sunsuria3 Publish time 8-11-2009 11:39 PM

tadi saya tanya dah kakak yg hantar anak kat sek sains tahfiz kat banting tu..nanti dia bg no fon next week
katanya sekolah baru, baru ada form 2..sek under Jais..
nak masuk sekolah ni apply melalui sek agama anak...tapi kena mumtaz ooh upsra nya..now kat selangor mostly memang nak budak2 elite ( in education lah bukan cara hidup)..upsr kriteria ke dua, paling minimum 4a.

mejik Publish time 9-11-2009 05:14 PM

sonoknyer...

ramai dah parents yg sedar akan kepentingan basic quran di dada disemai sedari awal.

anyway, menghafal quran bukan kerja yg sukar.... mudah aje... persoalannyer, rajin atau tak nak menjaganya?

sebagai parents, kenal pasti potensi si anak dulu. boleh bawak atau tidak... kerana apa yang bakal dibawa ini adalah mukjizat teragung.

selepas itu, sebagai parents perlu menyediakan persekitaran yang kondusif untuk si penghafal al-quran, jgn harap pada persekitaran di sekolah sahaja. support dari mak bapak tu penting untuk memastikan kelansungan hafalan.

jgn sampai si anak hafal quran di sekolah, balik umah waktu cuti skolah, ngan mak bapaknyer tak solat, maknyer tak bertudung, tgk hiburan tanpa had..... pastu dok ngomel ngape anakku tak 'menjadi', sedangkan dah hantar ke sekolah tahfiz... yang salah kelak sekolah jugakkkkk.....

moral support, doa mak bapak tu teramat penting untuk membantu si anak agar menjadi insan yang cemerlang.

pengetua saya pernah beri peringatan, kalau nak suruh org buat kebaikan, kita kena buat dulu kebaikan tersebut. Allah dah letak dalam surah saf 1400 tahun nan silam. napa kamu cakap tapi kamu tak buat.

anyway, kesedaran itu elok dan jadikan kesedaran itu sebagai pendorong agar kita tidak menjadi generasi yang lalai... mana² sekolah pon elok, terlalu memilih kang jadi susah. jgn lak sampai memperlekeh sekolah atau institut lain. yang kita nak adalah ilmunya bukannya gah namanya.

mejik Publish time 9-11-2009 05:16 PM

kak sun...

kan best kalau dapat wat 1 list utk tatapan forumer berkaitan maahad tahfiz yang wujud atas bumi malaysia nih...

bukan nak buat perbandingan, akan tetapi pilihan yang ada berdasarkan kesesuaian dan kemampuan....

mejik Publish time 9-11-2009 05:17 PM

pesan imam ghazali, ilmu yang dapat dengan mudah akan mudah la kita lupa.

mbhcsf Publish time 10-11-2009 08:31 AM

sonoknyer...

ramai dah parents yg sedar akan kepentingan basic quran di dada disemai sedari awal.

anyway, menghafal quran bukan kerja yg sukar.... mudah aje... persoalannyer, rajin atau tak nak...
mejik Post at 9-11-2009 17:14 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif
i like your opinion actually. It is up to thechild's potential, parents nurturing and identifying apa yg perlu untuk future and for the deen.

obelisk Publish time 10-11-2009 08:48 AM

aku menghafaz al-quran atas inisiatif sendirik

zamnie Publish time 10-11-2009 09:09 AM

kak sunsuria,

kalau sy tak pernah apply melalui sek agama anak mcm mana boleh masuk sini ker??

sy nak masuk kan anak kat sek sains tahfiz kalau boleh area kl atau selangor sbb senang nak jaga & jenguk2 anak tuh!!!

sunsuria3 Publish time 10-11-2009 09:52 AM

67# zamnie

tak pernah apply melalui sekolah agama? means ?

yang saya faham sek agama under jais ni memang kena apply melalui sekolah agama, tak pun u kena pegi sendiri ke jais..stil dia org nak sijil upsra...ujian penilaian sek rendah agama.
kecuali lah sek smakl, sek anak saya ni apply melalui sek kebangsaan sbb sekolah ni kira one the control school like aminudin baki, and vi tu..but stil nak sijil sek agama gak...

sunsuria3 Publish time 10-11-2009 09:57 AM

62# mejik

yes totally agreed......parents pun kena update diri...

list sek agama and tahfiz saya pun tak tau byk sangat, tapi sebenarnya ada byk dalm negara kita ni..lagi di belah kelantan sana.

ada satu sek agama batu 10 hulu langat, short form nya samten...di sekolah lain dari sma yg lain dia ada syllabus sma...belaajr fekah...apa lagi ya 4 subject tambahan lagi kut in arabic..so total subject dia nanti masa spm 16 subject..ni sebagai persediaan utk ke mesir..sek ni dekat aja dgn umah saya tapi anak saya pun tak dpt masuk sbb dia orang ni sek KL, sek ni utk bdk2 sek selangor aja...kl dan selangor dia mcm gaduh sikit he he mrk yg sek kl tak blh masuk selangor, yg sek selangor tak blh masuk kl..apa hal tah..kalau ngeri2 lain semua boleh accept budak sek negeri lain...

HOTlips Publish time 10-11-2009 10:17 AM

Sabtu lepas ada majlis ihtifal kat sekolah anak. Pengetua tu kata masa ucapan, dia umpama pelari yg membawa baton. Dia memang penat berlari tp dia x boleh bawak baton sampai ke garisan. Dia kena pass the baton. So parents kena ambik baton tu. Tak boleh harapkan sekolah aje.

My 1st impression pd parents yg menghantar anak2 ke sekolah yg berteraskan agama ni, parents tu sendiri memang minat ke arah agama. Masa ihtifal, terkejut la jugak rupanya memang ada ibu yg x bertudung. Sekadar memakai selendang jarang mungkin utk menghormati majlis. :L

Dan ustaz pengetua ni kata lagi, ada parent dtg jumpa dia tanya..."ustaz, x boleh ke dicepatkan semayang zohor? Saya sibuk, kena masuk pejabat balik." :(

HOTlips Publish time 10-11-2009 10:20 AM

Cikgu Sun, sekolah2 tahfiz sains area KL n Selangor ni boleh terima tak budak2 dr luar lembah klang? Kat kedah ni x de upsra mcm kat lembah klang. Mereka cuma ada UPKK dr sekolah KAFA. Yg ni ambik masa darjah 5. Darjah 6 dah x de sekolah agama mcm kat KL n Selangor.

sunsuria3 Publish time 10-11-2009 10:29 AM

71# HOTlips

tak boleh kecuali ada cable besar ha ha mcm sek anak saya tu ada gak anak somebody from penang, sabah sorang, langkawi.....biasalah

di kedah apa pulak tak ada sek agama nya..tu sek sultan mahmud ke ramai ustaz2 saay dari sek tu..kat baling tu ada satu sek agama yg bagus gak..pensyarah saya penah bg tau satu sekolah di kedah yg ada link dgn al azhar kira grad dari situ terus pi al azhar..tak ingat dah lah last sem dia bg tau..

HOTlips Publish time 10-11-2009 10:34 AM

72# sunsuria3
Kat sini x de tahfiz sains. Setakat sek agama tu memang la banyak. Kena cable ye? Hubby pun cakap mcm tu. Tak pe dia kata dia ada cable baik punya. ha ha! Kalau my son dpt all As dlm UPSR and KAFA, kira ok la guna cable?:)

zamnie Publish time 10-11-2009 10:55 AM

hmmm nak masuk sek tahfiz pun kena cable gak ekk???

anak sy sek agama takat darjah 5 jekk tp UPSR nih Insya Allah dpt lah straight A's.. itulah berangan nak masukkan dia ke sekolah tahfiz sains!!! kalau ada rezeki kan.. tp anak sy sekolah kat KL so rasanya mesti tak dapat nak masuk sek tahfiz kat selangor nih!!

ada saper tahu sek sains tahfizz kat kat kl tak??

sunsuria3 Publish time 10-11-2009 12:07 PM

i da 74# zamnie kalau sek agama sampai darjah 5 tak ambil upsra lah? cam mana nak masuk sek agama tahfiz? kecuali yg swasta..ni fon number sek agama tahfiz sains tu..
03-31202924

sunsuria3 Publish time 10-11-2009 12:11 PM

74# zamnie

tak silap mrsm ada satu..cawangan kelantan kut...tapi u tak nak jauh...hai belajar lah berenggang dgn anak demi kebaikan dunia akhirat...

mejik Publish time 10-11-2009 12:15 PM

aku menghafaz al-quran atas inisiatif sendirik
obelisk Post at 10-11-2009 08:48 http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

Wow, Mabruk alaik...

Moga Ianya berkekalan hingga akhir hayat.

Sesekali kena tasmi' dgn guru yg mursyid dan bersanad.

mejik Publish time 10-11-2009 12:17 PM

bukan anak je kena berkorban, mak bapak pon kena gak... susah ketika menuntut ilmu ni bagus kerna berkat dan rahmat dari Allah tu turun mencurah² 'min hai tsu la yah tasib'

mejik Publish time 10-11-2009 12:20 PM

teringat kisah Ibn Sina waktu 1st time die kuar nak tuntut ilmu ngan member die. jarak perjalanan 800km dari kg die ke tmpt dituju. halfway member die meninggal, die hantar balik ke kg dan teruskan perjalanan ke tempat dituju... perghh

dan hasilnya, tulisan beliau menjadi rujukan lebih dari 500 tahun. Ilmu yang berkat, Allah redha.

sisone Publish time 10-11-2009 02:43 PM

betul tu.. parents memainkan peranan yang penting untuk keberkatan education anak2...

now baru aku tahu... susahnya nak 'show good example' kpd anak2..

Kalu dulu, majalah hiburan berlambak2, tiap2 bulan tak miss, mesti kena beli, skrg kena rajin2 beli buku agama
Kalu dok melanguk depan tv tengok artis menyanyi, skrg kena rajin2 baca Quran
Kalu dulu, subuh gajah, skrg kena bangun awai, buat tahjud dulu baru tunggu subuh
Kalu dulu, ipar duai dtg rumah, tak tutup aurat, skrg kena jaga
Kalu dulu, sidai baju bubuh tuala aje atas kepala, skrg kena bertudung elok
Kalu dulu, weekend aje gi tengok wayang, skrg kena pergi cari ilmu akhirat - cari kelas2 fardhu ain kat mana2
Kalu dulu berkira ya amat, skrg kena banyakkan bersedekah
Kalu dulu cakap merapu ni bukan main suka, skrg cakap kena beralas

Perghhh!!! susahnya jadi parents ni...!!!!!!No wonderlah, syurga tu mahal...
Pages: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12
View full version: SEKOLAH MAAHAD TAHFIZ ATAU SEKOLAH AGAMA