalam statement tu kata kalu menang malu ...

Aku pun bole rase dilemma yang dialami oleh Jebat... :hmm:

[ Last edited by  rurouni_khairul at 27-1-2007 09:45 PM ]

pada pendapat aku Hang Tuah nie cuma mitos semata2 sebab tu senang2 jea org nak kata dia org cinalah.. perempuan lah.. pasal x bukti yg kukuh mengatakan beliau seorang pahlawan melayu lelaki.. mungkin org  melayu dahulu kurang mengambil berat untuk mencatat sejarah atau peristiwa yg berlaku pada zaman mereka..

andai cerita Hang Tuah memang benar tetapi mesti dah ditokok tambah mengikut keadaan pencerita ataupun ditambah untuk menjadkan ianya menarik.. kita mesti sedar bukan seorang saja yg bernama Hang Tuah pada zaman tresebut.. seperti zaman sekarang nie pun bukan seorang saja yg punyai satu nama itu seperti Ali..

Begitu juga dengan keris Taming Sari.. bukan satu sahaja keris yang bernama Taming Sari.. nama2 boleh diberi mengikut kehendak tuan punya keris.. tetapi kita x dapat pastikan betul ke keris itu Keris Taming Sari yg di punyai Hang Tuah.. sedangkan Hang Tuah pun x dapat dibuktikan kewujudannya inikan pula Kerisnya..

Pendapat aku la pada zaman tersebut memang ada org yg bernama Hang Tuah tetapi tentang kehebatan dan kesaktiannya tu x de.. itu semua cerita untuk dijadikan penaik semangat org melayu dan juga tauladan dan sempadan.. mungkin juga supaya rakyat akan derhaka kepada Raja atupun Sultan pada zaman tersebut..

semua nie.. pendapat aku semata2.. terpulang pada korang utk terima ke x.. selagi xda bukti saintifik mengatakan wujudnya Hang Tuah..

Kalau takda bukti jadilah begini :
Hang Li Po
Hang  To Hwa
Hang Kang Ri
Hang Leak Kir
Hang Leak Kiu

johnjenin This user has been deleted
Originally posted by narvmarishka at 18-1-2007 07:04 PM

zamna dulu x wujud lagi pisau cukur.. mmg la utan belantara merimbun..   tapi mcmana jebat bole kenal tuah  laki ke pompuan? dia selah utan dulu kot? hehehe

ntah bape hengget la wartawan tu bayar kat org tua tu bagi dia amik gambar masuk mastika...

kesian org tua tu diperalatkan...

silap2 wartawan pompuan tu yang mereka2 cerita...  :ketuk: :@

Originally posted by nikatan at 19-12-2006 02:47 PM
mmg betoi keris taming sari kat sultan perak..kan gambo sultan perak tgh pegang keris taming sari...yg panjang giler tuh

mmg dengar citer mcm tuh..

tp..betol ke ??

Originally posted by ipinbvs at 26-1-2007 04:15 PM
pada pendapat aku Hang Tuah nie cuma mitos semata2 sebab tu senang2 jea org nak kata dia org cinalah.. perempuan lah.. pasal x bukti yg kukuh mengatakan beliau seorang pahlawan melayu lelaki.. mu ...

Keris Taming Sari..

pemilik asal keris tuh namanya taming sari..

tuah masuk pertandingan, lawan ngan taming sari..

then tuah menang..

so.. keris tuh jd milik tuah..

nak jd citer..

nama tuh diambil sempena nama tuan tuh..

Keris Taming Sari..

ape mengarutla hang tuah ni pempuan plak? macam2 dunia skang ni.. senang2 je claim hang tuah ni cinela, melayula.. jgn smpai hang tuah turun mengamuk dah..hikhikhik

laaa ada plak yg brani claim masuk mastika cam ni ek :hmm: lecturer aku pun penah gak klua statement, same idea, tapi katanya tuah tu gay la tapi tu juz provokasi jer la, idea nakal tanpa sandaran fakta... tapi dia punya arguement akal lebih kurang macam ni la gak...

bidaah je tuh..pakcik tu terpikir lebih tu..

bidaah je tuh..pakcik tu terpikir lebih tu..