LaraCroft Publish time 3-4-2009 08:30 AM

Originally posted by karief at 3-4-2009 08:12 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
-deleted deleted-

[ Last edited byLaraCroft at 16-4-2009 11:39 ]

karief Publish time 3-4-2009 11:31 AM

Reply #121 LaraCroft's post

samalah dgn karief... tp tak jadikan tu sbg masalah
bila dapat susukan baby nanti lagi nikmat yg x terhingga rasanya

baldu_biru Publish time 3-4-2009 12:48 PM

Reply #121 LaraCroft's post

tak faham kenapa masih ramai org di luar sana yg memandang hina pada anak yg lahir luar nikah ni :(
Setiap anak yg lahir umpama kain putih, kitalah yg mencorakkan dia. Jika Lara dan hb ikhlas nk membesarkan, mendidik dan memberikan dia kasih sayang, insyaAllah ada ganjaran di sisi Allah.

karief Publish time 3-4-2009 01:39 PM

Reply #123 baldu_biru's post

pemikiran org tak sama baldu, rambut sama hitam hati lain2
baik bg pandangan kita, walau terserlah kebenarannya, belum tentu diaorg nampak baik dari sudut diaorg...

alissa_sofea Publish time 7-4-2009 02:17 PM

Tak pernah menghina anak luar nikah, sebab kita tak tahu kedudukan kita di sisi Allah...Adakah kita ni lebih baik dari anak luar nikah....Anak luar nikah tak bersalah yg bersalah ibu bapa mereka...Kesian mereka...

alissa_sofea Publish time 8-4-2009 09:01 AM

Semalam saya bg bb menyusu menggunakan SNS, tp sabar jer ler...bb mengamuk dan tak pandai menyusu badan...maklum ler dah hampir 2 bulan saya tinggalkan sns tu...dulu cam boring dah nak gunakan sns tu...bila baca coretan baldu dan karief semangat dtg balik...Jadi 3 hari lepas saya mula ambil maxolon, utk keluarkan susu badan..hari ni nampak dah ada setitik-setitik....saya cuba bawa pump kat opis...

Saya nak tanya pd sesiapa yg ada pengalaman, kalau bb tak nak guna sns (dia dah tak pandai susu badasn)..boleh ker saya guna pump jer utk merangsang susu badan keluar...Harap dapat penjelasan supaya anak angkat saya yg berusia 2 bulan seminggu tak jadi aurat dalam keluarga bila dewasa nanti...

baldu_biru Publish time 8-4-2009 09:21 AM

Reply #126 alissa_sofea's post

Alhamdulillah... bila susu dh start keluar tu petanda yg sgt baik. Happy for you. Sebenarnya bila baby direct feeding tu merupakan ransangan yg paling baik. Agaknya dia tanak sbb dh comfortable dgn puting botol. Teruskan jugak mengepam pastu cuba urut jugak (mintak tlg hb urut kt blkg lissa secara putaran jam, tk payah la kuat2 sgt) Dpt sikit pun takpe... lisa kumpul2 smpi dpt sekali feeding, cthnya kalu baby minum 3oz, kumpul smpi dpt 3oz baru bg minum, so dpt la 1 kali kenyang. Then kumpul lagi smpi dpt 3 kali kenyang (ada setengah pendapat kata kena 5 kali kenyang). All the best to lissa.

baldu_biru Publish time 8-4-2009 09:48 AM

Reply #126 alissa_sofea's post

nk tambah sikit lagi.... ni cadangan baldu. Kalu baby tanak direct feeding, apa kata lissa psycho dia sikit... kalu dia nangis tanak minum direct.., bg botol tapi botol kosong. So nnt dia akan belajar, kalu nak yg ada isi, kena direct feeding guna sns tu. :P

alissa_sofea Publish time 8-4-2009 10:50 AM

bb saya mengamuk cam kena dera..risau gak jiran2 kata saya dera bb..maklum lah mereka tahu saya ada ambik anak angkat...Bb saya kalau nak susu...terus jer meraung cam sakit jer...kdg2 risau gak dia buat eprangai cam ni...Kalau keluar jalan2...rasa cam terus jer nak balik rumah...Nasib baik saya ni mak angkat yg ada perasaan sayang kat dia...;P ..tu sebab saya terpaksa guna pump jugak...ptg semalam berpeluh saya pujuk dia suruh guna sns...tp dia mengamuk cam nak sesak nafas jer...bimbang jugak saya

Nak tanya lagi pada baldu...kalau pump kat opis seelok2nya berapa kali sehari kena pump...dan sekali pum berapa lama yer...

[ Last edited byalissa_sofea at 8-4-2009 10:51 ]

baldu_biru Publish time 8-4-2009 11:26 AM

Reply #129 alissa_sofea's post

baldu skrg kt opis dpt pam 2 kali je sehari... dlm setengah jam per session. Tu pun dpt masa lunch time & sblm nk balik. Kalu lissa dpt pam kerap lagi bagus. Kalu dpt, cuba la setiap 3jam dlm 20minit.

alissa_sofea Publish time 8-4-2009 11:29 AM

saya dpt pump dalam 3 kali sehari kat opis...tp dalam 10-15 minit jer sekali pump...KAlau nak pum sampai 20 minit...kot bos cari pulak...asyik-asyik tak der kat tpt jer...Tak tahu ler kalau cam ni boleh tak nak rangsang susu badan yg baru nak keluar ni...Maxolon pun baru makan hari ahad lepas...

Biasanya saya pump..waktu pagi sebelum kuar opis, kat opis kul 9.30 pg, 11.30 pg kul 1.00 tghari...petang lak kul 4 ptg...lepas tu kat umah pump 2 kali...kul 6.00 dan sebelum tido malam tu jer...tak tahu mencukupi utk rangsangan atau tidak..hari ahad nanti saya nak gi urut dgn bidan

[ Last edited byalissa_sofea at 8-4-2009 11:32 ]

ciku_lat Publish time 8-4-2009 02:15 PM

lamanyer xsembang kat sini...
tahniah..bestnyer dgr kawan2 kat sini dpt anak angkat gak...mesti seronokkan..kena berjaga mlm :D .
baby ciku nk masuk 4bln ni...sekrg dah pandai demand nk bf w/pn susu xde lagi..sbb ciku bila free bg bf kat baby(selalunyer time off mmg fully bg bf).xbeli lg sns tu cume bila baby tgh bf tu dah prepare susu botol lps tu tuang susu tu sikit2 tp mulut baby mmg dia hisap lagi kuat.

baby dah tau dah klu letak kat pangkuan mesti dia gesel2kan muka kat breast bila dah bg xmo lps pulak tu hisap la sampai tdo.tp bila tukar botol mata dia jd buntang besar xmo tdo duk tersengih2..
bila mlm mmg dia cr nk menetek selalunyer kul 3 or kul 5pg dia bangun nk susu lps susu tu terus hisap tangan..tu maknanyer nk bf so kena la layan bf sampai dia tdo balik klu cabut mesti dia marah..

yg kesian bila ayah dia jaga la time ciku keja mlmnk bagi susu tu dia duk menggesel2 muka kata breast ayah dia :lol: dah pandai ngamuk nk menetek.

kat rumah org jaga tu dia bg air masak dulu klu baby mengamuk xmo susu.lps tu baru bg susu.

karief Publish time 9-4-2009 09:20 AM

Reply #131 alissa_sofea's post

alissa, sekali pump dapat brp ml...
baby saya dulu pon buat mcm2 nak bagi direct breastfeed (except for SNS)
bila perah ngan tangan susu ada... tp bila baby hisap, tak kuar, tu yg mengamuk giler dia
sampai tak de suara.. at last bagi botol terus senyap...

ikut mcm baldu... pump sikit then simpan (tp jgn campur susu lama dan baru) simpan dlm bekas asing2 bila dah sama suhu baru campur then bila dah cukup boleh bagi baby minum... mcm tulah karief buat sampai 5 kali kenyang...

karief Publish time 9-4-2009 09:43 AM

Reply #132 ciku_lat's post

ciku... i'm so happy for you

alissa_sofea Publish time 9-4-2009 01:12 PM

Skg ni tak dapat lagi banyak...baru nampak susu nak keluar jer...cam ada harapan gitu..sebab baru start makan ubat hari ahad baru2 ni...tp saya sentiasa mohon pada allah agar anak yg saya jaga ni menjadi anak susuan saya supaya bila besar nanti tak menjadi aurat pada suami saya...Pagi ni sempat 2 kali jer gi cuba pump...maklumlah kerja kat opis ni banyak ari ni....Saya pun jaga makan juga..supaya susu keluar lebih...semalam dapat 4 kali pump kat opis....saya nekad paling2 kurang saya nak pump kat opis 3 kali sehari...itu pun kena tengok kerja opis gak...kalau kerja menimbung...harapan tinggal harapan...tp insyaallah saya akan try...Karief dan baldu membakar semangat utk saya mencuba jadikan anak saya anak susuan....

zazreen80 Publish time 9-4-2009 03:15 PM

alissa n ciku.......happy for both of u.....

reen pun tgh tggu masa je ni nak bf baby....ikutkan mak baby reen tu due ari ni....tapi sampai skang lum ada tanda2 pun...........bila baca pengalaman kengkawan kat sini rasa x sabar je......

reen nak tny la.....cam ner nak guna sns tu???manual dah baca dah...tapi for newborn ni elok pakai tube yg color ape dulu????merah ke putih ke transparent ke??????pasal dia ada tulis kat manual tu kata guna yg putih (medium)...tapi bila tgk mcm sama je size tube tu......

karief or alissa leh tulung reen x???????ke ader saper2 lagi yg berpengalaman......tulung2 ye.....:D

alissa_sofea Publish time 9-4-2009 03:30 PM

Karief... tanpa hisapan dari bb, boleh ker susu keluar banyak...tak tahu cam ner nak pujuk bb supaya pandai hisap direct, tp dia tetap mengamuk gak...Kesian lak tengok dia..sampai merah2 muka bila mengamuk....Adakah pump ni boleh keluar susu jugak... saya mmg nampak ada tanda2 nak keluar susu...Tp tak tahu setakat mana tanda2 ni akan bertahan...semakin banyak atau semakin kurang.....sebab bb langsung tak nak BF...:'( :'( :'( :'(
Harap kawan2 dapat membantu...

reen, dulu saya pakai yg kaler merah...saya tak tahu kalar apa yg patut dipakai...saya main rembat jer;P ;P ;P ;P ;P :mad: :mad: ;P

off topic jap :
Reen...senang dapat bb...ada lagi ker...kalau ada kawan suamilissa nak cari bb angkat sorang..dah lama dia kawain tp lom ada rezeki sampai skg....

[ Last edited byalissa_sofea at 9-4-2009 16:08 ]

ciku_lat Publish time 9-4-2009 11:20 PM

:) ..TQ..TQ

Alhamdulillah syukur ari nie susu dah kuar sikit2..hopefully dpt bf baby irfan kenyang2 lps nie..dulu masa masa umur 3minggu mmg dia marah bila bg bf sbb susu xbyk kuar..skrg ni ok lg dia suka bila bg bf sampai tertido2..bila bg botol dia pulak marah..
skrg ni puting rasa sakit bila baby hisap sbb dia hisap kuat sgt..

smlm masa amik baby kat umah pengasuh dia cakap baby gesel2 kat breast akak tu sibuk mintak susu..akak tu pun bg bf kak baby tp xde susu gak tau pulak baby marah lain kot rasanyer..:lol: cian pulak bila dah nk bf, kita pulak xle nk layan dia..sibuk keja

klu nk cpt kuar susu kena byk sabor n try la rajin2 urut breast tu pelan2 urut arah hala ke puting then picit2 kat puting tu..ari tu ada p urut badan bidan tu ajar mcm tu..insyallah

ciku_lat Publish time 9-4-2009 11:23 PM

mlm ni ciku keja mlm husband pulak p kursus kat KL 3hari..fisrt time tinggal baby kat umah pengasuh..risau mcm mane ek klu dia nk menetek..

alissa_sofea Publish time 10-4-2009 08:43 AM

ciku maaf saya nak bertanya sikit, ciku ambil anak angkat jugak ker...Skg dah berapa kali kenyang dah bb ciku menyusu....dah cukup hukum ker..kalau dah cuku p hukum alhamdulillah....Kalau ada lebih dah kira rezeki bb...Ptg semalam balik kerja, saya try bg sns kat bb saya..nak tengok cam ner reaksi dia cam ner...Bila bg terus dia nak syukur sangat....kira tak der mengamuk cam 3 hari lepas....bermakna ptg nanti bila balik kerja, saya akan bg sns....

Nak tanya pada sesiapa yg tahu...kalau kita terlupa ambil maxolon sehari cam ner....hari ni saya tak bawa ubat ke opis...maklum ler main2 tukar handbag ni...biasa ler perempuan...Esok nak gi jumpa bidan nak suruh urutkan supaya cepat dan senang susu keluar...
Pages: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16
View full version: Anak angkat - Ibu susuan