CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 8321|Reply: 47

Soalan saya yg tak berapa pandai: Minta pendapat

Nak minta pendapat;

adakah sifat begini benar?
bolehkah kita tak nak teruskan bidang pengajian dan mengkaji tentang agama dgn beranggapan bahawa kita benar2 percaya apa yg kita dapat masa belajar kecik2 dulu suffiecient dan 100% percaya apa yg dibawa oleh ustaz dan ustazah tu betul bersumberkan Quran dan Sunnah dgn alasan takut kalau belajar sendiri akan menjurus kepada kesesatan walaupun individu tersebut punyai kemampuan intelek yg tinggi?

(walaupun nampak benar soalan ni soalan org tak berapa pandai (iaitu saya) tapi sy tetap berharap akan ada orang bagi pendapat, TQ in advance)

Rate

1

Inilah soalan pandai yang tak pernah ramai memikirkannya. Hanya orang bodoh saja yang merasakan dirinya pandai dan banyak koleksi kitab kononnya.
Ramai sebenarnya yang tak mahu teruskan pengkajian terhadap ilmu-ilmu selain daripada yang diperolehi turun temurun sebab mereka takut menerima kebenaran baru. Mereka takut untuk mengubah kehidupan baru dan cukup sekadar berpuas hati atas segala amalan-amalan yang mereka lakukan secara tradisi walaupun ajaran itulah yang sesat selama ini.

Hanya orang yang berani saja sanggup mengambil risiko berdepan dengan kebenara. Salman al-Farisi sanggup menjelajah beribu-ribu batu dari kampung halamannya semata-mata mencari kebenaran dan akhirnya temui lah dia kebenaran mencintai Ahlul-Bait sehingga akhir hayatnya.

[ Last edited by  Gravedigger at 18-4-2006 04:34 PM ]

Rate

1

Begitu juga dengan Imam Bukhari dan Imam2 hadis yang LAIN....mereka berusaha bersungguh-sungguh dalam mengumpulkan hadis dengan mencari guru-guru yang diiktiraf ilmunya bagi menjaga AGAMA islam....

Rate

1

Kenapa?  Bukhari dan muslim menjelajah mengumpul dan mengkaji hadith.  Kemudian ada orang baca beberapa hadith dari bukhari dan muslim....  last-last masuk syiah...  hadith sahih katanya?

Kenapa pulak, Bukhari dengan Muslim tak ikut syiah?

Originally posted by ibnur at 18-4-2006 08:24 PM
Kenapa pulak, Bukhari dengan Muslim tak ikut syiah?

Bukhari dan Muslim pulak ikut mazhab aper ya??
Mazhab Syafe'i ka atau mazhab Hanbali ka atau mazhab Maliki ka atau mazhab Hanafi ka ataupun tidak mazhab Zahiri yang dah pun pupus di dunia ini dan digantikan pulak dengan mazhab wahabi dan berpecah pulak dengan aliran baru la ni iaitu wahabi-deobandi yang menaja Al-Qaeda.
Yang pastinya Bukhari dan Muslim tak ikut mazhab Arqam-Rufaqa la ni.

Ishk...konpius lak brother!

[ Last edited by  Gravedigger at 19-4-2006 09:14 AM ]

pengalaman sy self interview dgn golongan bijak pandai (not dlm bidang pengajian Islam)
dia sgt kritikal dlm mendapat information dan cuba mendapat source from the root
cth: ada org inform pada dia ada tasbih dari kayu kokka (if i'm not mistaken)
kayu kokka adalah kayu dari bahtera Nabi Nuh
kawan saya: how do you know kayu tu betul dari Bahtera Nabi Nuh?
kawan yg bagi dia tasbih tu: (terdiam)

saya cakap kat dia why you tak ambil sikap yg sama dalam bidang agama
maksud saya bersikap kritikal dgn amalan agama
jawapan dia: takut tersesat

tanya dia: why you so kritikal dlm beragama, are u sure you akan jumpa satu jalan, bukankah mazhab ni banyak dan kita boleh memilih
saya: kat mana hujah awak yang mengatakan bahawa mazhab yg banyak itu benar? dalil mana?
respon dia: kan mazhab tu ada 4, pilih je lah
saya: kenapa at certain part kita memilih untuk bersikap kritikal, tapi pada part yg lain tidak?
jawab dia: (merujuk kepada peristiwa kayu kokka) I'm train to be critical to things, that was my practiced
tanya dia: why u so kritikal towards religion.
saya: kerana saya rasa tanggungjawab saya, dan bersikap kritikal dalam agama sangat penting dalam kepuasan dalam beragama.
dia: samalah macam saya, sy bersikap kritikal dalam perkara yang saya rasa penting bagi saya.
(tanya saya dalam hati, adakah agama tidak penting bagi dia untuk mengambil sikap yang sama)

dan benarkah sikap dia?
tidak mahu belajar kerana takut tersesat, dan hanya puas dgn apa yg ada pada diri dia sekarang, tidak menambah dan kurang, jika menambah hanya dalam soal amalan yang selalu kita dapat forward message dalam email.

so bolehkah begini?

Follow Us
Bee_Doc This user has been deleted
Saya sendiri bersikap amat kritis dalam pemahaman agama khususnya bab sejarah Islam dan hadis-hadis yang pelik walaupun sohih. Saya cukup bersetuju dengan model Ibnu Khaldun dalam memahami sejarah - sejarah bukan hanya patut di pahami dengan bila dan bagaimana sesuatu peristiwa itu berlaku, tetapi perlu juga untuk kita ketahui kenapa ia terjadi dan adakah ia berkaitan dengan situasi budaya, politik atau kemaslahatan masyarakat khusus pada masa itu. Memahami sejarah dengan kritis boleh banyak membantu kita mennghayati perjalanan dunia Islam dengan lebih jelas.

Saya sendiri pernah melalui pelbagai pengajian (walaupun tidak komprehensif) dari aliran mazhab, tradisi turun-temurun, salafi, syiah, muktazilah, pro-Quran hinggalah ke yang terkini Islam Liberal. Kepelbagaian ini banyak membantu saya dalam memahami Islam. Sesetengah pendirian saya dikritik sebagai pro Syiah, penyembah akal, anti-hadis dan sebagainya, namun begitu ia tidak menjadi masalah bagi saya kerana telah berusaha dan masih lagi berusaha untuk memahami Agama saya dengan sejelas yang mungkin berlandaskan Al-Quran sebagai pedoman.

sakinah:
dan benarkah sikap dia?
tidak mahu belajar kerana takut tersesat, dan hanya puas dgn apa yg ada pada diri dia sekarang, tidak menambah dan kurang, jika menambah hanya dalam soal amalan yang selalu kita dapat forward message dalam email.

so bolehkah begini?

apa maksud kawan sakinah tidak mahu belajar tu? adakah maksudnya tak mahu belajar comparative intrafaith? atau ikut saja tapi tak mahu cari sebab dan kenapa?

saya quote dari bee_doc:
Saya sendiri bersikap amat kritis dalam pemahaman agama khususnya bab sejarah Islam dan hadis-hadis yang pelik walaupun sohih. Saya cukup bersetuju dengan model Ibnu Khaldun dalam memahami sejarah - sejarah bukan hanya patut di pahami dengan bila dan bagaimana sesuatu peristiwa itu berlaku, tetapi perlu juga untuk kita ketahui kenapa ia terjadi dan adakah ia berkaitan dengan situasi budaya, politik atau kemaslahatan masyarakat khusus pada masa itu. Memahami sejarah dengan kritis boleh banyak membantu kita mennghayati perjalanan dunia Islam dengan lebih jelas.

kalau boleh saya nak tanya sakinah, apa yang dia faham bila baca hadith berikut?  sakinah akan ikut saja kata hadith ni sahih atau akan assume hadith ni tak masuk akal atau mungkin ada kesilapan?

Dari aisha r.a.
"When the verses "Rajm" [Stoning] and ayah "Rezah Kabir" descended, they were written on a piece of paper and kept under my pillow. Following the demise of Prophet Muhammad (S) a goat ate the piece of paper while we were mourning.
(Apabila ayat rejam dan ayat 'rezah kabir' diturunkan, ia ditulis diatas kertas dan disimpan bawah tilam.  Apabila Rasullullah wafat, seekor kambing memakan kertas tersebut.)

Kita tahu bahawa tak ada ayat rejam bila kita baca Al-Quran.

kawan saya: dia tidak mahu belajar intrafaith sbb dia rasa apa yg didapati sewaktu kecil sehingga pelajaran agama dia terhenti sufficient utk dia tidak buat benda2 dilarang dan melaksanakan perkara2 yang diwajibkan. dia kata, bukankah ada ayat yg mengatakan tidak elok berdebat mengenai agama.
sakinah : saya kata, ni bukan debat, ni adalah muzakarah. Dengan ada pelbagai isu yg timbul kita boleh mengkaji lagi dan lagi sehinggalah kita beriman dengan yakin.
kawan saya: tidak mahu belajar intrafaith, sbb dia takut bila belajar sendiri akan tersesat
sakinah: bukankah doa kita saban hari, "tunjukkan kami jalan yang lurus", dan janji Tuhan, doalah padaku nescaya aku makbulkan.

padahal saya yakin rakan saya tersebut punyai kemampuan intelek yg tinggi. Sy sendiri dulu punya keyakinan yg sama, soal agama tidak perlu didebatkan, terima dan terus terima. Ini adalah apa yg diajarkan disekolah, kita tidak disuruh berfikir secara kritikal. Kita tidak pernah digalakkan bertanya. Contoh hasilnya kita akan rasa pelik bila seorang cina masuk Islam tapi masih mengekalkan nama Cinanya. Bagi kita dia tak cukup Islam kerana tidak mahu tukar nama.
Bagaimana pula keadaannya bila ada orang melagukan sambil memetik gitar hadith2 dari kitab sahih Bukhari dan Muslim. adakah itu perbuatan sesat/bidaah?
padahal kesannya, cara itu lebih efektif untuk menghafal hadith.

soalan kedua dari Ibnur

walau saya suka mendalami dalam bidang agama, tapi saya masih lagi dalam pengkajian, saya bukan pakar, dan saya belum pernah habis belajar kitab bukhari dan muslim, apatah lagi musnad ahmad, ibnu majah, dsb.
dalam tempoh pengkajian ni, saya nampak banyak perdebatan ttg hadith dlm kitab sahih, dan org meragui contentnya. Utk soal seperti ini, saya tidak akan buat apa2 'stand' sehinggalah saya jumpa argument yg supported by Quran.

usaha sy termasuklah bertanya pada mereka yg punya degree dlm bidang hadith, nampaknya mereka sendiri tidak dapat menjawab pelbagai soalan saya mengenai hadith. soalnya senang sahaja, macamana org mentahrij hadith utk dapat darjat mutawattir, sohih, hasan, maudu', dhaif, khabar ahad dan sebagainya. dia sendiri tidak tahu utk menjawabnya kerana bidang pengkajian hadithnya belum boleh lagi dia identify hadith itu berdarjat apa, apatah lagi untuk beri penilaian kritikal terhadap persoalan hadith itu.

even jika ada hadith2 yg mencapai tahap mutawattir sekalipun, masih lagi orang mempersoalkan mengenainya dengan pelbagai alasan.

jadi utk jawab ibnur, setakat ni saya buat setakat yg termampu, sy mendalami perkara2 yg dekat dengan amalan harian dulu, sehinggalah jika saya punya kelapangan yg banyak, moga2 saya dapat juga khatam buku2 hadith yg banyak di library tu.

Bee_Doc This user has been deleted
kalau boleh saya nak tanya sakinah, apa yang dia faham bila baca hadith berikut?  sakinah akan ikut saja kata hadith ni sahih atau akan assume hadith ni tak masuk akal atau mungkin ada kesilapan?

Dari aisha r.a.
"When the verses "Rajm" [Stoning] and ayah "Rezah Kabir" descended, they were written on a piece of paper and kept under my pillow. Following the demise of Prophet Muhammad (S) a goat ate the piece of paper while we were mourning.
(Apabila ayat rejam dan ayat 'rezah kabir' diturunkan, ia ditulis diatas kertas dan disimpan bawah tilam.  Apabila Rasullullah wafat, seekor kambing memakan kertas tersebut.)

Kita tahu bahawa tak ada ayat rejam bila kita baca Al-Quran.

Walaupun soalan ini ditujukan kepada sakinah, tapi saya ingin berkongsi bagaimana saya berhadapan dengan hadis ini.

Pertama sekali kita mengetahui bahawa Allah telah menjamin keaslian Al-Quran dan bebas dari kecacatan (tidak seperti sebahagian hadis)

Kedua, jika hadis ini diterima bermakna kita mengakui ada ayat Al-Quran yang hilang (bermakna Al-Quran tak lengkap), dimana ianya bertentangan dengan jaminan Allah di atas.

Ketiga, pada masa khutbah terakhir Rasulullah saw, beliau telah berpesan sejumlah wasiat yang umat Islam perlu berpegang padanya dan termasuk didalamnya ialah wahyu-wahyu Allah yang ditulis oleh para sahabat. Sayang dan patuhnya para sahabat kepada Nabi akan memberi kesimpulan kepada kita bahawa mereka tidak mungkin akan lalai dalam menjaga amanah yang ditinggalkanoleh Nabi sehingga mengakibatkan ada penulisan ayat Al-Quran hilang.

Fakta pertama dan kedua sudah cukup untuk saya mengabaikan hadis ini dan kesimpulan ketiga adalah hasil pemikiran kritis saya bersandarkan sirah Nabi saw.

soalan asal saya, bolehkah rakan saya bersikap demikian?

jika boleh, adalah lebih baik jika semua mempunyai sikap yg sama, supaya diakhir nanti kita tidak dibebankan dengan perkara yg kita tak tahu?

masalahnya kawan saya dia bukanlah tidak punya kemampuan berfikir, bukan tidak punya wang, bukan tidak punya tenaga, bukan tidak punya sumber, bukan tidak punya kenderaan, ada semuanya, dan dekat, tapi dia ambil stand tidak mahu kerana takut tersesat?

bolehkah kita berpendirian dengan pendirian yg sama?

salam

adakah sekarang ini kita diJALAN YANG LURUS
atau kita masih lagi bersama keseluruhan MANUSIA
masih didalam KESESATAN
sehingga satu masa yg ditentukan
baharu kita ketahui, dimanakah kita berada.......

salam

adakah jika
kita tidak mengetahui kita diJALAN YANG LURUS
maka kita perlu
memeluk tubuh
sehingga satu masa yg ditentukan
dimasa kita ketahui
dimanakah kita berada
:hmm:

Ana berpendapat jika seseorang itu mampu dari segi intelektualnya utk menggunakan AKAL dan berfikiran kritis dalam menegakkan fahaman dan pegangannya maka DIA HARUS menggunakan AKAL yg dikurniakan oleh Allah SWT itu utk perkara tersebut.

Itu jika sekiranya AKAL beliau mampu dan berupaya.

Tapi dengan syarat :

1) Tahu keterbatasan AKAL dalam menerima dan melakukan penelitian kritis terhadap WAHYU (Al Quran dan HAdis)

2) Mempunyai guru yang mursyid

3) Bersikap merendah diri dengan ILMU

4) Sentiasa merujuk kepada Allah SWT dgn doa, solat dan sbgnya kerana yg dapat menunjukkan jln yg BENAR, hidayah dan taufik hanyalah Allah SWT.

Setiap fahaman dan pegangan kita adalah tgjawab diri kita sendiri, dan wajib ke atas kita mempunyai ilmu dengan DALIL NAQLI dan DALIL Aqli terhadap kepercayaan kita itu.

wallahualam.

kalau kita tidak ada guru mursyid, tak payah la yer?
sbb susah skrg nak cari ustaz/ustazah yg punya waktu

Originally posted by sakinahmawaddah at 19-4-2006 02:43 PM
kalau kita tidak ada guru mursyid, tak payah la yer?
sbb susah skrg nak cari ustaz/ustazah yg punya waktu

faham dulu makna guru  mursyid...itu ilmiah tu...

senang nyer sakinah buat kesimpulan, .....hehehe....

mencari KEBENARAN, bukan mudah perlu ada usaha, doa dan tawakal...KEBENARAN itu MAHAL, bukan boleh dikutip di tepi jalan...

bukan k seri, syarat yg k seri bagi tu kebanyakkan org rasa berat nak laksanakan
takut nanti kalu sy cakap syarat2 yg k seri bagi, kawan sy buat kesimpulan yg senang tu

saya? saya tidak, insyaallah, sbb sy sgt suka ilmu, lbh2 lagi ilmu agama, walaupun sy tidak menghadkan cari ilmu kat bidang agama jer.

ni bukan soal kebenaran k seri
jauh lagi
sy nak settlekan pendirian kawan sy ni

lagilah dgn syarat yg ketat, confirm la lagi dia x moh nak study agama

kalau pendirian cam kawan saya tu dibolehkan, bestnye. sbb semua org pun bleh berlepas diri dari mencari ilmu dalam bidang agama

Originally posted by sakinahmawaddah at 19-4-2006 03:12 PM
bukan k seri, syarat yg k seri bagi tu kebanyakkan org rasa berat nak laksanakan
takut nanti kalu sy cakap syarat2 yg k seri bagi, kawan sy buat kesimpulan yg senang tu

saya? saya tidak, insyaa ...

suruh dia pi belajar sifat duapuluh metod imam Abu Hassan Al Ashaari tu,....kata kat dier, belajr sifat 20pun guna AKAL utk faham, malah kena faham konsep SAINS TULIN lagi, habis tu kalau ler Imam kurun awal dulu guna AKAL yg kritis utk memperlihat dan mmperbincangkan KONSEP TAUHID, takkan dia yg lahir diakhir kurun ni jadi taklid buta ajer...

nanti kalau nonmuslim atau ateis tanya apa BUKTI TUHAN itu ADA dalam ISLAM?..takkan kita ndak suruh dia tgk quran kena gak guna DALIL AQLI utk jawab, bagi logik diakal mereka...

IKUT logik, benda mahal mana boleh dapat dengan senang...yg paling mahal dalam hidup manusia ini KEBENARAN..lebih mahal dari emas, dan segala harta kekayaan berbentuk maddi...

KEBENARAN yg membawa manusia ke SIRATULMUSTAQIM...

kalau dia confirm tk moh study, bukan salah kita ler...ini manusia yg Allah tempelak dalam wahyu, Tidak ada Agama Bagi Orang Yang Tidak Mahu Mempergunakan AKalnya.

quote sakinah:
kawan saya: dia tidak mahu belajar intrafaith sbb dia rasa apa yg didapati sewaktu kecil sehingga pelajaran agama dia terhenti sufficient utk dia tidak buat benda2 dilarang dan melaksanakan perkara2 yang diwajibkan.  

even jika ada hadith2 yg mencapai tahap mutawattir sekalipun, masih lagi orang mempersoalkan mengenainya dengan pelbagai alasan.

jadi utk jawab ibnur, setakat ni saya buat setakat yg termampu, sy mendalami perkara2 yg dekat dengan amalan harian dulu, sehinggalah jika saya punya kelapangan yg banyak, moga2 saya dapat juga khatam buku2 hadith yg banyak di library tu.

Alhamdulillah, memang sepatutnya kita bila dengar sesuatu yang diluar jangkaan kita, hendaklah kita kaji dulu sebelum kita buat andaian mengikut akal atau ilmu kita.

berkenaan kawan sakinah tu, saya pun masih tak paham maksud dia ni.  cukup ke apa yang dia belajar tu.  kalau diberi hujah-hujah macam hadith dari aisha r.a. yang saya bagi tu macamana agaknya reaksi dia?