CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: afezal

Cili boh

Reply #20 DARSITA's post

oooohhh.. ok, now makes more sense.

so kira cili tu dah dimasak sebelum disimpan, tu yang dia boleh tahan lama tu. i may try this next week, ahad ni beli cili kat pasar malam, boleh blend monday. now still ada sikit lagi stok.

saya ni tak masak guna cili tiap hari, sebab dalam rumah ni hubby seorang aje makan pedas. me kurang makan pedas & kids tak makan pedas. so kalau masak sambal ke apa pun, just enough utk hubby, me selalu makan apa kids makan. tu yang lambat habis cili kisar.

thanks for the tips.

p/s- kacang soya, kenapa ye cili awak rasa masam? mine so far tak pernah pulak masam, cuma problem naik 'putih' macam kulat tu kat lapisan atas, bila buang, yang bawah2 tu still ok. yang lapisan atas yang putih tu memang berbau pelik sikit, nak masam pun ada. the ones kat belah bawah ok.

Originally posted by mclaren at 3/19/09 17:16
oooohhh.. ok, now makes more sense.

so kira cili tu dah dimasak sebelum disimpan, tu yang dia boleh tahan lama tu. i may try this next week, ahad ni beli cili kat pasar malam, boleh blend mon ...

Kalau sorang jer makan pedas kenapa tak beli cili boh kat pasar?

Beli dgn orang India --lada dia kaw.

Balas #21 mclaren\ catat

yes yg lapisan putih tu mmg ada...macam minyak beku camtuh...tp rasa nya out (so aku pggl masam)...sbb bila tumis bau cengis (betul ke perkataan nih ) dan rasanya lain sikit bila dah masak...berbeza ngn freshly blended...napa ek

saya pun sama gak, cili kering yg telah di blend dimasak dahulu sehingga air cili tu kering. kemudian sejuk kan sebelum di simpan di dlm peti ais.  tahan berminggu2.

Reply #22 DARSITA's post

cili boh pasar tak tentu kebersihan nya.

mungkin cili tak cuci, -- terus blend?? high probability.

then also, cili yang digunakan mungkin termasuk cili2 yang dah tak elok, dah kuning, dah rosak.. all possibilities are there. kalau kita sendiri yang beli cili, kan kita pilih satu2, yang elok2 aje. tukang jual cili boh ni i don't think they go thru all that.
selalu bila beli cili kering kat pasar, tengok ramai yang just cakap kat tokey kedai "cili kering sekilo" or "bawang sekilo" etc.. bukan mereka pilih. kebarangkalian mereka ni balik rumah & just guna all the chillies tanpa pilih yang elok are also high.

Reply #23 kacang^soya's post

kacang, nasib baik cili kisar saya tak ada bau macam tu. yang putih2 tu memang berbau macam pelik sikit, tapi saya cedok dan buang, yang bawah2 yang tak kena tu, tak ada bau pelik. tumis pun ok je.

Follow Us

Balas #8 mclaren\ catat

nak tahan lama letak cuka ckit. Saya selalu buat camnie, gunting cili kering, rebus kejap, basuh lagi. Then masuk dalam blender campur dengan 1 sudu makan minyak, cuka n garam. Blend pastu simpan dalam fridge. Insyallah tahan lama.

Balas #26 mclaren\ catat

ye ker nanti saya buat camtuh...sejak kena cili masam aritu bila nampak putih tu sy langsung tak pakai...satu bekas kuih raya lak tuh...tp sayang tak buang la letak kat freezer kasi dia beku..dah nampak sejat pon...nanti saya igt nak pakai balik

[ Last edited by  kacang^soya at 22-3-2009 13:21 ]

umah aku mmg jarang sgt2 pakai cili boh... dlm setahun mungkin 3-4 kali jer aku beli...itupun utk emergency (for instance, kalu cili blender dah abih and then ada org nak datang umah)

mmg mak aku tak ajar masak guna cili boh pun...  lagipun cili boh ni tak sedaplah bagi pendapat aku... rasa dia agak tajam mcm ada chemical...

what i always do, gunting cabai kering buang seeds and then rebus dgn air kosong sampai dah lembut (agak2 dah boleh blend ), masa nak blend aku campurkan sekali dgn bwng besar, bwg merah dgn bwg putih and a bit of bwg goreng (a tip from mil so the sambal tumis nnt bau harum).  air yg aku guna utk blend ialah air masak sahaja and then campur minyak masak sket... minyak ni nak kasik senang blend and it will form like protective layer utk cili kisar yg disimpan dlm fridge tu.

tiap kali blend aku guna cabai kering yg sepeket RM2 and within 1 month mesti habis guna...  nak masak senang jer... tumis cabai tu letaklah belacan sket.... utk mee, bihun, kotiau goreng pun aku guna tu... pendek kata apa menda alah resipi tat requires for cili paste mmg aku guna... senang sgt

oppss... lupa plak... bila dah rebus cabai tu... kena basuh dgn air paip skali round, yer...

Originally posted by mclaren at 20-3-2009 18:24
kacang, nasib baik cili kisar saya tak ada bau macam tu. yang putih2 tu memang berbau macam pelik sikit, tapi saya cedok dan buang, yang bawah2 yang tak kena tu, tak ada bau pelik. tumis pun ok je.

mc cili kat tasmania pedas giler n berapi.. selalu yumna buat cili boh tahan 3 minggu paling lama sebulan kalau setiap kali cedok cili mesti gunakan sudu yg bersih.

cara yumna cuci cili kering dan buang bijinya sekali. kemudian rebus cili kering tu sampai kembang. Buang airnya bilas 2-3 kali. Then blend cili hingga hancur. Pastu yumna rebus semula cii tu hingga airnya kering. Yumna letak sesudu dua cuka makan supaya cili boh tu tahan lebih lama. Pastikan cili boh tu kering dan jadi pekat baru simpan dalam bekas.

dulu cili yumna pun cam u mc ada putih2 cam kulat tapi skang dah ok. yang penting gunakan sudu yg bersih nak cedok cili. Harap dapat membantu   

Originally posted by ida29 at 22-3-2009 12:49
nak tahan lama letak cuka ckit. Saya selalu buat camnie, gunting cili kering, rebus kejap, basuh lagi. Then masuk dalam blender campur dengan 1 sudu makan minyak, cuka n garam. Blend pastu simpan ...

yes, akak pun blend cilli kering dengan cuka.  Masukkan cilli sikit-sikit, so lama-lama blended cili tu makin pekat.  Cara ni memang takkan ada lapisan putih kat permukaan cili kisar tu.  Prtua ni akak dapat dari orang yang buat cili kisar untuk jual.

Balas #32 mist\ catat

yup, yang guna cuka gerenti tahan lama, coz acidic dia kot sebagai pengawet. Just saya punya xmerah sangat lak, maybe pengaruh minyak

yes saya memang sentiasa guna sudu bersih untuk cedok apa2 pun.

guna cuka tu, belum pernah cuba. what about the taste? affected tak rasa masam ke apa?

cili baru2 ni saya cuba cara darsita, yang rebus cili selepas dikisar tu. tengok lah how it goes, baru sekali guna batch ni. nanti nak guna lagi, saya akan tgk ada tak lapisan putih tu.

Rasa cili + cuka ni okay je.

Originally posted by mclaren at 28-3-2009 22:26
yes saya memang sentiasa guna sudu bersih untuk cedok apa2 pun.

guna cuka tu, belum pernah cuba. what about the taste? affected tak rasa masam ke apa?

cili baru2 ni saya cuba cara darsita ...

mc, cuka tu sikit tak jejas apa pun   sbb kalau kita masak sambal pun biasanya memang letak apa2 sos atau asam jawa. bila masak letak garam gula ok jerk

selalu me kalo kisar lada kering, mesti byk2 sket la...
sbb malas nk kuar kuarmasuk belender dlm kabinet...hehe

cili kering..gunting dan buang biji...
bwg besar, bwg putih, kunyit, dan halia...

me blend halus...then masukkan dlm bekas tutup rapat...
time nk msk, cedok sket...

setakat ni ok la..tahan seminggu dua...
ada yg ajor, yime blender tu buh minyak sket, baru tahan lama...ntah la..
tk penah lak me mencuba nyer....

Minggu lepas turun Penang sempat ke K4 Seberang Jaya..
singgah Agro Bazaar situ ternampak satu botol cili boh siap resepi lagik..
saya peratikan, cili boh nie bukan mcm cili boh biasa tuu..nie lain sket..
mcm-mcm boleh wat dgn cili boh nie..goreng char kue tiau..laksa..nasik/mee dsb..
ada tak sesapa yg kat sini penah beli dan apa perbezaannya dgn cili boh biasa?
nk tanya itu jer..sbb dia jual botol besaq jugakk rega dlm RM11.00.

Reply #38 Kacip_Fatimah's post

errr cili boh saya kisar sendiri pun boleh buat macam2, macam yang kacip sebut tu..

sebab tu saya tak masukkan minyak masa mengisar, sebab takut terganggu certain recipes yang tak guna minyak macam laksa utara atau asam pedas rebus.

setakat ni memang saya guna cili kisar utk masak mee, kuey teow, mihun, sambal tumis, sambal goreng, segala apa yang boleh guna cili kisar lah.

kalau di kampung, my mother selalunya kisar lada, then simpan dalam freezer......