petola Publish time 6-4-2008 12:00 PM

Originally posted by mshafiz at 6-4-2008 08:21 AM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif
korang ingat aku dah tido, main kutuk bukan main lagi ;P;P

tiada kos pada kita, takde penalty. tak perlu byr apa2? cuba terangkan maksud kos yg kau nak tau sgt tu?
ini bukan mcm AFTA, seba ...

issskkk... takkan takda kos yg terlibat..
camana malaysia sustain ekonomi dia waktu itu?
dapat duit dari mana?

apa jadi ngan institusi2 kewangan misalnya..
tabung2 cam kwsp, tabung haji, fed reserve etc etc... tentu terlibat.... kan?

DarkBaron Publish time 6-4-2008 12:02 PM

Reply #201 petola's post

Tapping from the national reserves then..how else?

Gemukkkkkkk Publish time 6-4-2008 12:02 PM

Balas #200 DarkBaron\ catat

satu post yang aku rasa bagus, so far.
dan, malaysia still trying to recover from this.malahan, berapa banyak je FDI since then.in fact, with the rise of china, malaysia had no choice but to follow suit by dropping the peg.kalau tak, lagi lah teruk.but tun dr m did manage to hold the fort semasa krisis tu berlaku, so credit is due where due.
hmm, berapa ramai je tahu apa sebenarnya punca krisis kewangan asian?kalau tak tahu punca, cemana nak dabik dada cakap akulah yang betul, guru akulah yang hebat, marilah jadi burung kakak tua, etc..;P :lol:
dan ramai andaikan yang malaysia kena acquiesce kepada segala tuntutan imf kalau ambil loan darinya.sedangkan the avenue of taking the loan and doing it the malaysian way is possible kerana malaysia masih ada kekuatan kewangan untuk say no to the terms and conditions.asas ekonomi masa itu masih kuat.well, past is past dan we'll never know.but, worth to wonder what the future would be like if so, then?
dan kenapa can consider taking the loan and keeping malaysia's reserves in hand?sound financial planning boleh jawab dengan jelas.

-belajar ilmu untuk mengkuatkan diri, bukan jadi burung kakak tua.ilmu yang ada digunakan untuk study, analyse dan buat keputusan.kalau silap/salah, betulkan diri dan terus menuntut ilmu.kalau sekadar jadi burung kakak tua yang celik IT bab copy & paste...--

Gemukkkkkkk Publish time 6-4-2008 12:03 PM

Balas #201 petola\ catat

setuju:D

petola Publish time 6-4-2008 12:04 PM

Originally posted by DarkBaron at 6-4-2008 12:02 PM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif
Tapping from the national reserves then..how else?

the result?

adakah sacrifices yg kita buat, losses yg kita tanggung commensurates ngan faedah yg kita dapat?

DarkBaron Publish time 6-4-2008 03:32 PM

Reply #205 petola's post

I cannot answer that as i have no access to the figures...Anyone?

mshafiz Publish time 6-4-2008 06:19 PM

Reply #201 petola's post

dulu kita byk surplus reserves, foreign reserves untuk stabilise currency kita sebelum kita peg mcm yg aku dah post dulu
dah jugak kita ada capital control in place, so even waktu gawat, org susah nak bwk capital keluar dari Malaysia dan juga transactions dlm RM tak direcognise diluar negara, maka currency value terkawal
sebab itu lah kita boleh berjaya in 1997 tu
memang kerajaan ada guna duit tabung haji, petronas, epf etc untuk bail companies, byk companies yg jatuh, selain reserves2 lain (aku pun tak tau)
memang Mahathir ada bail syarikat anak dia, masuk paper pun kan

lagi satu, kalau ckp pasal FDI bukan kat Malaysia jer yg turun. Baru2 nie ada study yg dibuat di Thailand, FDI dia sebelum krisis 40% tapi sekarang hanya 20%. Dan study in regional area termasuk Malaysia pun menunjukkan FDI di satu region East Asia nie jatuh kerana krisis 1997. Investors sekarang dah berhati2 nak invest, lost confidence sama ada East Asia's govt boleh handle krisis ke kalau ada lagi.

Nanti lah kalau ada info pasal Malaysia, aku letak, kalau dpt figures dia aku letak sini. Opportunity costs sebab kita tak ambik IMF dulu. Tak tahu lah boleh cari ke tidak, sebab Malaysia nie sgt tertutup bab2 info mengenai negara.

ada jugak lagi org zaman sekarang yang suka tepuk gendang kuat2 tapi isi kosong :lol::lol:
lepas itu, angguk2 geleng2 jer :lol::lol:
kalau bagi isi bernas takpe jugak :lol:;P

[ Last edited bymshafiz at 6-4-2008 09:10 PM ]

mshafiz Publish time 6-4-2008 06:25 PM

Reply #178 cipOt_cedOt's post

kadang2 bila manusia mempunyai akal yg suka berpandangan serong akan menimbulkan fitnah dan seterusnya menghitam kan hati
bila hati dah hitam, maka rosaklah peribadi

bukan kata kat luar, dlm thread nie pun ada
mcm dia pandai sgt, org yg bagi info dia kata promote diri, tunjuk pandai
padahal dia tau ke niat sebenar org tu, nak disseminate info/ ilmu yg dia ada sikit2

bila masyarakat dah dipenuhi dgn org2 mcm nie, maka rosak lah society tu sendiri

Tapi dari segi psikologi, aku tgk nickname org tu aku tau dia nie samada insecure pada diri sendiri atau suka menghina. Mungkin diluar dia rasa, dia mcm a fly on the wall, serves no purpose, not being taken seriously, maka dia kena bermaharajalela di dlm forum nie untuk boost his/ her confidence. On the latter, mungkin dia nie shallow, guna nickname seperti itu utk menghentam fizikal org.

[ Last edited bymshafiz at 6-4-2008 08:45 PM ]

mshafiz Publish time 6-4-2008 06:30 PM

Reply #203 Gemukkkkkkk's post

kalau kau pandai sgt kan, apa kata kau jgn ckp byk2 lah
kau keluarkan semua benda Pro IMF dlm nie
pastu kau tunjukkan kebaikan IMF in 1980s time kita amik dulu
aku ada tunjuk kenapa ada crisis in 1980s tapi aku kata kat situ aku pun xtau sebenarnya kenapa Malaysia amik IMF
kau keluarkan segala statement mengatakan yg kita amik IMF lagi bagus dari tak ambik
yelah, ilmu aku nie ciput.. aku mengaku, yang baik dari Allah, yang buruk dari aku
bak kata kau, aku nie burung kakak tua - hanya pandai bersuara, otak kosong
Alhamdullillah syukur pada Allah, burung kakak tua pun makhluk Allah (cikgu aku kata kalau org kutuk, kita ckp jer Alhamdulillah)

lagipun aku bukan pro neo-classical economists yang pro IMF
aku tak reti buat analysis, aku hanya pandai copy dan paste jer
apa kata kau buat pulak? lepas itu baru ada 2 sides of the coin kan?

aku dah post semua notes aku pasal kenapa aku Anti IMF
kau pulak post notes kau pasal apa kau Pro IMF
baru boleh debat dan ckp mcm nie :lol: :lol:
kalau setakat bunyi tapi takde benda pun kau bagi, buat apa kan? ;P ;P

[ Last edited bymshafiz at 6-4-2008 11:38 PM ]

Obersliutenant Publish time 6-4-2008 07:23 PM

Reply #58 FeRRaLie's post

tak nampak apa2 berlaku ? Hahaha yg pekerja2 Korea tu marah sampai pukul polis tu kenapa?

mshafiz Publish time 6-4-2008 07:52 PM

Reply #210 Obersliutenant's post

diaorang kata kita one sided
tapi diaorang pun one sided juga ;P ;P
kat thailand org buat rusuhan diaorg tak nampak pun

eh aku nak tanya kau, berapa kredit kena ada nak dpt RA8?

[ Last edited bymshafiz at 6-4-2008 07:57 PM ]

ninja9 Publish time 6-4-2008 07:58 PM

Originally posted by mshafiz at 6-4-2008 06:19 PM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
dulu kita byk surplus reserves mcm yg aku dah post dulu
dah jugak kita ada capital control in place, so even waktu gawat, org susah nak bwk capital keluar dari Malaysia
sebab itu lah kita boleh ...

ah..letak la sekali kalau ada figures dari negara malaysia..boleh buat perbandingn...negara yang ambil imf dengan tidak...

mshafiz Publish time 6-4-2008 08:02 PM

Reply #212 ninja9's post

si Gemukkkk tu yang akan buat
dia akan tunjuk, reserves Thailand sebelum dan selepas
dan jugak reserves Malaysia, sebelum dan selepas
nak tunjuk yang amik IMF lagi bagus dari tak ambik
aku dah bg dah ilmu sikit2 yang aku ada, aku nie tak berapa pandai

GEMUKKKK sila lah buat perbandingan

DarkBaron Publish time 6-4-2008 08:06 PM

Jangan lupa caliber orang orang government also ye...tu pon very important jugakkkkkkk. duit banyak pon tak tahu manage buat apa........

peYno Publish time 6-4-2008 08:06 PM

mahader kata sapa cadang pakai IMF tu dianggap sebagai nak jual negara, pengkhianat negara, agent asing

entah laa.

elok kata TUn .. elok la bagi saya... saya ikut jeee

ninja9 Publish time 6-4-2008 08:07 PM

When the evidence of Malaysia's success in averting tragedy became too obvious to ignore, the critics instead switched to a variation on their theme, aimed at justifying their earlier hysteria: Malaysia has recovered from the crisis, they argued, but the currency controls were not responsible, as shown by the fact that those nations which had accepted IMF conditions were also recovering.

There are several fallacies in this argument, including the fact that once Malaysia had broken from IMF orthodoxy, the IMF and Washington quickly began relaxing the conditions they had imposed on the other Asian economies, afraid that they would follow Malaysia's lead!

http://larouchepub.com/other/2004/book_reviews/3132malaysia_v_imf.html

memang ada kesan kepada polisi imf kot bila malaysia tak ambik ...jadi imf pun berlembut dengan melonggarkan syarat dia seperti yang berlaku di thailand...

peYno Publish time 6-4-2008 08:13 PM

khas utk balaci2 umno pro mahadet

kasi hangin skitt;P
SY6-FPk1xo4

peYno Publish time 6-4-2008 08:15 PM

kalau mahader baik2 dgn org asing tak paaaa;P

ScncXRq5SDk

mshafiz Publish time 6-4-2008 08:35 PM

Reply #216 ninja9's post

dah ada dah dlm post sebelum2 nie
sebab IMF sedar policies dia tak bagus, banyak org condemn
dia longgarkan bila Finance Minister of Thailand mintak
sebelum tu ekonomi Thailand jatuh merudum dari 1997, lepas tukar policies baru ok
dan sebenarnya krisis dulu tu byk berlaku disebabkan capital/ debt policies yg salah
sebelum nie aku ada letak post apa akan jadi kalau IMF masuk
itu semua WORST case scenario, tak semestinya akan berlaku semua
ada jugak amik IMF, tapi tak praktik kan semua policy tu (ada juga telah dipost)
sebab itu, it boils down to a good state and good economic policies jugak

[ Last edited bymshafiz at 6-4-2008 11:28 PM ]

mshafiz Publish time 6-4-2008 08:39 PM

Reply #214 DarkBaron's post

yes, lagi satu kan org yg kata dia pandai financial planning
if kita ada duit, buat apa kita pinjam and buang duit byr interests?
melainkan kita boleh invest surplus yg kita ada to generate income yg boleh offset the interests betul tak?
but in time of financial crisis, investment apa yg begitu menguntungkan??? sehingga boleh off set interest tu???
wallahualam lah kalau ada kan
so mana baik, guna surplus or ambik loan byr interest?
I rest my case untuk that certain someone
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15
View full version: Kenapa Tun Mahathir tak pilih IMF ( krisis kewangan 1997 - )